logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Innowacyjność jako wyzwanie podjęte przez operatorów 3PL Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich latach ugruntowane jest już przekonanie, że innowacyjność jest podstawowym czynnikiem walki konkurencyjnej. Środowisko operatorów 3PL jest niezwykle konkurencyjne, a światowi liderzy podejmują liczne inicjatywy mające na celu wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań ukierunkowanych na potrzeby klienta.

Rozwiązania z wykorzystaniem zaawansowanych technologii są często czynnikiem wymuszającym zmiany w procesach i ich standaryzację. Wdrażanie supernowoczesnych systemów operacyjnych dla spedycji morskiej i lotniczej w skali światowej to duże wyzwanie dla korporacji.

Innowacyjność w logistyce w świetle badań
W 2012 roku firma konsultingowa PricewaterhouseCoopers (PwC) przeprowadziła badania ankietowe wśród 1330 CEO w 68 krajach (firmy o przychodach powyżej 10 mln USD). Spośród ankietowanych 109 CEO w 43 krajach, zarządza firmami w branży TSL. Aktualnie przedsiębiorstwa funkcjonują w warunkach dużo większej niepewności jutra spowodowanej między innymi przez: zwiększone zagrożenie naturalnymi katastrofami, ryzyko pandemii, ataków w cyberprzestrzeni, wahania sytuacji ekonomicznej, czy też niestabilność sytuacji politycznej. Dlatego w badaniu skoncentrowano się na poznaniu strategii działania, jaką firmy przyjmują w erze nazwanej przez autorów erą "stabilnej niestabilności".
Wyniki ukazują trzy specyficzne podejścia:

  • stymulowanie wzrostu poprzez koncentrację na kilku wybranych inicjatywach, głównie na obecnych rynkach, większe wahania przed wkraczaniem na nowe rynki,
  • koncentrowanie się na wymaganiach klienta, szukanie nowych dróg pozwalających na utrzymanie klienta, włączanie klientów w proces projektowania nowych produktów i usług,
  • poprawianie skuteczności operacyjnej, balansowanie pomiędzy skutecznością, a zwinnością (agility), próby zmniejszenia kosztów operacyjnych w sposób niepowodujący obniżenia ich jakości.

W 18 corocznym badaniu "2014 Third-Party Logistics Study - The State of Logistics Outsourcing", przeprowadzonym przez Dr. Johna Langley’a i Capgemini Consulting, ankietowano 1393 dostawców usług logistycznych oraz załadowców korzystających zarówno z ich usług, jak i tych, którzy nie zdecydowali się na outsourcing funkcji logistycznych. Badani załadowcy zgodzili się, że 3PL dostarczają nowych innowacyjnych rozwiązań pozwalających na poprawę efektywności w logistyce oraz że są wystarczająco zwinni i elastyczni, aby sprostać przyszłym wyzwaniom biznesowym. Ponad 72% załadowców zwiększa wykorzystanie dostawców 3PL, ale widoczna jest też tendencja do konsolidacji dostawców bądź zmniejszania ich liczby. Jeśli chodzi o działania wymagające intensywnego wsparcia IT, to tylko 55% załadowców jest usatysfakcjonowane usługami realizowanymi przed dostawców 3PL, natomiast 69% dostawców 3PL uważa, że klienci są zadowoleni z poziomu ich usług. W badaniu zagadnienie to jest określane jako "przepaść IT".

Artykuł zawiera 15225 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 20 kwiecień 2016 12:53
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

Firma UPS zwiększyła pojemność samolotu kursującego między Katowicami a europejskim lotniczym centrum logistycznym w Kolonii....

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Przechowywanie przedmiotów w „hotelach dla rzeczy”, jak często nazywa się magazyny samoobsługowe, staje się coraz...

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj