logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

System pomiaru logistycznego dla potrzeb planowania i kontroli w dużych przedsiębiorstwach drogowych przewozów pasażerskich obsługujących trasy regionalne Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prowadząc wywiady i dyskusje z menedżerami reprezentującymi przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki, zazwyczaj słyszy się opinie, że decyzje dotyczące przyszłej działalności ich zakładów chcą oni opierać "na faktach popartych liczbami".

Stanowisko to jest zupełnie oczywiste, gdyż dane liczbowe tworzą pewien punkt odniesienia dla planowanych przyszłych działań, a jednocześnie stanowią istotną miarę naszego sukcesu bądź porażki w ocenie kolejnych okresów prowadzonej działalności. Jak słusznie zauważa T. Peters "nie można zarządzać procesami, których nie potrafimy zmierzyć". Założenie to stanowi jedną z najważniejszych przesłanek tworzenia i implementacji stale rozwijających się metod pomiaru.

Konieczność tworzenia nowych systemów pomiaru procesów logistycznych generowana jest dodatkowo przez takie czynniki m.in. jak:

 • zmieniająca się natura funkcjonowania firm;
 • wzrost konkurencji;
 • szczególne inicjatywy poprawy;
 • zmieniające się role organizacyjne;
 • zmieniające się wymagania zewnętrzne;
 • możliwości technik informatycznych.

Z drugiej jednak strony obserwuje się, że nie we wszystkich przedsiębiorstwach wykorzystywane są systemy pomiarowe wspierające procesy decyzyjne kadry menedżerskiej. Jednocześnie autorka napotykała w swoich badaniach również takie przedsiębiorstwa, których kadra menedżerska, pomimo funkcjonowania systemów wskaźników i mierników, nie była zadowolona z uzyskiwanych za ich pośrednictwem informacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się zapewne w typowych problemach związanych z pomiarem, zdefiniowanych przez D. Kisperską-Moroń, a mianowicie:

 • braku określenia celu pomiaru;
 • braku skoordynowania poszczególnych mierników ze strategiami działania;
 • zamierzonej zbyt wielkiej koncentracji na miernikach finansowych;
 • występowaniu zbyt wielu odizolowanych i źle dopasowanych mierników.

Problem tworzenia kompleksowego i zintegrowanego systemu wskaźników i mierników logistycznych jest szczególnie ciekawy w przypadku dostosowania go do potrzeb przedsiębiorstw przewozów pasażerskich. O ile bowiem zagadnienia związane z pomiarami dotyczącymi przepływów logistycznych w łańcuchach dostaw, w tym w przedsiębiorstwach produkcyjnych i handlowych, są przedmiotem wielu opracowań w literaturze polskiej, o tyle niewielu autorów podejmuje trud utworzenia modelowych rozwiązań dedykowanych przedsiębiorstwom przewozów pasażerskich. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników badań, prowadzonych przez autorkę, dotyczących pomiarów realizowanych na potrzeby przedsiębiorstw drogowych przewozów pasażerskich, jak również zdefiniowanie wymagań stawianych przed systemem wskaźników i mierników dostosowanym do potrzeb controllingu logistycznego. (...)

Ostatnio zmieniany wtorek, 14 październik 2014 12:45

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE…

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE i Panattoni Europe

Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce rozwija się dynamicznie od kilkunastu lat. CBRE i Panattoni Europe,...

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Jeden z wiodących dostawców usług dla branży e-commerce, Arvato, przygotował rzetelny raport z rynków zagranicznych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj