logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Model logistyczny funkcjonowania serwisu wózków widłowych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wózki widłowe dobiera się do zadań przemieszczania ładunków w ilości zapewniającej sprawne działanie systemu logistycznego przedsiębiorstwa. Wózki widłowe wyprodukowane po roku 2000 najczęściej posiadają modułową budowę pozwalającą na szybkie (trwające kilka minut): wymianę akumulatora, zatankowania paliwa, wymiany butli gazowej. Czas ładowania akumulatorów jest bliski czasowi pracy, co wiąże się z tym, że przy pomocy urządzeń pomocniczych wymienia się wyładowany akumulator na gotowy do pracy - przy czym ten pierwszy poddaje się niezwłocznie ładowaniu.

Przy projektowaniu bądź optymalizacji systemów logistycznych dobiera się odpowiednia liczbę wózków widłowych, tak aby były stale eksploatowane. Jest to sprzęt dość drogi i nie tylko z powodów ekonomicznych ich się nie kupuje na zapas, ale też z powodów technicznych (garażowania, obsługi).
Brak wózka widłowego zdatnego do pracy może zniweczyć nawet najbardziej bezpieczne planowanie okien przeładunku dla transportu dalekiego, harmonogramów dostaw w trybie just in time itd. Dlatego problem obsługi eksploatacyjnej musi przewidywać menadżer zarządzający łańcuchami dostaw.

Rola Urzędu Dozoru Technicznego w eksploatacji wózka widłowego
Głównym aktem prawnym regulującym zasady eksploatacji urządzenia transportu bliskiego jest Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 19 marca 1954 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze przenośników oraz Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 19 marca 1954 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze przenośników. Określono w niej techniczne warunki dozoru technicznego. Organem odpowiedzialnym za dopuszczenie i kontrolę urządzeń objętych dozorem jest Urząd Dozoru Technicznego. Wszystkie urządzenia w Unii Europejskiej wytwarzane są w sposób minimalizujący zagrożenia związane z eksploatacją, zgodnie z dyrektywami europejskimi.
Podczas eksploatacji danego urządzenia, wymaga ono bieżącej konserwacji. Zużycie poszczególnych elementów może powodować zagrożenia: uszkodzenia urządzenia, bezpieczeństwa operatora oraz osób przebywających w obrębie. Zadaniem UDT jest inspekcja, dzięki której zapewniony zostanie maksymalny poziom bezpieczeństwa urządzenia, a także zagrożeń związanych z jego eksploatacją.
Urząd, jako niezależna jednostka w dziedzinie technicznej i finansowej, zajmuje się oceną zgodności urządzeń technicznych w fazie projektowania, wytwarzania i eksploatacji, w oparciu o specyfikacje: techniczną i przepisy.

Artykuł zawiera 24420 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 12 maj 2016 12:53
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj