logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Formy utrzymywania pokoju

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zgodnie z dokumentem MC-327, utrzymywanie pokoju może być realizowane za pomocą bezpośrednich działań w ramach określonych misji wojskowych, do których należą: obserwacja, wprowadzanie wojsk, udzielanie pomocy w okresie przejściowym. Najbardziej elementarnym przedsięwzięciem w zakresie utrzymania pokoju jest misja obserwacyjna, której podstawowym celem jest obserwowanie sytuacji i meldowanie uwag oraz wniosków. W skład takiej misji wchodzi od 20 do kilkuset osób różnej profesji, a realizowana jest przez 2-3 osobowe zespoły robocze złożone z osób wojskowych lub cywilnych. Status i narodowość wszystkich członków zespołu są jednakowe, a obserwatorzy z reguły nie są uzbrojeni.
Wojskowe misje zapobiegania konfliktom mają na celu możliwie wczesne diagnozowanie stanów i sytuacji kryzysowych, celem pozytywnego oddziaływania na lokalne ogniska zapalne. Istnieją ustalone środki i sposoby stymulowania zachowań pokojowych i kompromisowego kształtowania sytuacji kryzysowych. Jednym z nich jest prewencyjne rozwinięcie sił pokojowych, realizowane poprzez wprowadzenie wielonarodowych wojsk do obszarów potencjalnie zagrożonych kryzysem.
Zupełnie odmienny charakter mają organizowane przez NATO misje humanitarne, które dotyczą ludzkiego wymiaru cierpień i nieszczęść w sytuacji, gdy lokalne władze nie mogą bądź nie chcą zapewnić ludności odpowiednich świadczeń czy elementarnej opieki i pomocy. Misje humanitarne są organizowane w trzech zasadniczych przypadkach2:
● w sytuacjach klęsk żywiołowych lub podczas kataklizmów spowodowanych przez człowieka
Wprowadzanie wojsk stanowi drastyczną formę misji wojskowych i następuje celem trwałego odseparowania walczą- ● w konsekwencji prowadzonych wojen i walk cych ugrupowań i sił lokalnych, aby umożliwić podjęcie dia- ● podczas prześladowań religijnych, politycznych i etnicznych. logu politycznego przez zwaśnione strony i jednocześnie
Misje humanitarne mogą być realizowane jako elementy opeochronić ludność cywilną przed dalszą eskalacją konfliktu. Wymaga to wstępnego przerwania ognia i mandatu Narodów Zjed- racji pokojowej lub jako akcje zapobiegania konfliktom, noczonych na wprowadzenie sił pokojowych. Wprowadzenie a także jako zupełnie samodzielne operacje cywilno - wojskosił neutralnych między walczące strony prowadzi do ustano- we. (...)
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

W góry, na Mazury i nad morze z PKP Intercity

W góry, na Mazury i nad morze z PKP Intercity

Od 23 czerwca 2017 roku ruszyła wakacyjna oferta PKP Intercity. W okresie letnim przewoźnik uruchamia...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj