logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zabezpieczenie logistyczne w zarządzaniu kryzysowym Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jednym z najważniejszych zadań, jakie nakłada się na państwo w kwestiach związanych z zarządzaniem kryzysowym jest zapewnienie bezpieczeństwa dla ludności oraz ich mienia w sytuacjach zagrożenia. Aby sprostać tym wyzwaniom, powołano organa i instytucje wraz z siłami i środkami niezbędnymi do ratowania życia, zdrowia i mienia obywateli - przed skutkami klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych.

Zarządzanie kryzysowe jest więc procesem, który składa się z szeregu przedsięwzięć organizacyjno-technicznych mających na celu przygotowanie się do działań w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych. W myśl Ustawy o zarządzaniu kryzysowym - sytuacja kryzysowa to sytuacja, która wpływa niekorzystnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach, wywołująca znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków. Dlatego, aby skutecznie realizować zadania mające na celu zapewnienie pomocy poszkodowanym niezbędne są siły i środki w czasie prowadzenia akcji ratowniczych. Często, w literaturze oraz licznych opracowaniach z zakresu logistyki, wymienione siły i środki określa się mianem zabezpieczenia logistycznego. Jest to określenie jak najbardziej adekwatne i zdaniem autorów - może być stosowane zamiennie.

Dokonując głębszej analizy podjętej problematyki, zabezpieczenie logistyczne można podzielić ze względu na jego rolę w systemie zarządzania kryzysowego na: zabezpieczenie logistyczne struktur zarządzania kryzysowego oraz zabezpieczenie logistyczne, które przygotowane jest do realizacji zadań na potrzeby ochrony ludności w chwili wystąpienia sytuacji kryzysowej. Również i w tym przypadku pojęcie zabezpieczenia logistycznego w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowej zastępuje się określeniami: wsparcie logistyczne lub logistyka sytuacji kryzysowych.

W niniejszym opracowaniu, autorzy skoncentrowali się jedynie na problematyce związanej z zabezpieczeniem logistycznym na potrzeby sprawnego funkcjonowania elementów zarządzania kryzysowego. W kolejnej publikacji z omawianego zakresu - przedstawione zostanie zabezpieczenie logistyczne organizowane na potrzeby ratowania życia, zdrowia i mienia poszkodowanej ludności oraz zabezpieczenia usług logistycznych niezbędnych do przetrwania w sytuacjach realnego zagrożenia.
Przygotowanie sił i środków do realizacji zadań, związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem odgrywa ważną rolę dla bytu państwa i jego obywateli. Dlatego, autorzy niniejszego opracowania, podjęli się tej problematyki, aby ukazać wieloaspektowość oraz rolę zabezpieczenia logistycznego w systemie zarządzania kryzysowego. Szczególnie staje się to ważne w sytuacjach kryzysowych, kiedy zgromadzone zasoby logistyczne zapewniają skuteczną pomoc dla zagrożonej ludności oraz ich mienia. Dla zapewnienia oczekiwanego przez obywateli poziomu bezpieczeństwa, niezbędne stają się więc takie przedsięwzięcia logistyczne, które zapewnią siły i środki do prawidłowego funkcjonowania elementów zarządzania kryzysowego w każdych warunkach.

 

Artykuł zawiera 29530 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 grudzień 2015 14:27
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj