logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie jakością usług logistycznych (wyniki badań)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Problematyka artykułu koncentruje się na zagadnieniu dotyczącym zarządzania jakością usług logistycznych. W artykule zaprezentowano wyniki bezpośrednich badań zrealizowanych w 2009 roku wśród wiodących przedsiębiorstw sektora logistyki funkcjonujących w Polsce. Celem prowadzonych rozważań jest określenie na podstawie wyników przeprowadzonych badań zagadnień związanych z znaczeniem i rolą zarządzania jakością usług logistycznych.
1. WPROWADZENIE
Zarządzanie jakością usług logistycznych nabiera szczególnie istotnego znaczenia we współczesnych warunkach gospodarczych. Wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza handlowych, dla których przepływy ładunków i informacji odgrywają najistotniejsza rolę uzależnionych jest od wysokiego poziomu zarządzania jakością usług logistycznych. Mimo tego zagadnienie zarządzania jakością usług logistycznych jest marginalizowane, z jednej strony przez samych operatorów usług logistycznych a drugiej strony przez samych klientów. Zarówno dla jednych i dla drugich zarządzanie jakością stanowi drugoplanowy element kontraktu, dając priorytet jedynie dla finansowo - rozliczeniowych zagadnień. Dzieje się tak, dlatego że dominującą płaszczyzną współpracy jest jedynie jej wymiar operacyjny i roszczeniowa struktura więzi.
Na to nakłada się sposób postrzegania jakości przez menedżerów współczesnych przedsiębiorstw jedynie jako wyspecjalizowaną funkcje zarządzania za realizację, której odpowiedzialny jest jedynie dział kontroli jakości (jeżeli istnieje?). Menedżerowie nie dostrzegają strategicznego wymiaru jakości i jej zadań w zakresie tworzenia wartości dodanej, czy też podnoszenia poziomu konkurencyjności, co równocześnie przekłada się na wiele innych bezpośrednich i pośrednich płaszczyzn przedsiębiorstwa, realizowanych działań, czy też sieci współpracy, w których uczestniczy przedsiębiorstwo. W pogoni jedynie za krótkookresowymi zyskami częstokroć zapominają, że wartość dla przedsiębiorstwa powstaje wówczas, gdy potrafi ono tworzyć i dostarczać jakość na odpowiednio wysokim poziomie a szeroko pojęte zarządzanie odgrywa kluczową rolę w tym procesie. Świadomie pomijając zagadnienie teoretycznych uwarunkowań zarządzania jakością usług logistycznych, które jest niezwykle istotne i bogato udokumentowane we współczesnej literaturze przedmiotu, autorzy opracowania doszli do wniosku, iż podejmowanie kolejnej próby konceptualizacji badanego problemu ze względu na cel opracowania byłoby zbędne. (...)

Artykuł zawiera 17111 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Bardzo dobry półroczny wynik przeładunków w portach w Szczecinie i…

Bardzo dobry półroczny wynik przeładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Ponad 12,5 mln ton towarów obsłużyły w okresie styczeń - czerwiec br. porty w Szczecinie...

Grupa PKP CARGO ruszyła z produkcją zestawów kołowych

Grupa PKP CARGO ruszyła z produkcją zestawów kołowych

W Zakładzie Napraw Taboru Spółki PKP CARGOTABOR w Zduńskiej Woli-Karsznicach uruchomiono nowoczesną linię produkcji i...

DHL Global Forwarding ponownie wyróżniony

DHL Global Forwarding ponownie wyróżniony

DHL Global Forwarding - globalny lider frachtu lotniczego i morskiego, wchodzący w skład Deutsche Post...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj