logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie zrównoważonym łańcuchem dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uwzględnienie perspektywy społecznej i środowiskowej oraz postrzeganie biznesu przez pryzmat długookresowych korzyści jest niezbędne dla rozwoju biznesu zrównoważonego, wyrażającego się w idei CSR.

Zwolennicy CSR podkreślają, iż działania w jej ramach są potrzebne, gdyż:

 • jest to moralny obowiązek,
 • istnieje konieczność wpisywania się w nurt zrównoważonego rozwoju, który uwzględnia potrzeby przyszłych pokoleń,
 • przedsiębiorstwa potrzebują legitymizacji do podejmowanych działań ze strony rządu, społeczeństwa i innych interesariuszy,
 • budują reputacje przedsiębiorstw, w tym ułatwiają kreować pozytywny wizerunek, wzmocnić markę, ożywić morale, a nawet podnieść wartość akcji.

Porter M. i Kramer M. podając konkretne przykłady przedsiębiorstw wskazują, iż CSR może być czymś więcej niż sposobem na ograniczenie kosztów lub okazją do zrobienia dobrych uczynków. CSR może być bodźcem do wygenerowania innowacyjnych rozwiązań oraz sposobem na wypracowanie przewagi konkurencyjnej, bodźcem do spojrzenia z nowej: społeczno-środowiskowej perspektywy, na działanie biznesu.

Zrównoważony łańcuch dostaw
Obszerna analiza światowych badań teoretycznych i empirycznych nad społeczną odpowiedzialnością biznesu dała podstawę do sformułowania następujących stwierdzeń:

 • natura CSR jest niezwykle złożona, gdyż uzależniona jest od szeregu parametrów, które różnią się między branżami, krajami, czasem,
 • społeczna odpowiedzialność biznesu może istnieć, lecz może być często marginalnie stosowana w praktyce przedsiębiorstw i/lub być trudna do wykrycia,
 • wydaje się, że działania CSR są ograniczone głównie do zmniejszania ryzyka operacyjnego i wykorzystywania środków mających na celu zwiększenie efektywności ekologicznej, natomiast nie ma miejsca ma myślenie o kompleksowym zrównoważonym zarządzaniu,
 • wartość ekonomiczna zrównoważonych strategii biznesowych jest dużo bardziej nieuchwytna, ponieważ materializuje się dopiero w dłuższej perspektywie, a wartości niematerialne i prawne (np. wartość marki, lojalność pracownika) są trudne do oszacowania.

Działanie organizacji w sieci powiązań, procesy internacjonalizacji, niezwykła dynamika zmian konfiguracji otoczenia biznesowego sprawiają, iż obecnie trudno oceniać społeczną odpowiedzialność tylko i wyłącznie przez pryzmat pojedynczych podmiotów. Rozciąganie zagadnień społecznej odpowiedzialności na cały łańcuch dostaw potęguje powyższe problemy i sprawia, iż pomiar zarówno jakościowy, jak i ilościowy zagadnień zrównoważonego łańcucha dostaw (Sustainable Supply Chain Management - SSCM) jest dużym wyzwaniem.

Artykuł zawiera 22 050 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 03 czerwiec 2016 13:47
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj