logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Organizacja działań w ramach TPM w przedsiębiorstwach produkcyjnych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wiele przedsiębiorstw w ciągu ostatnich kilku lat podejmowało działania na rzecz poprawy wydajności funkcjonowania parku maszynowego poprzez eliminację strat z tytułu niewłaściwej organizacji pracy maszyn i urządzeń (niepożądane przestoje) i podejmowanie działań prewencyjnych (zapobieganie awariom).

Pojawiła się nowa koncepcja zarządzania określana jako TPM (Total Productive Maintenance) – totalna wydajność urządzeń lub globalne zarządzanie utrzymaniem ruchu, w odróżnieniu od tradycyjnego podejścia do maszyn, w którym dział utrzymania ruchu, "gasząc pożary" (Breakdown Maintenance), próbuje utrzymać park maszynowy w wystarczająco dobrej kondycji, aby zapewnić ciągłość produkcji. TPM jest całościowym utrzymaniem ruchu, zorientowanym na produktywność, czyli utrzymanie ruchu zintegrowane z produkcją. Przyjmując nowe założenia przedsiębiorstwa przystąpiły do projektowania struktur organizacji TPM. Celem artykułu jest zaprezentowanie organizacji działań w ramach TPM w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Artykuł powstał na podstawie analizy struktur organizacyjnych przedsiębiorstw realizujących programy TPM.

Organizacja działań w ramach TPM w przedsiębiorstwach produkcyjnych
Cytując za R.W. Griffinem: "przedsiębiorstwa zbudowane są z wielu elementów konstrukcyjnych" (…), których podstawę tworzy uporządkowana hierarchia stanowisk pracy funkcjonujących w komórkach organizacyjnych. Przystępując do wdrażania koncepcji TPM, jako filozofii zarządzania, przyjęto konieczność włączenia wszystkich pracowników firmy w utrzymanie ciągłości produkcji poprzez zespołowe eliminowanie strat i kierowanie się wymogami klienta (organizacja centroklientowska), a także poprawę efektywności poprzez ciągłość usprawnień podejmowanych w organizacji pracy przedsiębiorstwa (stosunek kosztów utrzymania ruchu do obrotu kształtuje się na poziomie - 13% w zależności od branży). Koncepcja TPM nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorstw. Jak podaje S. Nakajima: "tryb i szczegóły wykorzystania systemu TPM w celu maksymalnego zwiększenia efektywności urządzeń i maszyn należy dostosować w praktyce do indywidualnych możliwości przedsiębiorstwa. Każda firma musi opracować własny plan działania, uwzględniając wymagania i problemy charakterystyczne dla specyfiki branży, organizacji produkcji i stanu posiadanych urządzeń i maszyn". Budując podstawy organizacji działań TPM należy przede wszystkim zmienić świadomość pracowników (ich sposób myślenia), aby z działań reakcyjnych przejść do działań prewencyjnych w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa, a przede wszystkim w zakresie utrzymania ruchu (UR), czyli zapewnienia ciągłości pracy maszyn i urządzeń. Kształtowanie świadomości pracowniczej jest działaniem długoterminowym o charakterze ciągłym. Podstawą do prac nad stworzeniem nowej struktury organizacyjnej służb utrzymania ruchu jest dokonanie przeglądu wszystkich kompetencji pracowniczych i podzielenia ich na dwie grupy - podstawowe (core) oraz poboczne (non-core). Do funkcji podstawowych należą stanowiska (służby) związane bezpośrednio z zapewnieniem bezawaryjności urządzeń przedsiębiorstwa (w ramach dotychczasowych lub nowych obowiązków i uprawnień poszczególnych pracowników). Z kolei role dodatkowe pełnią między innymi specjaliści do spraw kontroli zleceń (prace podwykonawców - zewnętrzne wyspecjalizowane służby remontowe), komórki kontroli jakości, służby BHP.

Artykuł zawiera 14390 znaków.

Ostatnio zmieniany piątek, 13 listopad 2015 13:32
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj