logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Produkty niepełnowartościowe i zarządzanie nimi w koncepcji logistyki odwrotnej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ujęciu ogólnym logistyka tradycyjna skupia się na spełnianiu wymagań klientów. Procesy logistyki tradycyjnej charakteryzują się działaniami i funkcjami specjalnie dostosowanymi do dostarczenia produktu finalnego końcowemu odbiorcy.

Przez lata przedsiębiorstwa wykorzystywały i nadal wykorzystują procesy logistyki tradycyjnej w swojej działalności uzyskując pełen sukces związany z poprawnym funkcjonowaniem i zarządzaniem. Jednak pod koniec lat dziewięćdziesiątych logistyka tradycyjna przestała być wystarczającym narzędziem zarządzania w wielu firmach. Przyczyną takiego stanu rzeczy był intensywny i dynamiczny rozwój gospodarczy, rosnące potrzeby, wymagania i świadomość klientów, a także fakt, że wiele przedsiębiorstw napotkało na problemy związane ze wzrostem kosztów surowców i materiałów, produkcji, zagospodarowania wytworzonych odpadów, oraz problemy związane ze zwracanymi produktami, produktami niepełnowartościowymi i zarządzaniem nimi. Dodatkowo wiele krajów Unii Europejskiej w tym okresie zaostrzyło swoje regulacje prawne w zakresie ochrony środowiska, co stało się bezpośrednim powodem dla przedsiębiorstw do poszukiwania innych, alternatywnych rozwiązań pozwalających na przeciwdziałanie wymienionym problemom.

Jedną z odpowiedzi dla tych poszukiwań, i to nie tylko ze względu na rosnące potrzeby gospodarki w zakresie technicznych i technologicznych innowacji oraz rosnące wymagania klientów, ale także przez wzgląd na problem rosnącego zanieczyszczenia środowiska naturalnego spowodowanego konfliktem między gospodarką i ekologią, może być koncepcja logistyki odwrotnej. Odgrywa ona rolę narzędzia ponownie tworzącego i przywracającego równowagę między gospodarką i ekologią.
Koncepcja logistyki odwrotnej w skali globalnej istnieje już od około dwudziestu lat, i w tym czasie ewoluowała w sposób bardzo intensywny. Na początku, w literaturze pojawiały się pewne małe informacje, nie odnoszące się bezpośrednio do logistyki odwrotnej, ale związane z pojawieniem się zwrotów produktów oraz istnieniem kanałów odwrotnych. Następnie, kilku autorów zaczęło w opracowaniach naukowych posługiwać się terminem odwrotnej dystrybucji, który odpowiadał znaczeniu logistyki odwrotnej. W kolejnym etapie, w literaturze możliwe było dostrzeżenie intensywnego podkreślania rosnącej wagi procesów i działań logistyki odwrotnej. Wymieniano również główne przesłanki realizowania działań z zakresu logistyki odwrotnej takiej jak akty prawne w formie dyrektyw i ustaw, większa świadomość ekologiczna konsumentów, czy też społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw względem środowiska naturalnego, przez którą dalsze badania skupiły się na logistyce odwrotnej w odniesieniu do gospodarowania odpadami, recyklingu jako formy odzysku materiałów i surowców, ponownym wytwarzaniu poprzez powtórne wykorzystanie całego produktu niepełnowartościowego (zwrotu) lub jego części.

Artykuł zawiera 37 550 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 13 wrzesień 2016 13:38
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj