logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Zarządzanie procesami dystrybucji w przedsiębiorstwie - cz. 1 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Zarządzanie procesami dystrybucji w przedsiębiorstwie - cz. 2

Współcześnie sprzedaż produktu jest sztuką trudniejszą od jego wyprodukowania, co skłania przedsiębiorstwa do zwracania szczególnej uwagi na metody dystrybucji produktów do klienta. Pojęcie dystrybucji wywodzi się od łacińskiego terminu distributio, oznaczającego rozdział, podział.

Zdaniem P. Cyplika, D. Głowackiej-Fertsch oraz M. Fertscha dystrybucja to "działania związane z ruchem materiałów, zwykle produktów i elementów na potrzeby serwisu, od producenta do konsumenta. Działania te obejmują transport, magazynowanie, zarządzanie zapasami, manipulacje materiałami, opracowywanie zamówień, analizę lokalizacji, zarządzanie opakowaniami, przetwarzanie informacji i komunikowanie się niezbędne do efektywnej koordynacji wszystkich działań". Zgodnie z ujęciem pojęcia przez L. Garbarskiego, I. Rutkowskiego i W. Wrzoska, dystrybucja "polega na doprowadzeniu i zaoferowaniu wytworzonego produktu konsumentowi zgodnie z jego potrzebami, a więc w odpowiedniej formie oraz we właściwym miejscu i czasie".

Istotą dystrybucji jest przeniesienie produktów od miejsc ich wytworzenia do ostatecznych odbiorców, w miejscu i czasie, gdzie są one oczekiwane przez nabywców. Błędem jest jedynie produkcja i oferowanie produktów po konkurencyjnych cenach. Aby osiągnąć sukces, przedsiębiorstwo musi dostarczyć produkty we właściwy sposób na wymagający rynek. Z punktu widzenia zorientowanego na rynek zarządzania przedsiębiorstwem dystrybucja stwarza możliwości budowania przewagi konkurencyjnej. Funkcje dystrybucji "wynikają z konieczności likwidowania rozbieżności istniejących między podażą a popytem, a także rozbieżności pod względem rodzaju, ilości oraz asortymentu produktów, jak również różnic co do czasu i miejsca ich produkcji, a w końcowym etapie - konsumpcji".

Dystrybucja w ujęciu logistycznym to zintegrowana struktura przepływów produktów i towarzyszące im przepływy informacji. Do przepływu produktów zaliczyć można wszelkie czynności związane z towarami, surowcami czy wyrobami finalnymi oraz magazynowanie, transport, pakowanie oraz obsługę zamówień. Sferę informacyjną tworzą przygotowywanie zamówień, administracyjne opracowania czy uruchomienie przepływu towarów. Wszystkie te elementy ująć można w tzw. sieć dystrybucji. Ma ona charakter przestrzenny i określony porządek podziału terytorialnego dotyczącego rozmieszczenia producentów i magazynów oraz powiązanie z odpowiednią infrastrukturą transportową. Przebieg całości przepływów produktów i powiązanych strumieni informacji jest tożsamy z dystrybucją. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 14 listopad 2013 12:54

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Goodyear EfficientGrip Cargo - zupełnie nowe rozwiązanie dla flot lekkich…

Goodyear EfficientGrip Cargo - zupełnie nowe rozwiązanie dla flot lekkich ciężarówek

Następca opon dla lekkich ciężarówek Goodyear Cargo Marathon wydłuża przebiegi flot nawet o 10 tys....

Nagroda FDI Poland Investor Awards dla Amazona

Nagroda FDI Poland Investor Awards dla Amazona

Amazon został uhonorowany nagrodą FDI Poland Investor Awards w kategorii Top North American Investor of...

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj