logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane elementy projektowania budynków wielofunkcyjnych stanowiących miejskie centra logistyczne Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Obecnie zaobserwowane tendencje wykazują jak dynamicznie tworzy się infrastruktura logistyczna na tle przestrzeni urbanistycznej. W obecnym czasie ingerencja procesów logistycznych w strukturę przestrzenną miasta jest nieunikniona, a zarazem niezbędna. Istotą omawianego problemu jest eksploatacja terenów miejskich, których dalszy rozwój powinien być brany pod uwagę już dzisiaj.

Aktualne projektowanie centrów logistycznych podporządkowane jest czynnikom sprzyjającym głównie uwarunkowaniom transportowym. Ilość terenów przeznaczana pod zabudowę obiektów logistycznych jest gospodarczo uzasadniona, biorąc pod uwagę skalę transportowanych towarów. Jednak problemy związane z aspektami społecznymi oraz przyrodniczymi traktowane są drugoplanowo.
Na początku artykułu zostały przedstawione obecne tendencje oraz uwarunkowania kształtowania obiektów obsługi logistycznej. Zdefiniowane zostało pojęcie centrum logistycznego przy zwróceniu uwagi na aspekty rozwoju zrównoważonego. Przedstawione zostały założenia rozwojowe względem obszarów zurbanizowanych jak i miejskich centrów logistycznych. Następnie zostały omówione wybrane przykłady, zrealizowanych oraz planowanych centrów logistycznych, które stanowią punkt wyjścia do rozważań na temat lokalizacji miejskich centrów logistycznych. Omówiony został aspekt relacji centrum logistycznego w odniesieniu do rozwijającego się miasta. W trzeciej części artykułu przedstawiony został schemat obiektu wielofunkcyjnego, który działa jako centrum logistyczne w tkance miejskiej. Przeanalizowanie struktury funkcjonalnej oraz przestrzennej modelowego budynku pozwoliło na określenie założeń projektowych kreowania miejskich centrów logistycznych.
Model obiektu, który został przedstawiony, stwarza możliwość odmiennego sposobu funkcjonowania miasta, które im bardziej kompaktowe będzie w swojej strukturze, tym korzystniej oddziaływało będzie na relacje gospodarcze, społeczne oraz przyrodnicze.

Tendencje
"Współczesne procesy gospodarcze i szybkość zachodzących zmian stoją w wyraźnej sprzeczności z petryfikacją struktur miejskich. Nowe formy działalności gospodarczej, rozwój usług i systemów łączności i komunikacji zachodzi w tak szybkim tempie, iż trudno jest przewidzieć kierunki zmian". Obecny rozwój ośrodków miejskich ze względu na brak spójności w działaniach politycznych, gospodarczych, jak i społecznych przejawia się brakiem harmonii przestrzennej oraz funkcjonalnej.

 

Artykuł zawiera 22910 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 30 grudzień 2015 07:19
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj