logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zrównoważona dystrybucja artykułów spożywczych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W literaturze z zakresu marketingu dystrybucja postrzegana jest jako jeden z czterech instrumentów marketingu mix. Działania z zakresu dystrybucji odgrywają ważną rolę w osiągnięciu satysfakcji przez klientów oczekujących na produkt, który został przez nich zakupiony.

Obok zadowolenia klienta z jakości produktu i atrakcyjnej ceny zakupu, duże znaczenie ma szybkość i pewność dostawy, gwarancja i dostępność produktów, dogodne warunki sprzedaży itd. Dystrybucja na rynku produktów spożywczych ma kluczowe znaczenie ze względu na specyfikę artykułów spożywczych. Wyroby spożywcze często charakteryzują się krótkim okresem do spożycia od momentu wyprodukowania, po ostateczną konsumpcję. W przypadku niektórych artykułów spożywczych okres ten może wynosić tylko 8-9 dni. Ze względu na tak krótki termin do spożycia istnieje potrzeba wdrożenia sprawnego systemu dystrybuowania produktów do ostatecznego nabywcy.

Dostarczanie wyrobów spożywczych do miejsc ich przeznaczenia wymaga zapewnienia specjalistycznego transportu i sprzętu. Artykuły spożywcze w przeważającej większości dostarczane są za pomocą ciężarowych samochodów dostawczych, specjalistycznych samochodów dostawczych, takich jak chłodnie i mroźnie, które zapewniają temperaturę przewozu od +2 do +8º C w przypadku chłodni i poniżej –18º C w przypadku samochodów przewożących artykuły głęboko mrożone. Niektóre produkty spożywcze np. głęboko mrożone wymagają zapewnienia w procesach dostawy tzw. "ciągu chłodniczego" zapewniającego utrzymanie odpowiedniej minusowej temperatury.
Sprawny system dystrybucji produktów spożywczych nie jest jedynym powodem, dla którego przedsiębiorstwa produkcyjne lub firmy logistyczne powinny tworzyć najbardziej korzystne rozwiązania w zakresie dostarczania wyrobów do ostatecznych nabywców. Drugim powodem obok sprawnej dystrybucji jest dostarczanie towarów spożywczych według koncepcji zrównoważonej. Zrównoważona dystrybucja przedsiębiorstw polega na uwzględnieniu aspektów środowiskowych i społecznych przy jednoczesnym zapewnieniu celów ekonomicznych przedsiębiorstwa. Sposób dostarczania produktów w koncepcji zrównoważonej może stać się źródłem przewagi konkurencyjnej nie tylko przedsiębiorstw zajmujących się produkcją artykułów spożywczych, ale i innych organizacji zajmujących się produkcją i dystrybucją swoich wyrobów.

Artykuł zawiera 18 730 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 26 lipiec 2016 14:13
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

W góry, na Mazury i nad morze z PKP Intercity

W góry, na Mazury i nad morze z PKP Intercity

Od 23 czerwca 2017 roku ruszyła wakacyjna oferta PKP Intercity. W okresie letnim przewoźnik uruchamia...

PKP CARGO na rzecz bezpieczeństwa na kolei

PKP CARGO na rzecz bezpieczeństwa na kolei

PKP CARGO wzięło udział w ćwiczeniach służb ratowniczych na kolei. Spółka chce w ten sposób...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj