logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza logistycznych aspektów transferu technologii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jednym z elementów charakteryzujących rozwój rynku światowego w ostatnich kilkudziesięciu latach jest nasilający się proces globalizacji. Stwarza on przedsiębiorstwom - obok szeregu innych efektów - niespotykane dotąd możliwości ekspansji rynkowej oraz przestrzennej lokalizacji procesów produkcyjnych. Przełamanie wielu istniejących dotychczas barier pozwoliło np. na rozwój bazy produkcyjnej w miejscach o strategicznym znaczeniu z punktu widzenia ekonomii procesów logistycznych lub też w obszarach, na których koszt siły roboczej jest niski.
Postęp techniki, a w szczególności rozwiązań informatycznych [2] i opartych na nich nowoczesnych metod zarządzania, sprawia, iż kierowanie organizacjami składającymi się z wielu oddalonych od siebie jednostek, jest w pełni realne i przynosi spodziewane pozytywne efekty.
Dodatkowo rozwój sieci transportowych pozwala na szybkie i w zdecydowanej większości w pełni kontrolowalne przemieszczanie surowców i produktów nawet w ramach złożonych sieci logistycznych pozwalając na zachowanie korzystnej relacji kosztów do przychodów ze sprzedaży.
Jednym ze zjawisk, które można obserwować na współczesnym rynku, jest przenoszenie całości lub części procesów produkcyjnych do miejsc charakteryzujących się większą efektywnością ekonomiczną (np. ze względu na tańszą siłę roboczą). Procesy takie, mimo szeregu potencjalnych korzyści, zawsze
wiążą sie z dużym ryzykiem.
Przede wszystkim konieczne jest
- jeszcze na etapie analizy opłacalności - uwzględnienie wszelkich możliwych problemów wynikających np. z różnic kulturowych, stosunku do pracy, specyficznych zachowań społecznych, istniejących sieci transportowych, czy też możliwości w miarę wiernego odwzorowania istniejących dotychczas i spełniających swoją rolę struktur organizacyjnych. Istotnego znaczenia nabiera również oczywiście prawidłowe planowanie logistyczne umożliwiające nie tylko sprawne przeniesienie niezbędnych środków trwałych, ale również skrócenie czasu tego procesu - a tym samym okresu przestoju - do minimum. Ilość relacji i zależności koniecznych do uwzględnienia w tym obszarze może być bardzo wysoka i wymagać ponadprzeciętnego wysiłku ze strony pracowników przedsiębiorstwa, a czasem również skorzystania z usług wyspecjalizowanych firm zewnętrznych. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj