logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Systematyka wybranych podstawowych pojęć w logistyce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na ogół, punktem wyjścia wszelkich rozważań są potrzeby człowieka, a ich zaspokajanie ma swoje źródło w działaniu (czynności). Zarówno zaspokajanie potrzeb materialnych, jak i pozamaterialnych - co jest szczególnie uwypuklane w ostatnich 10-leciach - powoduje odwieczne zainteresowanie cechami i właściwościami rzeczy i osób. Ta ostatnia kolejność nie jest przypadkowa, gdyż dotychczas zwracano uwagę głównie na wytwarzanie i zaspokajanie materialnych potrzeb człowieka.

Zrozumiałe, że cechy i właściwości przedmiotu pracy stawiają działaniu określone wymagania; mogą powodować ukierunkowanie działania lub jego zaniechanie. Oznacza to wynikanie z cech i właściwości przedmiotu pracy - czy szerzej ujmując - przedmiotu działania, bowiem musimy uwzględniać procesy i produkcyjne, i pozaprodukcyjne, określonej podatności na lub do działania. Tą podatnością jest określona łatwość ulegania działaniu; podatny tzn. łatwo ulegający czemuś.
Trzeba jednak stwierdzić - niestety - że przy niezmiernej powszechności stosowania pojęcia podatność, mamy do czynienia z takim samym jego nierozumieniem, nieświadomością jego istoty i znaczenia.

1. DZIAŁANIE FUNKCJĄ ZNAJOMOŚCI PRZEDMIOTU DZIAŁANIA
Zwróćmy uwagę na myśl E. Lissowskiej o tym, że "Technologia wykonywania różnych procesów i ich części składowych jest funkcją znajomości przedmiotu pracy". O podatności i jej rodzajach możemy mówić w odniesieniu do każdego rodzaju czynności, procesu, systemu, przedsiębiorstwa, regionu, kraju, czy w ogóle zjawiska.
Ogólnie ujmując podatność możemy rozpatrywać względem niemal wszystkiego; do człowieka, jako sprawcy działania, i do wszystkiego w jego otoczeniu, oprócz sił przyrody. Jeżeli z rozważań o działalności wyeliminujemy siły przyrody o tzw. nadzwyczajnych skutkach, jak np. brak lub nadmiar opadów, tornada, huragany, trąby powietrzne, wybuchy wulkanów, tsunami i inne, to staje się w pełni zrozumiałe, że podatność odnosi się do człowieka. Przecież źródłem działania człowieka i przyrody nie jest to samo, czyli potrzeba, i dlatego nie ma równoważności tych pojęć: źródło działania człowieka = potrzeba, nadzwyczajne skutki sił przyrody = cechy i właściwości przyrody.
Podatność tego, co ulega oddziaływaniu sił przyrody, musimy - oczywiście - uwzględniać, by móc zapobiegać ich ujemnym skutkom. Działanie natury to z reguły wynik zbiegu okoliczności, czasami niesprzyjających człowiekowi. (...)

Ostatnio zmieniany środa, 30 kwiecień 2014 11:45

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

OT Logistics wspiera promocyjny rejs barki Wisłą z Gdańska do…

OT Logistics wspiera promocyjny rejs barki Wisłą z Gdańska do Warszawy

Grupa OT Logistics wspiera inicjatywę promocyjnego towarowego rejsu Wisłą z Gdańska do Warszawy, który ma...

Nowa marka na rynku TSL

Nowa marka na rynku TSL

Wraz z początkiem kwietnia br., na rynku TSL pojawił się nowy gracz - firma VIAON....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj