logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Polskie porty morskie - prywatyzacja, inwestycje i dywersyfikacja usług Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wzrost liczby kontenerów i masy towarów jest wynikiem aktywnego marketingu sprywatyzowanych terminali kontenerowych. Dzięki temu wystąpiło zwiększenie podaży zarówno drobnicy, jak i ładunków masowych: w Gdańsku przekroczono 30 mln t, terminale zespołu Szczecin-Świnoujście zbliżyły się do 23 mln t, a w Gdyni znacznie przekroczyły 17,7 mln t. Szacunkowa wartość ładunków przemieszczanych przez polskie porty zbliżyła się do 500 mld zł.

Prywatyzacja i inwestycje
Przełom w rozwoju oferty na rynku przeładunku kontenerów stanowiło nabycie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT - Baltic Container Terminal) przez międzynarodową korporację ICTSI (z siedzibą na Filipinach). W 2006 roku uruchomiony został Gdynia Container Terminal SA (GCT). Inwestorem jest Hutchison Port Holdings (HPH), który zbudował terminal kontenerowy na terenie o łącznej powierzchni 18,6 ha z linią brzegową o długości 625 m. Inwestycje w terminalach kontenerowych zaowocowały wzrostem potencjału przeładunkowego pojemników i wzrostem przeładunków przed recesją w 2009 roku, a następnie odbudową rynku po 2010 roku. W sąsiedztwie terminalu, w 2013 roku rozpoczęła się budowa Nabrzeża Bułgarskiego, które zostanie przystosowane do obsługi kontenerowców.

W Gdańsku rozbudowuje się terminal DCT, a tworzone nowe stanowisko powinno zapewnić zwiększenie potencjału przeładunkowego o 1 mln TEU. Inwestuje również należąca do belgijskiej Grupy SEA-INVEST Przedsiębiorstwo Przeładunkowo - Składowe "Port Północny" Sp. z o. o., które zarządza obszarem o powierzchni 59,2 ha z dwoma pirsami (węglowym i rudowym) do przeładunku towarów masowych. W najbliższym czasie wykonany będzie remont pirsu rudowego, zbudowane zostaną place składowe (około 100 000 m kw.), zakupione zostaną nowe urządzenia technologiczne i rozbudowany układ drogowy. W Świnoujściu, w terminalu promowym buduje się nowe stanowisko do obsługi promów, a firma OT Logistics rozbudowuje potencjał Portu Handlowego Świnoujście o nowy terminal kontenerowy. Zakłada się, że po zakończeniu inwestycji będzie można przeładowywać 200 000 TEU rocznie.

Prywatyzacja i marketing
Znajdujące się w prywatnych rękach terminale prowadzą aktywny marketing, który przyczynił się do zmian struktury i wzrostu przeładunków. W Gdańsku i zespole portów Szczecin-Świnoujście większą rolę zaczęły odgrywać przeładunki drobnicy, a w Gdyni zwiększyła się podaż węgla. Spektakularnym przykładem jest budowa od podstaw DCT, w którym w 2013 roku przekroczono granicę 1 mln TEU w przeładunku kontenerów, zaznaczając wyraźnie drobnicowy charakter portu w Gdańsku. Poprzez silne związki DCT z Maersk Line, największym liniowym operatorem kontenerowców na świecie, Gdańsk został włączony do serwisu dalekowschodniego tego operatora. Wprowadzenie do serwisu największych kontenerowców Triple-E o pojemności 18 000 TEU wprowadziło do serwisu nową jakość, a w najbliższej perspektywie Gdańsk będzie docelowym portem na Bałtyku aliansu P3.
Od chwili, gdy Morski Terminal Masowy Gdynia włączony został do Grupy ATIC, w porcie Gdynia nieustannie rosną przeładunki węgla. Grupa ATIC (z siedzibą w Paryżu) jest czołowym operatorem ładunków masowych. Dzięki marketingowi na rynkach globalnych w Gdyni zwiększyła się podaż ładunków węgla.

 Artykuł zawiera 11330 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 20 maj 2015 09:53
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj