logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Optymalizacja procesów poprzez ich benchmarking Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Zarządzanie procesami jest to niezbędny mechanizm umożliwiający optymalne i sprawne przeprowadzanie procesów w ramach danego przedsiębiorstwa, jest to spojrzenie na funkcjonowanie organizacji od strony operacji i działań tzw. orientacja procesowa, za której cel przyjmuje się zwiększenie skuteczności działań danego przedsiębiorstwa, jakości ich rezultatów oraz zmniejszenie kosztów i czasu realizacji czynności. Realizacja każdego procesu wymaga użycia odpowiednich zasobów - zarówno ludzkich, jak i rzeczowych. Cechą charakterystyczną procesów jest ich powtarzalność, cykliczność, która uzależniona jest od rodzaju procesu, czasu jego realizacji itp.

Zasadniczo tematyka zarządzania procesami obejmuje trzy dziedziny: poprawę procesu, (określanej w literaturze również jako optymalizacja procesu), jego innowację oraz organizację.
Pojęcie "Poprawa procesu" (ang. Business Process Improvement) rozumiane jest jako "podniesienie opłacalności poprzez elektroniczne opracowywanie procesów". W literaturze spotykane jest zastępczo pojęcie optymalizacji procesu, które opiera się na poprawie jakości procesu, optymalizacji kosztów i czasu przebiegu procesu. W artykule rozważaniom poddana została ta dziedzina zarządzania procesami.
"Innowacja procesu" (ang. Process innovation) ma na celu przede wszystkim stworzenie nowej struktury najważniejszych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Innowacje procesu przeprowadza się w ramach krótkotrwałych projektów, podczas których analizowana zostaje w sposób Top-Down struktura funkcjonalna systemu.
Celem "Organizacji procesu" jest ukształtowanie struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa sposobem Bottom-Up na podstawie pojedynczych procesów oraz działań. Klasyczna teoria mówi o budowaniu zadań częściowych, które zostają następnie delegowane do poszczególnych funkcji itd. Efektem końcowym budowy Bottom-Up jest powstanie sieci zależności pomiędzy przebiegiem poszczególnych procesów.

W ramach zarządzania procesami wyróżnia się również działania poboczne, takie jak: identyfikacja procesu, jego analiza oraz modelowanie. "Identyfikacja procesu" wymagana jest zarówno przy poprawie procesu, jak i przy innowacji procesu. Celem jest tu wyznaczenie procesów, które "określają przedsiębiorstwo oraz zapewniają jego konkurencyjność".
"Analiza procesu" daje się powiązać z identyfikacją procesu. W trakcie przeprowadzania analizy procesu następuje "rozłożenie" procesów na działania i czynności. Stopień dokładności zależy od celu analizy. Przy ulepszaniu procesu wymagana jest duża dokładność, w celu rozpoznania potencjałów poprawy. Przy innowacji procesu, podobnie jak przy organizacji procesów wystarczy pobieżna analiza.

Pod pojęciem "Modelowanie procesu" rozumiane jest, wspierane technologią komputerową, odzwierciedlenie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Modelowanie procesów może wspierać analizę procesu i np. symulację metod poprawy procesu. (...)

Artykuł zawiera 26058 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 07 styczeń 2015 10:50

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj