logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Optymalizacja procesów poprzez ich benchmarking Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Zarządzanie procesami jest to niezbędny mechanizm umożliwiający optymalne i sprawne przeprowadzanie procesów w ramach danego przedsiębiorstwa, jest to spojrzenie na funkcjonowanie organizacji od strony operacji i działań tzw. orientacja procesowa, za której cel przyjmuje się zwiększenie skuteczności działań danego przedsiębiorstwa, jakości ich rezultatów oraz zmniejszenie kosztów i czasu realizacji czynności. Realizacja każdego procesu wymaga użycia odpowiednich zasobów - zarówno ludzkich, jak i rzeczowych. Cechą charakterystyczną procesów jest ich powtarzalność, cykliczność, która uzależniona jest od rodzaju procesu, czasu jego realizacji itp.

Zasadniczo tematyka zarządzania procesami obejmuje trzy dziedziny: poprawę procesu, (określanej w literaturze również jako optymalizacja procesu), jego innowację oraz organizację.
Pojęcie "Poprawa procesu" (ang. Business Process Improvement) rozumiane jest jako "podniesienie opłacalności poprzez elektroniczne opracowywanie procesów". W literaturze spotykane jest zastępczo pojęcie optymalizacji procesu, które opiera się na poprawie jakości procesu, optymalizacji kosztów i czasu przebiegu procesu. W artykule rozważaniom poddana została ta dziedzina zarządzania procesami.
"Innowacja procesu" (ang. Process innovation) ma na celu przede wszystkim stworzenie nowej struktury najważniejszych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Innowacje procesu przeprowadza się w ramach krótkotrwałych projektów, podczas których analizowana zostaje w sposób Top-Down struktura funkcjonalna systemu.
Celem "Organizacji procesu" jest ukształtowanie struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa sposobem Bottom-Up na podstawie pojedynczych procesów oraz działań. Klasyczna teoria mówi o budowaniu zadań częściowych, które zostają następnie delegowane do poszczególnych funkcji itd. Efektem końcowym budowy Bottom-Up jest powstanie sieci zależności pomiędzy przebiegiem poszczególnych procesów.

W ramach zarządzania procesami wyróżnia się również działania poboczne, takie jak: identyfikacja procesu, jego analiza oraz modelowanie. "Identyfikacja procesu" wymagana jest zarówno przy poprawie procesu, jak i przy innowacji procesu. Celem jest tu wyznaczenie procesów, które "określają przedsiębiorstwo oraz zapewniają jego konkurencyjność".
"Analiza procesu" daje się powiązać z identyfikacją procesu. W trakcie przeprowadzania analizy procesu następuje "rozłożenie" procesów na działania i czynności. Stopień dokładności zależy od celu analizy. Przy ulepszaniu procesu wymagana jest duża dokładność, w celu rozpoznania potencjałów poprawy. Przy innowacji procesu, podobnie jak przy organizacji procesów wystarczy pobieżna analiza.

Pod pojęciem "Modelowanie procesu" rozumiane jest, wspierane technologią komputerową, odzwierciedlenie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Modelowanie procesów może wspierać analizę procesu i np. symulację metod poprawy procesu. (...)

Artykuł zawiera 26058 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 07 styczeń 2015 10:50

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj