logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

W kierunku zarządzania łańcuchami usług Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W zarządzaniu łańcuchami dostaw odchodzi się od modeli skierowanych na produkt w kierunku bardziej uniwersalnych modeli koncentrujących się na partnerstwie, sieci wartości i na świadczeniu usług (obsłudze). Mówi się wręcz o łańcuchach dostaw usług.

W rozwiniętych gospodarkach usługi stanowią istotny procent w dochodach państwa i obywateli (wysoki wskaźnik zatrudnienia w usługach). Pomimo, iż przedsiębiorcy w celu zwiększenia zysków podejmują działania integrujące swą dotychczasową ofertę z usługami, zarządzanie nimi pozostaje wciąż na niezbyt zadowalającym poziomie.
Ciągłe zmiany dyktują konieczność weryfikacji użyteczności w otoczeniu biznesowym; pojawia się potrzeba procesowego podejścia do problematyki świadczenia usług. Zgodnie z występującymi tendencjami, badania winny uwzględniać zagadnienia współpracy oraz transformacji w procesie usług z podziałem na: transformację materiałów, transformację informacji oraz transformację związaną z faktyczną obsługą klienta.
Celem artykułu jest wskazanie niektórych przeszkód w wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia z zakresu zarządzania łańcuchami dostaw niezbędnych do kształtowania i rozwoju koncepcji zarządzania łańcuchami usług, a tym samym na wskazanie potrzeby prowadzenia dalszych badań.

Czym są usługi?
Czynnikiem utrudniającym zaangażowanie się w badania nad znaczeniem usług jest bardzo szeroki zakres tego pojęcia. Jest on inny w marketingu, inny w zarządzaniu zasobami ludzkimi, inny w obszarze zarządzania operacjami, w tym w logistyce i w zarządzaniu łańcuchami dostaw. Zamieszanie powstało także wokół semantycznego znaczenia słowa "usługa". Najczęściej przyjmuje się, że usługa to szereg działań mających na celu zwiększenie poziomu satysfakcji klientów. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na powszechnie wymieniane atrybuty usług odróżniające je od dóbr materialnych. Są to niematerialność, heterogeniczność (różnorodność), nietrwałość i nierozdzielność wytworzenia od konsumpcji. Atrybuty te stanowią paradygmat usług w dziedzinie marketingu.
We współczesnych koncepcjach zarządzania (np. w koncepcji zarządzania łańcuchami dostaw) zauważa się, iż linia stanowiąca różnicę pomiędzy towarami i usługami staje się coraz bardziej płynna, a występujące różnice wynikają przede wszystkim z konceptualizacji usługi w kontekście wartości. Opisywane w literaturze koncepcje pozwalają wyróżnić dwa podejścia: goods dominant logic (G-D logic) i service dominant logic (S-D logic).

Artykuł zawiera 16 415 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 czerwiec 2016 13:32
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dywizja Kolejowa Grupy Kapitałowej OT Logistics z certyfikatem GMP+

Dywizja Kolejowa Grupy Kapitałowej OT Logistics z certyfikatem GMP+

STK S.A., przewoźnik kolejowy z Grupy Kapitałowej OT Logistics, uzyskał międzynarodowy certyfikat GMP+ poświadczający najwyższą...

Gigant z Wronek niemal ukończony

Gigant z Wronek niemal ukończony

Zewnętrzny etap budowy magazynu wysokiego składowania we Wronkach, największego w Polsce i jednego z największych...

Bardzo dobry półroczny wynik przeładunków w portach w Szczecinie i…

Bardzo dobry półroczny wynik przeładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Ponad 12,5 mln ton towarów obsłużyły w okresie styczeń - czerwiec br. porty w Szczecinie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj