logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Model logistyczny funkcjonowania serwisu wózków widłowych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wózki widłowe dobiera się do zadań przemieszczania ładunków w ilości zapewniającej sprawne działanie systemu logistycznego przedsiębiorstwa. Wózki widłowe wyprodukowane po roku 2000 najczęściej posiadają modułową budowę pozwalającą na szybkie (trwające kilka minut): wymianę akumulatora, zatankowania paliwa, wymiany butli gazowej. Czas ładowania akumulatorów jest bliski czasowi pracy, co wiąże się z tym, że przy pomocy urządzeń pomocniczych wymienia się wyładowany akumulator na gotowy do pracy - przy czym ten pierwszy poddaje się niezwłocznie ładowaniu.

Przy projektowaniu bądź optymalizacji systemów logistycznych dobiera się odpowiednia liczbę wózków widłowych, tak aby były stale eksploatowane. Jest to sprzęt dość drogi i nie tylko z powodów ekonomicznych ich się nie kupuje na zapas, ale też z powodów technicznych (garażowania, obsługi).
Brak wózka widłowego zdatnego do pracy może zniweczyć nawet najbardziej bezpieczne planowanie okien przeładunku dla transportu dalekiego, harmonogramów dostaw w trybie just in time itd. Dlatego problem obsługi eksploatacyjnej musi przewidywać menadżer zarządzający łańcuchami dostaw.

Rola Urzędu Dozoru Technicznego w eksploatacji wózka widłowego
Głównym aktem prawnym regulującym zasady eksploatacji urządzenia transportu bliskiego jest Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 19 marca 1954 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze przenośników oraz Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 19 marca 1954 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze przenośników. Określono w niej techniczne warunki dozoru technicznego. Organem odpowiedzialnym za dopuszczenie i kontrolę urządzeń objętych dozorem jest Urząd Dozoru Technicznego. Wszystkie urządzenia w Unii Europejskiej wytwarzane są w sposób minimalizujący zagrożenia związane z eksploatacją, zgodnie z dyrektywami europejskimi.
Podczas eksploatacji danego urządzenia, wymaga ono bieżącej konserwacji. Zużycie poszczególnych elementów może powodować zagrożenia: uszkodzenia urządzenia, bezpieczeństwa operatora oraz osób przebywających w obrębie. Zadaniem UDT jest inspekcja, dzięki której zapewniony zostanie maksymalny poziom bezpieczeństwa urządzenia, a także zagrożeń związanych z jego eksploatacją.
Urząd, jako niezależna jednostka w dziedzinie technicznej i finansowej, zajmuje się oceną zgodności urządzeń technicznych w fazie projektowania, wytwarzania i eksploatacji, w oparciu o specyfikacje: techniczną i przepisy.

Artykuł zawiera 24420 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 maj 2016 12:53
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Bezpłatna konferencja "E-administracja dla biznesu" już wkrótce!

Bezpłatna konferencja "E-administracja dla biznesu" już wkrótce!

Instytut Logistyki i Magazynowania serdecznie zaprasza do udziału w III edycji konferencji e-ADMINISTRACJA DLA BIZNESU...

Grupa ORLEN będzie rozwijała działalność na rynku paliw lotniczych

Grupa ORLEN będzie rozwijała działalność na rynku paliw lotniczych

Dalsze umacnianie pozycji rynkowej, wiodąca rola w obsłudze samolotów i dostarczaniu infrastrukturalnych rozwiązań w obszarze...

Grupa Raben przejmuje udziały we włoskiej spółce SITTAM

Grupa Raben przejmuje udziały we włoskiej spółce SITTAM

Grupa Raben przejęła właśnie 20% udziałów w spółce SITTAM, która jest liderem na włoskim rynku...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj