logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Zarządzanie infrastrukturą logistyczną miasta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W artykule zaprezentowano kompetencje jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zarządzania infrastrukturą dla zapewnienia rozwoju lokalnego. W tym celu zostały przedstawione definicje infrastruktury, jej klasyfikacja i sposoby wykorzystania zasobów infrastruktury dla realizacji potrzeb społeczności, oraz poprawy warunków życia ludności. Wpływ infrastruktury na rozwój lokalny i regionalny jest duży. Można stwierdzić również, że rozwój lokalny warunkuje rozwój infrastruktury. Intencją władz gminy jest dążenie do większej aktywności gospodarczej i społecznej mieszkańców oraz poprawa jakości życia. W tym celu podejmowane są różne działania zmierzające do zapewnienia rozwoju lokalnego. W artykule zaprezentowano obszary wykorzystania zarządzania logistycznego w zarządzaniu miastem. Artykuł jest częścią badań poświęconych problemowi zarządzania (gospodarowania) infrastrukturą w logistyce miejskiej.
WPROWADZENIE
Istotną cechą władz samorządowych jest zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej, bowiem to samorząd odpowiada za wszystkie sprawy publiczne dotyczące życia mieszkańców w obrębie jednostki terytorialnej - np. miasta. Od umiejętności gospodarowania zasobami i od tego, jak miasto będzie wykorzystywać swoje szanse i potencjał, zależy jego rozwój. Wejście Polski do Unii Europejskiej i rozwój gospodarczy wymaga od samorządów coraz bardziej kreatywnego myślenia w zakresie przyciągania nowych inwestorów, ale przede wszystkim inwestowania w infrastrukturę. Jest to również szansa na rozwój miasta.
Rozwinięta infrastruktura warunkuje rozwój społeczno-gospodarczy miasta, województwa i całego kraju. Infrastruktura stanowi kombinację wielu cech, bez których nie jest możliwy rozwój gospodarczy jednostki lokalnej i wyższy standard życia mieszkańców.
Na potrzeby tych rozważań przyjmuje się szerokie rozumienie zarządzania. Zarządzanie traktowane jest w tym znaczeniu jako proces oddziaływania organów i administracji samorządu terytorialnego na przedmiot zarządzania w taki sposób, aby jego działanie (zachowanie) zmierzało do osiągnięcia postawionych przed nim celów, czyli było zgodne z celami przyjętymi przez podmiot zarządzania. Obiekt zarządzania może obejmować takie osoby, organizacje oraz rzeczy, które są związane z planowaniem i realizacją zadań publicznych, a które w odróżnieniu od organizacji, niekoniecznie muszą być podległe zarządzającemu. (...)

Artykuł zawiera 28180 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj