logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Modele autoregresyjne jako instrument zarządzania zapasami na przykładzie elektrowni cieplnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W artykule przedstawiono wyniki analizy ekonometrycznej miesięcznych wartości zapasów w trzech kolejnych latach w jednej z elektrowni Południowej Polski. Pod uwagę wzięto te zapasy, których utrzymywanie ma największy wpływ na ogólną działalność finansową elektrowni. Analizie poddano wartość zapasów z wyłączeniem zapasów bezpośrednio produkcyjnych (węgiel, mazut), dla których zbudowano modele autoregresyjne.
1. WPROWADZENIE
Pierwszym obszarem oceny działalności przedsiębiorstwa są działania realizowane w ramach zaopatrzenia, którego podstawowym obiektem są zapasy. Zapasy mają strategiczne znaczenie dla przedsiębiorstwa, gdyż tworzą wartość dodaną, determinują jego elastyczność oraz umożliwiają kontrolę procesów zaopatrzeniowych [2]. Zapasy są również jednym z głównych elementów niezbędnych do wyznaczenia zapotrzebowania na kapitał obrotowy przedsiębiorstwa. Odpowiednie zarządzanie nimi będzie przekładało się zatem bezpośrednio na efektywne zarządzanie kapitałem obrotowym gwarantujące finansowy sukces przedsiębiorstwa.
Potrzeby w zakresie zużycia materiałów i surowców w działalności produkcyjnej i usługowej, a także ogólnozakładowej powinny być uwzględnione w rzeczowych i wartościowych planach zaopatrzenia. Rzeczowy plan zaopatrzenia w materiały i surowce powinien wynikać z planowanych wielkości usług i produkcji (przewidywanych rozmiarów działalności produkcyjno-usługowej) oraz norm zużycia materiałowego. Wartościowy plan zaopatrzenia pozwala na finansowe zaplanowanie alokacji i zastosowania zapasu w przedsiębiorstwie.
W zasadzie każda jednostka gospodarcza powinna zaplanować zaopatrzenie w materiały i surowce do realizacji produkcji i wykonywania usług, a w szczególności w:
1. materiały i surowce zużywane w procesach produkcyjno-usługowych, 2. paliwa i smary, w tym: węgiel, koks, olej napędowy, etylinę itd., 3. części zamienne, 4. pozostałe materiały i surowce, w tym obsługi i zarządu.
Planowane zakupy powinny wynikać z planowanej rytmiczności produkcji i usług oraz działalności handlowej. Redukcja kosztu kapitału związanego z zapasami jest zatem ważnym zadaniem planowania produkcji. Często dochodzi do sprzeczności między celami zarządzania operacyjnego a celami finansowymi na tym tle [8].
Zastosowanie modeli ekonometrycznych umożliwia analizę efektów działań podejmowanych w ramach poszczególnych podsystemów logistyki, w tym logistyki zaopatrzenia. (...)

Artykuł zawiera 20183 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj