logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Uwarunkowania innowacyjności w zarządzaniu łańcuchem dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wprowadzanie innowacji w przedsiębiorstwach i innych podmiotach działających w łańcuchu dostaw często utożsamiane jest z wdrażaniem nowych bądź doskonaleniem istniejących produktów. Niemniej jednak w obszarze logistyki innowacje często związane są z technologią, metodą bądź organizacją. W ostatnim stuleciu najbardziej charakterystyczne zmiany, które wyznaczyły kierunki, w jakich podążały przedsiębiorstwa, związane były m.in. z filozofią "Just In Time".

Zbudowanie takiej relacji pomiędzy dostawcami i klientami, która umożliwiłaby skoordynowania dostaw, tak aby przychodziły one dokładnie na czas, było innowacyjnym rozwiązaniem. Wiele polskich przedsiębiorstw nadal podejmuje próby jej wdrażania i doskonalenia. Kolejna innowacja, która zmieniła funkcjonowanie przedsiębiorstw na rynku, to opracowanie kodów kreskowych, które umożliwiły identyfikowanie produktów. Obszar ten podlegał ciągłym udoskonaleniom, tak, że dzisiaj dzięki automatycznej identyfikacji produktów można gromadzić dane w punktach sprzedaży, szybko wymieniać się informacjami z partnerami w łańcuchu dostaw oraz osiągać wysokie standardy w obsłudze klienta.

Termin łańcuch dostaw, choć jest stosunkowo nowym pojęciem, doczekał się już sporo definicji, zwłaszcza na gruncie amerykańskim. Rozpatrywanie łańcucha dostaw zgodnie z zasadą logistyczną "myślenia o całości" ma swoje korzenie w teorii systemów. To podejście systemowe jest nadal dominującym paradygmatem w naukowym poznaniu rzeczywistości. Łańcuchy dostaw często rozpatruje się w kontekście integracji. Działania integracyjne dotyczą procesów i czynności logistycznych, co ma miejsce również w łańcuchach logistycznych, ale co ważniejsze w łańcuchu dostaw, wykraczają one poza aspekty organizacyjne.
Organizacje podejmują wszelkie działania, aby wyprzedzić konkurencję i zmaksymalizować zyski. Aby osiągnąć przewagę konkurencyjną, każda firma powinna umieć:

  • zarządzać relacjami z klientami,
  • wprowadzać innowacje,
  • zarządzać łańcuchem dostaw.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania wydaje się, że wdrażanie innowacji w łańcuchach dostaw pozwoli w efekcie na osiąganie jeszcze lepszych rezultatów, czyli m.in. krótszych czasów produkcji i przemieszczania produktów, zróżnicowania usług oferowanych klientom, wreszcie satysfakcji klienta. Zdolność do innowacji w łańcuchu dostaw pozwali firmom na budowanie barier wejścia do sektora, w którym działają.

Artykuł zawiera 19 080 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 01 lipiec 2016 12:55
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pierwsze miejsce w "Book of Lists"

Pierwsze miejsce w "Book of Lists"

We wrześniu 2017 r. pojawiło się nowe wydanie rocznika "Book of Lists", Warsaw Business Journal,...

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj