logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane elementy projektowania budynków wielofunkcyjnych stanowiących miejskie centra logistyczne Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obecnie zaobserwowane tendencje wykazują jak dynamicznie tworzy się infrastruktura logistyczna na tle przestrzeni urbanistycznej. W obecnym czasie ingerencja procesów logistycznych w strukturę przestrzenną miasta jest nieunikniona, a zarazem niezbędna. Istotą omawianego problemu jest eksploatacja terenów miejskich, których dalszy rozwój powinien być brany pod uwagę już dzisiaj.

Aktualne projektowanie centrów logistycznych podporządkowane jest czynnikom sprzyjającym głównie uwarunkowaniom transportowym. Ilość terenów przeznaczana pod zabudowę obiektów logistycznych jest gospodarczo uzasadniona, biorąc pod uwagę skalę transportowanych towarów. Jednak problemy związane z aspektami społecznymi oraz przyrodniczymi traktowane są drugoplanowo.
Na początku artykułu zostały przedstawione obecne tendencje oraz uwarunkowania kształtowania obiektów obsługi logistycznej. Zdefiniowane zostało pojęcie centrum logistycznego przy zwróceniu uwagi na aspekty rozwoju zrównoważonego. Przedstawione zostały założenia rozwojowe względem obszarów zurbanizowanych jak i miejskich centrów logistycznych. Następnie zostały omówione wybrane przykłady, zrealizowanych oraz planowanych centrów logistycznych, które stanowią punkt wyjścia do rozważań na temat lokalizacji miejskich centrów logistycznych. Omówiony został aspekt relacji centrum logistycznego w odniesieniu do rozwijającego się miasta. W trzeciej części artykułu przedstawiony został schemat obiektu wielofunkcyjnego, który działa jako centrum logistyczne w tkance miejskiej. Przeanalizowanie struktury funkcjonalnej oraz przestrzennej modelowego budynku pozwoliło na określenie założeń projektowych kreowania miejskich centrów logistycznych.
Model obiektu, który został przedstawiony, stwarza możliwość odmiennego sposobu funkcjonowania miasta, które im bardziej kompaktowe będzie w swojej strukturze, tym korzystniej oddziaływało będzie na relacje gospodarcze, społeczne oraz przyrodnicze.

Tendencje
"Współczesne procesy gospodarcze i szybkość zachodzących zmian stoją w wyraźnej sprzeczności z petryfikacją struktur miejskich. Nowe formy działalności gospodarczej, rozwój usług i systemów łączności i komunikacji zachodzi w tak szybkim tempie, iż trudno jest przewidzieć kierunki zmian". Obecny rozwój ośrodków miejskich ze względu na brak spójności w działaniach politycznych, gospodarczych, jak i społecznych przejawia się brakiem harmonii przestrzennej oraz funkcjonalnej.

 

Artykuł zawiera 22910 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 30 grudzień 2015 07:19
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

KN Eurasia Express - Nowy serwis transportu kolejowego między Chinami…

KN Eurasia Express - Nowy serwis transportu kolejowego między Chinami i Europą

Wraz z wprowadzeniem KN Eurasia Express Kuehne + Nagel oferuje transport przesyłek drobnicowych (LCL) między...

PKP LHS i PKP CARGO zacieśniają współpracę na Nowym Jedwabnym…

PKP LHS i PKP CARGO zacieśniają współpracę na Nowym Jedwabnym Szlaku

Wspólny międzynarodowy list przewozowy oraz zwiększenie przeładunków w Euroterminalu w Sławkowie to główne cele PKP...

Partnerstwo Huawei i Grupy Deutsche Post DHL w oparciu o…

Partnerstwo Huawei i Grupy Deutsche Post DHL w oparciu o Internet Rzeczy

Huawei Technologies, światowy dostawca globalnych rozwiązań informatycznych i komunikacyjnych oraz Grupa Deutsche Post DHL, nawiązały...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj