logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Uwarunkowania wyboru strategii dystrybucji przez przedsiębiorstwo Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przemiany gospodarcze, których jesteśmy świadkami, przyczyniają się do spadku znaczenia dotychczasowych źródeł przewagi konkurencyjnej, takich jak cena, jakość i kapitał. Z końcem XX wieku minęła era przemysłowa, w której sukces odnosiły te przedsiębiorstwa, które potrafiły skutecznie i efektywnie wykorzystać wynalazki techniczne w masowej produkcji.

Pojawia się zatem pytanie o czynniki wpływające na konkurencyjność współczesnych przedsiębiorstw, źródła budowania przewagi rynkowej, sposoby przetrwania i rozwoju przedsiębiorstw w dzisiejszym labilnym otoczeniu. Zbudowanie trwałej przewagi konkurencyjnej jest coraz trudniejsze i w coraz większym stopniu zależy od tworzenia przez przedsiębiorstwo wartości dla klientów. Niewątpliwie ważnym elementem tego procesu jest logistyka, a w szczególności działania w obszarze dystrybucji.

Logistyka dystrybucji zajmuje obecnie ważne miejsce wśród zagadnień logistycznych i jest przedmiotem rozważań i analiz wielu teoretyków i praktyków logistyki. Poprawnie sformułowana definicja logistyki dystrybucji powinna uwzględniać elementy zaczerpnięte z dwóch definicji: logistyki i dystrybucji. Oba pojęcia zostały wyjaśnione m.in. przez amerykańskie stowarzyszenie logistyczne Council of Supply Chain Management Professionals (CSCMP) i na ich podstawie można sformułować następującą definicję logistyki dystrybucji: jest to proces planowania, realizacji i kontrolowania sprawności i ekonomicznej efektywności przepływu wyrobów gotowych i związanych z nim informacji od miejsca pochodzenia do miejsca konsumpcji, w celu zaspokojenia wymagań klientów.

Wzrost zainteresowania tą problematyką wśród teoretyków i praktyków logistyki wynika przynajmniej z pięciu przesłanek:
1. W okresie transformacji polskiej gospodarki nastąpiły zmiany w sferze dystrybucji, która stała się "(…) stymulatorem prorynkowych zachowań wielu podmiotów gospodarczych".
2. Współczesne organizacje stale poszukują źródeł przewagi nad konkurencją, a skuteczne i efektywne zarządzanie procesami dystrybucyjnymi jest odpowiedzią na tę potrzebę.
3. Powszechną akceptację zyskują stwierdzenia, że konkurencyjność jest wynikiem skutecznej walki o klientów, a rywalizacja w zakresie cen i jakości nie jest wystarczająca.
4. Dystrybucja jest uznawana za jeden z najważniejszych elementów systemu logistycznego przedsiębiorstwa, ponieważ skutecznie i efektywnie realizowane procesy dystrybucji umożliwiają obniżenie kosztów logistycznych, przy zwiększeniu zadowolenia klientów z logistycznej obsługi.
5. Współczesne przedsiębiorstwa mają świadomość tego, że ich produkty nie przedstawiają wartości, dopóki na znajdą się w rękach finalnego odbiorcy, czyli produkty po wytworzeniu stanowią jedynie potencjalną wartość i wymagają dystrybucji.

Celami artykułu są przedstawienie istoty i rodzajów strategii dystrybucji (teoretycznych podstaw strategii dystrybucji), uwarunkowań wyboru strategii dystrybucji niezależnie od specyfiki branżowej przedsiębiorstw oraz praktycznych aspektów związanych z wyborem strategii dystrybucji w wybranym przedsiębiorstwie z branży mleczarskiej.

Artykuł zawiera 27 470 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 03 sierpień 2016 12:40
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

Firma UPS zwiększyła pojemność samolotu kursującego między Katowicami a europejskim lotniczym centrum logistycznym w Kolonii....

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Przechowywanie przedmiotów w „hotelach dla rzeczy”, jak często nazywa się magazyny samoobsługowe, staje się coraz...

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj