logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Systematyka wybranych podstawowych pojęć w logistyce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na ogół, punktem wyjścia wszelkich rozważań są potrzeby człowieka, a ich zaspokajanie ma swoje źródło w działaniu (czynności). Zarówno zaspokajanie potrzeb materialnych, jak i pozamaterialnych - co jest szczególnie uwypuklane w ostatnich 10-leciach - powoduje odwieczne zainteresowanie cechami i właściwościami rzeczy i osób. Ta ostatnia kolejność nie jest przypadkowa, gdyż dotychczas zwracano uwagę głównie na wytwarzanie i zaspokajanie materialnych potrzeb człowieka.

Zrozumiałe, że cechy i właściwości przedmiotu pracy stawiają działaniu określone wymagania; mogą powodować ukierunkowanie działania lub jego zaniechanie. Oznacza to wynikanie z cech i właściwości przedmiotu pracy - czy szerzej ujmując - przedmiotu działania, bowiem musimy uwzględniać procesy i produkcyjne, i pozaprodukcyjne, określonej podatności na lub do działania. Tą podatnością jest określona łatwość ulegania działaniu; podatny tzn. łatwo ulegający czemuś.
Trzeba jednak stwierdzić - niestety - że przy niezmiernej powszechności stosowania pojęcia podatność, mamy do czynienia z takim samym jego nierozumieniem, nieświadomością jego istoty i znaczenia.

1. DZIAŁANIE FUNKCJĄ ZNAJOMOŚCI PRZEDMIOTU DZIAŁANIA
Zwróćmy uwagę na myśl E. Lissowskiej o tym, że "Technologia wykonywania różnych procesów i ich części składowych jest funkcją znajomości przedmiotu pracy". O podatności i jej rodzajach możemy mówić w odniesieniu do każdego rodzaju czynności, procesu, systemu, przedsiębiorstwa, regionu, kraju, czy w ogóle zjawiska.
Ogólnie ujmując podatność możemy rozpatrywać względem niemal wszystkiego; do człowieka, jako sprawcy działania, i do wszystkiego w jego otoczeniu, oprócz sił przyrody. Jeżeli z rozważań o działalności wyeliminujemy siły przyrody o tzw. nadzwyczajnych skutkach, jak np. brak lub nadmiar opadów, tornada, huragany, trąby powietrzne, wybuchy wulkanów, tsunami i inne, to staje się w pełni zrozumiałe, że podatność odnosi się do człowieka. Przecież źródłem działania człowieka i przyrody nie jest to samo, czyli potrzeba, i dlatego nie ma równoważności tych pojęć: źródło działania człowieka = potrzeba, nadzwyczajne skutki sił przyrody = cechy i właściwości przyrody.
Podatność tego, co ulega oddziaływaniu sił przyrody, musimy - oczywiście - uwzględniać, by móc zapobiegać ich ujemnym skutkom. Działanie natury to z reguły wynik zbiegu okoliczności, czasami niesprzyjających człowiekowi. (...)

Ostatnio zmieniany środa, 30 kwiecień 2014 11:45

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj