logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Produkty niepełnowartościowe i zarządzanie nimi w koncepcji logistyki odwrotnej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ujęciu ogólnym logistyka tradycyjna skupia się na spełnianiu wymagań klientów. Procesy logistyki tradycyjnej charakteryzują się działaniami i funkcjami specjalnie dostosowanymi do dostarczenia produktu finalnego końcowemu odbiorcy.

Przez lata przedsiębiorstwa wykorzystywały i nadal wykorzystują procesy logistyki tradycyjnej w swojej działalności uzyskując pełen sukces związany z poprawnym funkcjonowaniem i zarządzaniem. Jednak pod koniec lat dziewięćdziesiątych logistyka tradycyjna przestała być wystarczającym narzędziem zarządzania w wielu firmach. Przyczyną takiego stanu rzeczy był intensywny i dynamiczny rozwój gospodarczy, rosnące potrzeby, wymagania i świadomość klientów, a także fakt, że wiele przedsiębiorstw napotkało na problemy związane ze wzrostem kosztów surowców i materiałów, produkcji, zagospodarowania wytworzonych odpadów, oraz problemy związane ze zwracanymi produktami, produktami niepełnowartościowymi i zarządzaniem nimi. Dodatkowo wiele krajów Unii Europejskiej w tym okresie zaostrzyło swoje regulacje prawne w zakresie ochrony środowiska, co stało się bezpośrednim powodem dla przedsiębiorstw do poszukiwania innych, alternatywnych rozwiązań pozwalających na przeciwdziałanie wymienionym problemom.

Jedną z odpowiedzi dla tych poszukiwań, i to nie tylko ze względu na rosnące potrzeby gospodarki w zakresie technicznych i technologicznych innowacji oraz rosnące wymagania klientów, ale także przez wzgląd na problem rosnącego zanieczyszczenia środowiska naturalnego spowodowanego konfliktem między gospodarką i ekologią, może być koncepcja logistyki odwrotnej. Odgrywa ona rolę narzędzia ponownie tworzącego i przywracającego równowagę między gospodarką i ekologią.
Koncepcja logistyki odwrotnej w skali globalnej istnieje już od około dwudziestu lat, i w tym czasie ewoluowała w sposób bardzo intensywny. Na początku, w literaturze pojawiały się pewne małe informacje, nie odnoszące się bezpośrednio do logistyki odwrotnej, ale związane z pojawieniem się zwrotów produktów oraz istnieniem kanałów odwrotnych. Następnie, kilku autorów zaczęło w opracowaniach naukowych posługiwać się terminem odwrotnej dystrybucji, który odpowiadał znaczeniu logistyki odwrotnej. W kolejnym etapie, w literaturze możliwe było dostrzeżenie intensywnego podkreślania rosnącej wagi procesów i działań logistyki odwrotnej. Wymieniano również główne przesłanki realizowania działań z zakresu logistyki odwrotnej takiej jak akty prawne w formie dyrektyw i ustaw, większa świadomość ekologiczna konsumentów, czy też społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw względem środowiska naturalnego, przez którą dalsze badania skupiły się na logistyce odwrotnej w odniesieniu do gospodarowania odpadami, recyklingu jako formy odzysku materiałów i surowców, ponownym wytwarzaniu poprzez powtórne wykorzystanie całego produktu niepełnowartościowego (zwrotu) lub jego części.

Artykuł zawiera 37 550 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 13 wrzesień 2016 13:38
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Inteligentny system oświetlenia, kompletacja głosowa czy bezpieczna wielowarstwowa podłoga – to tylko niektóre z innowacji...

PEKAES wprowadza nową usługę - przewóz ładunków ponadgabarytowych

PEKAES wprowadza nową usługę - przewóz ładunków ponadgabarytowych

PEKAES zaoferował nową usługę transportu towarów ponadgabarytowych. Dzięki wykorzystaniu różnych środków transportu, przewóz dużych ładunków...

Poczta Polska zwiększa zatrudnienie i poszukuje nowych pracowników

Poczta Polska zwiększa zatrudnienie i poszukuje nowych pracowników

Od 2016 r. Poczta Polska, największy pracodawca w Polsce, zwiększyła zatrudnienie o ponad 2,5 tys....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj