logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie jakością usług logistycznych (wyniki badań)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Problematyka artykułu koncentruje się na zagadnieniu dotyczącym zarządzania jakością usług logistycznych. W artykule zaprezentowano wyniki bezpośrednich badań zrealizowanych w 2009 roku wśród wiodących przedsiębiorstw sektora logistyki funkcjonujących w Polsce. Celem prowadzonych rozważań jest określenie na podstawie wyników przeprowadzonych badań zagadnień związanych z znaczeniem i rolą zarządzania jakością usług logistycznych.
1. WPROWADZENIE
Zarządzanie jakością usług logistycznych nabiera szczególnie istotnego znaczenia we współczesnych warunkach gospodarczych. Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza handlowych, dla których przepływy ładunków i informacji odgrywają najistotniejsza rolę uzależnionych jest od wysokiego poziomu zarządzania jakością usług logistycznych. Mimo tego zagadnienie zarządzania jakością usług logistycznych jest marginalizowane, z jednej strony przez samych operatorów usług logistycznych a drugiej strony przez samych klientów. Zarówno dla jednych i dla drugich zarządzanie jakością stanowi drugoplanowy element kontraktu, dając priorytet jedynie dla finansowo - rozliczeniowych zagadnień. Dzieje się tak, dlatego że dominującą płaszczyzną współpracy jest jedynie jej wymiar operacyjny i roszczeniowa struktura więzi.
Na to nakłada się sposób postrzegania jakości przez menedżerów współczesnych przedsiębiorstw jedynie jako wyspecjalizowaną funkcje zarządzania za realizację, której odpowiedzialny jest jedynie dział kontroli jakości (jeżeli istnieje?). Menedżerowie nie dostrzegają strategicznego wymiaru jakości i jej zadań w zakresie tworzenia wartości dodanej, czy też podnoszenia poziomu konkurencyjności, co równocześnie przekłada się na wiele innych bezpośrednich i pośrednich płaszczyzn przedsiębiorstwa, realizowanych działań, czy też sieci współpracy, w których uczestniczy przedsiębiorstwo. W pogoni jedynie za krótkookresowymi zyskami częstokroć zapominają, że wartość dla przedsiębiorstwa powstaje wówczas, gdy potrafi ono tworzyć i dostarczać jakość na odpowiednio wysokim poziomie a szeroko pojęte zarządzanie odgrywa kluczową rolę w tym procesie. Świadomie pomijając zagadnienie teoretycznych uwarunkowań zarządzania jakością usług logistycznych, które jest niezwykle istotne i bogato udokumentowane we współczesnej literaturze przedmiotu, autorzy opracowania doszli do wniosku, iż podejmowanie kolejnej próby konceptualizacji badanego problemu ze względu na cel opracowania byłoby zbędne. (...)

Artykuł zawiera 17111 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Globalne partnerstwo Grupy DP DHL i Gavi

Globalne partnerstwo Grupy DP DHL i Gavi

Grupa Deutsche Post DHL oraz Gavi, Sojusz na rzecz Szczepień, nawiązały globalne partnerstwo, którego celem...

Waimea Holding S.A. - podsumowania i plany

Waimea Holding S.A. - podsumowania i plany

Waimea Holding S.A. - deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych - podsumowuje 2016 rok i planuje...

Dachser podejmuje megawyzwania logistyczne w megamiastach

Dachser podejmuje megawyzwania logistyczne w megamiastach

Dachser poszukuje innowacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi ostatniego etapu łańcucha dostaw w wielkich europejskich metropoliach....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj