logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza logistycznych aspektów transferu technologii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jednym z elementów charakteryzujących rozwój rynku światowego w ostatnich kilkudziesięciu latach jest nasilający się proces globalizacji. Stwarza on przedsiębiorstwom - obok szeregu innych efektów - niespotykane dotąd możliwości ekspansji rynkowej oraz przestrzennej lokalizacji procesów produkcyjnych. Przełamanie wielu istniejących dotychczas barier pozwoliło np. na rozwój bazy produkcyjnej w miejscach o strategicznym znaczeniu z punktu widzenia ekonomii procesów logistycznych lub też w obszarach, na których koszt siły roboczej jest niski.
Postęp techniki, a w szczególności rozwiązań informatycznych [2] i opartych na nich nowoczesnych metod zarządzania, sprawia, iż kierowanie organizacjami składającymi się z wielu oddalonych od siebie jednostek, jest w pełni realne i przynosi spodziewane pozytywne efekty.
Dodatkowo rozwój sieci transportowych pozwala na szybkie i w zdecydowanej większości w pełni kontrolowalne przemieszczanie surowców i produktów nawet w ramach złożonych sieci logistycznych pozwalając na zachowanie korzystnej relacji kosztów do przychodów ze sprzedaży.
Jednym ze zjawisk, które można obserwować na współczesnym rynku, jest przenoszenie całości lub części procesów produkcyjnych do miejsc charakteryzujących się większą efektywnością ekonomiczną (np. ze względu na tańszą siłę roboczą). Procesy takie, mimo szeregu potencjalnych korzyści, zawsze
wiążą sie z dużym ryzykiem.
Przede wszystkim konieczne jest
- jeszcze na etapie analizy opłacalności - uwzględnienie wszelkich możliwych problemów wynikających np. z różnic kulturowych, stosunku do pracy, specyficznych zachowań społecznych, istniejących sieci transportowych, czy też możliwości w miarę wiernego odwzorowania istniejących dotychczas i spełniających swoją rolę struktur organizacyjnych. Istotnego znaczenia nabiera również oczywiście prawidłowe planowanie logistyczne umożliwiające nie tylko sprawne przeniesienie niezbędnych środków trwałych, ale również skrócenie czasu tego procesu - a tym samym okresu przestoju - do minimum. Ilość relacji i zależności koniecznych do uwzględnienia w tym obszarze może być bardzo wysoka i wymagać ponadprzeciętnego wysiłku ze strony pracowników przedsiębiorstwa, a czasem również skorzystania z usług wyspecjalizowanych firm zewnętrznych. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dzień Burgera, czyli jak przebiega proces logistyki żywności na przykładzie…

Dzień Burgera, czyli jak przebiega proces logistyki żywności na przykładzie QSL Polska i Bobby Burger

28 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Burgera - dania, które cieszy się coraz większą popularnością...

DHL oficjalnym partnerem logistycznym Rugby World Cup 2019

DHL oficjalnym partnerem logistycznym Rugby World Cup 2019

DHL będzie oficjalnym partnerem logistycznym Pucharu Świata w Rugby (ang. Rugby World Cup) w 2019...

Odbyła się konferencja E-Administracja dla Biznesu

Odbyła się konferencja E-Administracja dla Biznesu

Konferencja e-Administracja dla Biznesu zgromadziła ponad 200 uczestników zainteresowanych wdrażaniem faktury elektronicznej w sferze finansów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj