logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ocena ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstw logistycznych w kontekście łańcuchów dostaw Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W naukach ekonomicznych od dziesięcioleci toczone są spory, czy a jeśli tak, to w jakim zakresie należy uwzględniać specyfikę funkcjonowania przedsiębiorstw w ocenie ich sytuacji ekonomiczno-finansowej.

Nie ma w tym względzie wypracowanego jednoznacznego stanowiska, gdyż z jednej strony można pogrupować podmioty gospodarcze w pewne dość jednolite agregaty - i to jest niezbędne do opracowywania modeli teoretycznych - z drugiej jednak strony, każda jednostka cechuje się swoistą specyfiką. Wpisując się w tę dyskusję i mając na uwadze intensywny rozwój rynku usług logistycznych w Polsce i na świecie, warto zastanowić się, czy przedsiębiorstwa logistyczne mogą być oceniane z zastosowaniem tradycyjnych miar ekonomiczno-finansowych, czy też konieczne jest opracowanie indywidualnej metodyki badania ich sytuacji finansowej. Podjęto zatem próbę zebrania wyników badań, dotyczących uwarunkowań funkcjonowania przedsiębiorstw logistycznych w Polsce, z uwzględnieniem ich sytuacji ekonomiczno-finansowej i włączenia się w dyskurs naukowy, w zakresie konieczności (albo braku) specyficznego postrzegania tych podmiotów (z punktu widzenia oceny ich sytuacji ekonomiczno-finansowej).

Cel i metoda badań
Celem badań było zebranie wyników analiz dotyczących specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstw logistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem sfery agrobiznesu i podjęcie próby syntezy dotyczącej potrzeby (lub braku takiej konieczności) uwzględniania specyficznego podejścia do oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej tej grupy przedsiębiorstw. Zastosowaną metodą był przegląd polskiej literatury przedmiotu, a ostatecznym efektem prac było zaproponowanie modelu ideowego weryfikacji sytuacji ekonomiczno-finansowej dla przedsiębiorstw logistycznych, funkcjonujących w sferze agrobiznesu w Polsce.

Artykuł zawiera 25550 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 17 styczeń 2017 14:31
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Autobusy najnowszej generacji dla Poznania

Autobusy najnowszej generacji dla Poznania

Przedstawiciele zarządu MPK w Poznaniu oraz firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali umowę na...

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty…

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty

Jako wieloletni lider w zarządzaniu oponami zespołów wyścigowych oraz flot ciężarowych i lotniczych, Goodyear Tire...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj