logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane aspekty badania wydajności procesu komisjonowania Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skrócenie czasu obsługi ładunków w łańcuchu dostaw jest priorytetowym zadaniem niemal każdego przedsiębiorstwa z branży logistycznej. Umożliwia to szybką reakcję na zmiany zapotrzebowań klientów, a tym samym sprostanie ich oczekiwaniom. Niezwykle istotną rolę w tym zakresie pełnią obiekty logistyczne typu centra dystrybucyjne czy obiekty magazynowe będące jego ogniwami.

Ich kluczowym zadaniem jest realizowanie napływających od klientów zamówień w zadanym przedziale czasu i przy minimalizacji kosztów. Wiąże się to z ciągłym poszukiwaniem rozwiązań zarówno natury organizacyjnej jak i technologicznej, aby czynności składające się na proces magazynowy, w tym czynności kompletacyjne, realizowane były sprawnie, szybko i bezbłędnie.

Do podstawowych funkcji logistycznych centrów dystrybucyjnych czy obiektów magazynowych w łańcuchu dostaw zalicza się: przyjęcie strumieni materiałów, składowanie i buforowanie, kompletację, sortowanie i pakowanie oraz ich wysyłkę do odbiorcy. Ze względu na różnorodność potrzeb klientów i szeroko rozbudowany rynek sprzedaży detalicznej coraz większego znaczenia nabiera obsługa niejednorodnych jednostek ładunkowych. W tym zakresie proces komisjonownia i czynności kompletacyjne uważa się za kluczowe dla obiektów logistycznych oraz dąży się do ciągłego wzrostu ich wydajności. W literaturze problemu proces kompletacji definiowany jest jako zespół logistycznych czynności operacyjnych i organizacyjnych, w wyniku których następuje zestawienie asortymentów, towarów zgodnie ze zleceniami wewnętrznymi w systemie magazynowym, sporządzonym na podstawie zamówień odbiorców. W podobny sposób do tego pojęcia odnosi się norma PN-N-01800:1984, w której kompletowanie określane jest jako operacje w procesie magazynowym, polegające na pobraniu zapasów ze stosów lub urządzeń do składowania w celu utworzenia zbioru zapasów zgodnie ze specyfikacją asortymentową i ilościową dla określonego odbiorcy. Wobec powyższego, procesem kompletacji możemy nazwać uporządkowany w czasie ciąg zachodzących po sobie czynności polegających na wybieraniu z określonych miejsc składowania lub oferowania odpowiedniej liczby artykułów, oraz zestawieniu ich w odrębną, wydzieloną całość, która następnie zostanie przekazana do strefy wydań magazynu i wysłana do odbiorcy.

Wyodrębniona przestrzeń w obiekcie logistycznym zwana strefą kompletacji wraz z urządzeniami, środkami transportowymi i pracownikami realizującymi czynności i procesy kompletacyjne stanowi układ komisjonowania. Jeżeli dodatkowo uwzględnimy podsystem informacyjny to wówczas mówimy o systemie komisjonowania. (...)

Artykuł zawiera 24765 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 10 kwiecień 2015 10:03

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj