logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie procesami w łańcuchu dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku poszczególni autorzy podejmowali próbę wyrażenia istoty zarządzania łańcuchem dostaw (ang. Supply Chain Management) w jednej definicji. Jej składnikami są: przedmiot filozofii zarządzania, grupa docelowa, cele oraz liczne sposoby do osiągania tych celów.

Przedmiotem zarządzania łańcuchem dostaw jest oczywiście łańcuch, który reprezentuje "sieć organizacji, które są zaangażowane, poprzez powiązania w górę i w dół łańcucha, w różne procesy i czynności tworzące wartość w postaci produktów i usług przeznaczonych dla klienta ostatecznego".

W szerokim znaczeniu łańcuch dostaw składa się z dwóch lub więcej prawnie oddzielnych organizacji, połączonych ze sobą poprzez przepływy materiałów, informacji, oraz finansów. Organizacjami tymi mogą być firmy produkujące części, komponenty i produkty końcowe, dostawcy usług logistycznych a nawet klient ostateczny. Sieć powiązań zazwyczaj nie skupia się na przepływach wewnątrz pojedynczego łańcucha lecz składa się kompleksowych przepływów wynikających z wielu różnych zamówień klientów, które muszą być obsługiwane równolegle. W ramach tych kompleksowych przepływów dana organizacja może koncentrować się wyłącznie na części, wycinku łańcucha dostaw. Przykładowo obserwując łańcuch dostaw w kierunku z góry na dół (ang. downstream) organizacje mogą być postrzegane jako klienci swoich klientów natomiast w kierunku z dołu do góry (ang. upstream) jako dostawcy swoich dostawców.

W węższym znaczeniu termin łańcuch dostaw stosowany jest do dużych przedsiębiorstw z wieloma lokalizacjami, często usytuowanymi w różnych krajach. Koordynacja przepływów materiałów, informacji i finansów, w takich międzynarodowych firmach, w efektywny sposób jest nadal ogromnym wyzwaniem. Celem zarządzania wszystkimi ogniwami wzdłuż łańcucha dostaw jest wzrost konkurencyjności. Jest to możliwe ponieważ pojedyncze jednostki organizacyjne nie odpowiadają indywidualnie za konkurencyjność ich produktów i usług w oczach klienta końcowego lecz odpowiedzialność spoczywa na łańcuchu dostaw jako całości. Stąd konkurencyjność uległa przesunięciu od pojedynczych firm w kierunku łańcuchów dostaw. Oczywiście w celu przekonania pojedynczej firmy, aby stała się częścią łańcucha dostaw, wskazuje się na perspektywę osiągania korzyści w dłuższym okresie przez każdego z uczestników (ang. win-win), jednakże nie musi to mieć miejsca dla wszystkich jednostek w okresie krótkim. Są dwie szerokie możliwości poprawy konkurencyjności łańcucha dostaw. Jedną jest bliższa integracja (lub kooperacja) zaangażowanych organizacji, natomiast drugą jest lepsza koordynacja przepływu materiałów, informacji i finansów. Przezwyciężanie barier organizacyjnych, dostosowywanie strategii oraz przyspieszanie przepływów wzdłuż łańcucha dostaw są głównymi przedmiotami w tym kontekście.

Biorąc pod uwagę powyższe zarządzanie łańcuchem dostaw może być zdefiniowane jako zadanie integrowania jednostek organizacyjnych wzdłuż łańcucha dostaw oraz koordynowanie przepływów materiałów, informacji oraz finansów w celu spełnienia wymagań klienta (ostatecznego) dążąc do poprawy konkurencyjności łańcucha dostaw jako całości. Badania prowadzone w przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych (m.in. w The Global Supply Chain Forum) dowodzą, iż zarządzanie łańcuchem dostaw jest integracją kluczowych procesów biznesowych od użytkownika końcowego poprzez dostawców dostarczających produkty, usługi i informacje stanowiące wartość dodaną dla klientów i innych interesariuszy. (...)

Artykuł zawiera 25700 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 31 grudzień 2014 12:56
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie…

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie logistycznej

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowych szkoleniach stacjonarnych, przygotowanych na podstawie najlepszych...

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie otrzymały właśnie w dzierżawę autobus elektryczny o długości 18 metrów...

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Spółka Michelin solutions podpisała umowę o współpracy z XPO Logistics, wiodącym dostawcą usług transportowych i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj