logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Planowanie wielkości zapasów materiałowych na wydziale wielkopiecowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W artykule przedstawiono metodę planowania zapasów materiałowych wykorzystywanych do produkcji surówki żelaza na wydziale wielkopiecowym Huty X. Dokonano analizy znaczenia poszczególnych grup materiałowych, zastosowano w tym celu analizę Pareto Lorenza materiałów z punktu widzenia ilości zużycia i ich kosztów. Dokonano ilościowej analizy zużycia surowców i materiałów w procesie wytwarzania surówki z podziałem na dwa procesy wielkopiecowy i spiekalniczy, wykorzystując narzędzia statystyczne. Dokonano analizy wielkości produkcji z użyciem funkcji trendu, na podstawie którego wyznaczono wielkość planowanej produkcji i zapotrzebowania na podstawowe materiały. Badania przeprowadzono na wydziale wielkopiecowym Huty X, obejmują one trzy kolejne lata kalendarzowe.
1. WPROWADZENIE
Gospodarka zapasami jest jednym z podstawowych elementów zarządzania przedsiębiorstwem. Swoim zakresem obejmuje ona zespół działań związanych z regulacją oraz sterowaniem strumieniami, a także zasobami materiałowymi w organizacji [2]. Do głównych zadań działu gospodarki materiałowej należą m. in. zapewnienia odpowiednich dostaw właściwych materiałów w określonej ilości oraz po najniższym koszcie [10]. W każdym przedsiębiorstwie zaopatrzenie w materiały powinno rozpoczynać się od zaplanowania potrzeb materiałowych do produkcji wytwarzanych wyrobów.
W dobie gospodarki wolnorynkowej przedsiębiorstwa, aby obniżyć koszty utrzymania zapasów, dążą do tego, aby ich ilość była jak najniższa. Dobrym przykładem takiego postępowania jest stosowanie takich metod, jak np. Just In Time, gdzie dostawy materiałowe odbywają się ściśle na określony czas.
W przypadku przedsiębiorstwa hutniczego metoda taka byłaby bardzo trudna do zastosowania z powodu wielu czynników, wśród których należy wspomnieć m. in. o [7, 8]:
- nieregularności dostaw materiałów, - różnych źródłach pochodzenia materiałów wsadowych (m. in. Brazylia i Ukraina), - ciągłej pracy urządzeń hutniczych, które nie dopuszczają nawet chwilowych braków surowców i materiałów, - gromadzeniu żelazodajnych materiałów hutniczych z powodów technologicznych: ich uśredniania i sezonowania, co wpływa na stabilność procesu wielkopiecowego (surowce i materiały, które są dostarczane do huty różnią się między sobą składem chemicznym czy własnościami fizyczno - mechanicznymi, wiec materiały dostarczane z różnych źródeł są ze sobą mieszane w celu ich uśrednienia. (...)

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Opakowania w Hillwood Marki

Opakowania w Hillwood Marki

Producent i dystrybutor opakowań, właściciel sklepu internetowego www.e-hurtownia-opakowan.pl wynajął ponad 2 300 m kw. powierzchni...

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 to już druga edycja cenionej na świecie aplikacji mobilnej o towarach niebezpiecznych...

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj