logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Czas procesu kompletacji jako kryterium kształtowania strefy komisjonowania

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zależności pomiędzy czasem realizacji dwuwymiarowego procesu kompletacji a zastosowanym układem strefy komisjonowania. Autorzy zwrócą uwagę na to, w jaki sposób strefa komisjonownia powinna zostać ukształtowana (dobrana liczba korytarzy roboczych i poziomów składowania/oferowania), aby czas skompletowania zlecenia o zadanej strukturze był jak najkrótszy. W tym celu opracowany został model obliczeniowy, służący do wyznaczania czasu procesu kompletacji dwuwymiarowej przy losowym rozmieszczeniu asortymentu w strefie komisjonowania.
WPROWADZENIE
Proces kompletacji definiowany jest jako zespół logistycznych czynności operacyjnych i organizacyjnych, w wyniku których następuje zestawienie asortymentów, towarów zgodnie ze zleceniami wewnętrznymi w systemie magazynowym, sporządzonym na podstawie zamówień odbiorców [6]. W podobny sposób do tego pojęcia odnosi się norma
PN-N-01800:1984, w której kompletowanie określane jest jako operacje w procesie magazynowym, polegające na pobraniu zapasów ze stosów lub urządzeń do składowania w celu utworzenia zbioru zapasów zgodnie ze specyfikacją asortymentową i ilościową dla określonego odbiorcy [7]. Czyli innymi słowy procesem kompletacji, nazywać będziemy czynności związanie z wybieraniem z określonych miejsc składowania lub oferowania odpowiedniej liczby artykułów, oraz zestawienie ich w odrębną, wydzieloną całość, która następnie zostanie przekazana do strefy wydań magazynu celem wydania odbiorcy.
Wyodrębniona przestrzeń w obiekcie logistycznym zwana strefą kompletacji wraz z urządzeniami, środkami transportowymi i pracownikami realizującymi czynności i procesy kompletacyjne tworzy układ komisjonowania. W przypadku, gdy dodatkowo jest on uzupełniony o podsystem informacyjny mówimy wówczas o systemie komisjonowania.
Dobór, kształtowanie, wymiarowanie czy też analiza systemów komisjonowania są czynnościami wysoce skomplikowanymi i czasochłonnym. Wynika to głównie z faktu, iż zależne są one od szerokiego spektrum czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do czynników zewnętrznych zaliczyć można czynniki zależne od marketingu, wielkości zapotrzebowania klientów na towar, częstości realizacji wysyłek, poziomu utrzymywanego zapasu, całkowitego popytu na odkreślone dobra na ryku oraz stanu ekonomicznego i gospodarczego kraju lub regionu, w którym zlokalizowane jest przedsiębiorstwo, itp. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Firmy transportowe stawiają na Trójmiasto

Firmy transportowe stawiają na Trójmiasto

Omega Pilzno, firma specjalizująca się w transporcie, spedycji i usługach logistycznych, wynajęła ponad 12 tys....

Dachser dla producentów światłowodów

Dachser dla producentów światłowodów

DACHSER, globalny operator logistyczny, umożliwia firmie OFS międzynarodowy rozwój i zapewnia efektywne wsparcie z zakresu...

Pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi

Pierwsze na świecie autobusy elektryczne do poboru krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach podpisało z firmą Solaris umowę na dostarczenie dwóch...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj