logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Czynniki i bariery integracji w łańcuchach dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Integracja ogólnie definiowana jest jako proces tworzenia się całości z części, zespalanie elementów w całość. W znaczeniu ekonomicznym z kolei oznacza proces gospodarczy, polegający na scalaniu przedsiębiorstw, gałęzi i działów gospodarki. Inaczej można powiedzieć, że jest to utworzenie lub proces tworzenia jednostki, obejmującej większą liczbę mniejszych jednostek. Ponieważ koncepcja logistyki obejmuje myślenie kategoriami systemowymi, proces integracji stanowi według H. Ch. Pfohl’a centrum realizacji zadań logistycznych.

W zależności od zakresu integracji wyróżnić można integrację wewnątrz działów albo wewnątrz funkcji, integrację na szczeblu powyżej działów oraz integrację na poziomie, obejmującym przedsiębiorstwa. Ta ostatnia jest niezwykle istotna w łańcuchach dostaw czyli zespołach przedsiębiorstw, które podejmują współpracę w celu zapewnienia sprawnego przepływu towarów w ramach strumieni funkcjonujących w organizacji.

Integracja w ramach łańcuchów dostaw nie polega na przejmowaniu podmiotów gospodarczych ani na dążeniu do dominacji w łańcuchu, lecz kładzie nacisk na powiązania między podmiotami gospodarczymi. Jest ona zatem nastawiona na kształtowanie związków dla tworzenia całości i wykorzystania synergii. Integracja poprzez zarządzanie i/lub koordynowanie przepływu produktów pozwala bowiem osiągnąć wysoką efektywność poszczególnych przedsiębiorstw, jak również ich sieci jako całości oraz zoptymalizować wartość dodawaną przez wszystkie ogniwa łańcucha do produktu oczekiwanego przez klienta.

Eksperci z dziedziny logistyki podkreślają, że integracja łańcucha dostaw jest konieczna do odniesienia sukcesu oraz do przetrwania i funkcjonowania przedsiębiorstw w nowych konkurencyjnych warunkach. Wynika to z ciągłego wzrostu konkurencyjności na rynkach, wywierającego presję i konieczność zmniejszania kosztów, wzrostu efektywności działań, jak również wzrostu produktywności aktywów przedsiębiorstw. A. Harrison i R. van Hoek twierdzą, że im ściślejsza integracja, tym większy ma ona wpływ na wyniki osiągane w łańcuchu dostaw. Poszerzenie zakresu integracji zmniejsza bowiem niepewność, towarzyszącą przepływowi dóbr w sieci dostaw, co z kolei sprzyja podniesieniu efektywności i skróceniu czasu produkcji.

Integracja w łańcuchu dostaw polega na likwidacji barier pomiędzy współpracującymi przedsiębiorstwami oraz ustaleniu wspólnych reguł rządzących przepływem dóbr i informacji. W celu stworzenia zintegrowanego łańcucha dostaw przedsiębiorstwa wraz z partnerami muszą współpracować w kluczowych procesach systemu logistycznego tj. planowania i rozwoju produktu, planowania popytu oraz realizacji zamówień, co wymaga postrzegania potrzeb zarówno ostatecznych klientów, jak i potrzeb oraz możliwości wszystkich partnerów.

Artykuł zawiera 27910 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 26 kwiecień 2016 08:48
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser podejmuje megawyzwania logistyczne w megamiastach

Dachser podejmuje megawyzwania logistyczne w megamiastach

Dachser poszukuje innowacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi ostatniego etapu łańcucha dostaw w wielkich europejskich metropoliach....

CTL Logistics kupuje 750 wagonów

CTL Logistics kupuje 750 wagonów

Grupa CTL Logistics kupuje 750 wagonów serii Eaos. - To pierwszy etap realizacji nowej strategii...

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast podpisał umowę najmu 10 000 m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej w centrum dystrybucyjnym Logicor Poznań...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj