logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ocena ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstw logistycznych w kontekście łańcuchów dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W naukach ekonomicznych od dziesięcioleci toczone są spory, czy a jeśli tak, to w jakim zakresie należy uwzględniać specyfikę funkcjonowania przedsiębiorstw w ocenie ich sytuacji ekonomiczno-finansowej.

Nie ma w tym względzie wypracowanego jednoznacznego stanowiska, gdyż z jednej strony można pogrupować podmioty gospodarcze w pewne dość jednolite agregaty - i to jest niezbędne do opracowywania modeli teoretycznych - z drugiej jednak strony, każda jednostka cechuje się swoistą specyfiką. Wpisując się w tę dyskusję i mając na uwadze intensywny rozwój rynku usług logistycznych w Polsce i na świecie, warto zastanowić się, czy przedsiębiorstwa logistyczne mogą być oceniane z zastosowaniem tradycyjnych miar ekonomiczno-finansowych, czy też konieczne jest opracowanie indywidualnej metodyki badania ich sytuacji finansowej. Podjęto zatem próbę zebrania wyników badań, dotyczących uwarunkowań funkcjonowania przedsiębiorstw logistycznych w Polsce, z uwzględnieniem ich sytuacji ekonomiczno-finansowej i włączenia się w dyskurs naukowy, w zakresie konieczności (albo braku) specyficznego postrzegania tych podmiotów (z punktu widzenia oceny ich sytuacji ekonomiczno-finansowej).

Cel i metoda badań
Celem badań było zebranie wyników analiz dotyczących specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstw logistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem sfery agrobiznesu i podjęcie próby syntezy dotyczącej potrzeby (lub braku takiej konieczności) uwzględniania specyficznego podejścia do oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej tej grupy przedsiębiorstw. Zastosowaną metodą był przegląd polskiej literatury przedmiotu, a ostatecznym efektem prac było zaproponowanie modelu ideowego weryfikacji sytuacji ekonomiczno-finansowej dla przedsiębiorstw logistycznych, funkcjonujących w sferze agrobiznesu w Polsce.

Artykuł zawiera 25550 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 17 styczeń 2017 14:31
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj