logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Outsourcing usług logistycznych w Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Działalność przedsiębiorstw w warunkach globalizacji wymaga szybkiego podejmowania decyzji dotyczących wiodących kierunków ich rozwoju, a także elastyczne dopasowywanie strategii do zmieniających się szybko warunków rynku.

Koncentracja na podstawowych obszarach i nośnikach wartości umożliwia skuteczne budowanie pozycji firmy na rynku. Oprócz jakości i elastyczności działania niezbędne jest budowanie strategii działania w warunkach spadających cen, determinujących konieczność obniżania kosztów. Taką możliwość stwarza właśnie outsourcing.

Według M. Trockiego ogólna istota outsourcingu logistycznego wynika z przeświadczenia, że najlepsze efekty osiąga się poprzez koncentrację na działalności kluczowej (core business), a pozostałe czynności powierza firmom zewnętrznym - specjalizującym się w konkretnej dziedzinie. W. Nowaczyk uważa, że outsourcing opiera się na zasadzie, że każdy robi to, co potrafi najlepiej (efekt doświadczenia) i co zrobi najtaniej (efekt skali). Outsourcing usług logistycznych staje się wyraźnym trendem w nowoczesnym zarządzaniu przedsiębiorstwem, ponieważ przedsiębiorstwo zlecające może ograniczyć koszty, zmniejszyć liczbę inwestycji i zaangażowanie kapitału, przeznaczając go na inne cele, zwiększyć poziom i jakość usług oraz skoncentrować się na swoich kluczowych kompetencjach, oferując wyższą elastyczność w dopasowaniu oferty do swoich odbiorców. Natomiast firma zewnętrzna zwiększa obroty, a zdobytą wiedzę może wykorzystać dalej we współpracy z innymi podmiotami.

Określenie outsourcing pochodzi z języka angielskiego, jest skrótem wyrażenia outside-resource-using, które oznacza wykorzystanie zasobów zewnętrznych. Outsourcing definiowany bywa zazwyczaj jako przedsięwzięcie polegające na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa macierzystego realizowanych przez nie funkcji i przekazanie ich do realizacji innym podmiotom gospodarczym. Polskimi odpowiednikami pojęcia outsourcing mogą być terminy: wydzielenie lub wyodrębnienie.
Według autorów W. M. Lankforda oraz F. Parsa outsourcing polega na "pozbywaniu się zadań, z których można zrezygnować bądź które mogą być wykonywane taniej, a często lepiej poza przedsiębiorstwem. Firma koncentruje się na działalności zasadniczej, w której ma przewagę konkurencyjną. Natomiast obszary nie zapewniające przewagi, stanowiące często działalność pomocniczą lub uboczną, są wydzielane z procesów działania jednostki gospodarczej i realizowane przez firmy zewnętrzne".

 

Artykuł zawiera 25590 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 08 marzec 2016 15:10
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego…

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej

W całym zakresie działalności i w każdym regionie na świecie Kuehne + Nagel skupia się...

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj