logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wpływ obniżania jakości informacji na przepływy informacyjne w przedsiębiorstwie Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzisiejszy świat w każdej dziedzinie i każdym aspekcie funkcjonowania oparty jest na dostępie do informacji. Dotyczy to życia prywatnego każdego z nas (dokonujemy wyborów na podstawie zdobytej i posiadanej wiedzy, zarówno w kwestiach np. zakupu nowego proszku do prania, jak i wyboru uczelni, firmy ubezpieczeniowej itp.), a także polityki, gospodarki, nauki i kultury. Współczesność, oprócz potrzeby informacji, charakteryzuje się mnogością i łatwą dostępnością jej źródeł.

Każde przedsiębiorstwo to swoisty system zamknięty, na który jednak decydujący wpływ mają docierające z zewnątrz bodźce. Właściwy odbiór, dobór, selekcja i analiza informacji z otoczenia, stanowi o podejmowanych działaniach lub ich zaniechaniu, co może mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla sukcesu firmy, ale nawet dla jej dalszego funkcjonowania na rynku. Istotnym kanałem wiedzy (pozyskiwania informacji) jest jej tzw. obieg wewnętrzny, czyli pomiędzy pracownikami, a także pracownikami i kierownictwem. Tutaj również każde zaniedbanie lub niedopatrzenie może być brzemienne w skutki i utrudnić lub wręcz uniemożliwić podjęcie właściwej decyzji. Dopiero suma informacji zewnętrznych i wewnętrznych, właściwy ich przepływ i analiza daje decydentom w przedsiębiorstwie narzędzia do świadomego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji, zarówno tych strategicznych, jak i drobnych, a w konsekwencji do przedsiębrania działań, będących istotą funkcjonowania firmy.

Zarządzanie informacją w firmie
Zarządzanie to, najogólniej rzecz ujmując, takie działanie, w wyniku którego następuje osiągnięcie przyjętych celów w jak najbardziej efektywny sposób. Zarządzanie informacją w firmie to wypracowanie i stosowanie odpowiedniego schematu postępowania, który jest systemem wzajemnych powiązań pomiędzy zdobytą informacją, jej analizą, podjętą decyzją, wydanym poleceniem, działaniem i jego kontrolą. Poniżej przedstawiono model przepływu informacji i decyzji, którego celem jest wyjaśnienie sposobu funkcjonowania firmy w paradygmacie dynamiki, gdy kluczowa staje się informacja konieczna dla szybkiego podejmowania wartościowych decyzji. Na potrzeby dalszych rozważań stworzono uproszczony model środowiska informacyjnego, w którym zanurzone jest przedsiębiorstwo (rysunek 1).

Zgodnie z tym schematem, informacje z otoczenia trafiają do przedsiębiorstwa. Na ich podstawie oraz na podstawie już posiadanych informacji pracownicy podejmują decyzje. W wyniku tej działalności przedsiębiorstwo emituje do otoczenia informacje, które powodują, że produkty firmy są nabywane przez klientów. W ten sposób firma otrzymuje pieniądze. Zatem można stwierdzić w skrócie, że pracownicy firmy podejmują decyzje, aby zapewnić jej konkretny zwrot z decyzji. Informacja to wiadomość rozszerzająca naszą wiedzę o otaczającej rzeczywistości. Jednak gdyby przedsiębiorstwo mogło posiadać wszystkie informacje dotyczące jego obszaru działalności, pogrążyłoby się w chaosie. Nie wszystkie też informacje mogą być wykorzystane do podejmowania decyzji. Istotny jest ich zakres (co, jak, kiedy, kto) oraz przyswajalność. (...)

Ostatnio zmieniany wtorek, 06 sierpień 2013 12:43

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

Firma UPS zwiększyła pojemność samolotu kursującego między Katowicami a europejskim lotniczym centrum logistycznym w Kolonii....

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Przechowywanie przedmiotów w „hotelach dla rzeczy”, jak często nazywa się magazyny samoobsługowe, staje się coraz...

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj