logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Porównanie metod oceny i wyboru dostawców w przedsiębiorstwie - case study Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Proces wyboru i oceny dostawców jest jednym z najważniejszych aspektów działania przedsiębiorstwa, ponieważ skupia się na obszarze zaopatrzenia w sposób szczegółowy. W przeszłości wiele firm stosowało standardowe reguły przy wyborze dostawców, a brak dokładnej oceny prowadził do popełniania wielu błędów decyzyjnych.

Z biegiem czasu zauważono jak ważny wpływ na działalność całego przedsiębiorstwa ma wybór odpowiednich dostawców. Rozwinięcie analizy na szczegółowe kryteria, z przypisanymi wartościami wagowymi dla firmy pozwala uzyskać jasny obraz kooperacji z poszczególnymi firmami. W działaniach handlowych najbardziej zgubne są metody postępowania na zasadzie przyzwyczajeń lub szybkich decyzji. Analiza dostawców na podstawie danych z przeszłości obrazuje podstawowe błędy popełniane przy pozyskiwaniu produktów oraz wskazuje nowe możliwości zakupowe. Zdarza się, iż dostawcy, u których zakupy odbywały się sporadycznie, okazują się przodującymi pośród całej grupy, w świetle znaczących kryteriów oraz ocenie dotychczasowej współpracy, natomiast obecni dostawcy przodujący wypadają słabo ze względu na negatywne oceny w najważniejszych obszarach współpracy. Zadaniem kompleksowej oceny dostawców jest zwrócenie uwagi na tego typu błędy oraz próba wyselekcjonowania dostawców najlepszych według określonych kryteriów doboru. Podsumowując, celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej najczęściej stosowanych metod oceny i wyboru dostawców w praktyce na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa produkcyjnego z branży metalowej.

Studium przypadku
Analizowane przedsiębiorstwo jest firmą produkcyjną zajmującą się produkcją metalowych systemów rynnowych, z blachy ocynkowanej, cynkowej oraz miedzi. Początki działalności sięgają 1993 roku. Odbiorcy firmy to głównie składy budowlane, hurtownie budowlane oraz centra pokryć dachowych, dla których systemy rynnowe stanowią element sprzedawanych detali. Klienci odbierają towar osobiście lub jest on dowożony przez transport własny firmy. Zdarza się, że kompletny system rynnowy zamawiany przez hurtownie, transportowany jest bezpośrednio na budowę. Znaczną część klientów stanowią również wykonawcy usług budowlanych, którzy zakupują wyroby dekarskie bezpośrednio przed założeniem ich na dom. Wykonawcy usług dekarskich bardzo często zamawiają towary nietypowe, dostosowane bezpośrednio pod konkretną budowę. (...)

Artykuł zawiera 23615 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 23 czerwiec 2015 13:45

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

Na początku kwietnia br., FedEx Express, największa na świecie firma świadcząca usługi przewozów ekspresowych i...

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj