logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie łańcuchem wartości w systemie logistycznym z wykorzystaniem japońskiej filozofii pracy Kaizen Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przygotowanie kadry inżynieryjnej, która będzie zarządzać procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie, wymaga racjonalności. Stąd też powstała koncepcja artykułu, którego celem jest przybliżenie wybranych narzędzi Kaizen, wykorzystywanych w zarządzaniu systemem logistycznym. Przepływy logistyczne w przedsiębiorstwie ukazane są poprzez pryzmat modelu Łańcuch wartości M. Portera. Umożliwia on komplementarne spojrzenie na proces tworzenia wartości dodanej w przedsiębiorstwie. W toku nauczania przedmiotów związanych z logistyką i zarządzaniem pojawia się dylemat, w jaki sposób zaprezentować system logistyczny i jego wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa?

 

Pracodawcy często stawiają zarzut uczelniom, iż absolwenci nie mają przygotowania praktycznego. Więc jak połączyć sferę naukową z praktyczną? Proces kształcenia zawodowego jest dużym wyzwaniem. Umiejętność łączenia wiedzy teoretycznej z praktyką może być atutem. Trzeba jednak znaleźć takie środki metodyczne, które będą racjonalne. Celem pracy jest zweryfikowanie tezy, iż narzędzia japońskiej filozofii pracy Kaizen wpływają na system logistyczny. Autor zastosował metodę obserwacji. Wieloletnia praca zawodowa związana z procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie produkcyjnym, wpłynęła na dobór środków dydaktycznych.

W drugim rozdziale przedstawiony został model Łańcucha wartości M. Portera. Uwzględniono również kwestie praktyczne, które zachodzą w przedsiębiorstwach. Trzeci rozdział poświęcony jest wybranym narzędziom Kaizen w teorii i w praktyce. W czwartym rozdziale zaprezentowane są sugestie dotyczące zastosowania Kaizen w łańcuchu dostaw, który jest wycinkiem klastra logistyczno – transportowego.

Podczas prowadzenia zajęć ze studentami logistyki za punkt wyjścia można zaproponować model Łańcucha wartości. Jest on narzędziem analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Pozwala usystematyzować działania zmierzające do tworzenia większej wartości dla klienta. Suma dziewięciu strategicznie istotnych czynności tworzy wartość dodaną działalności gospodarczej. Wyróżniamy pięć czynności podstawowych, które są związane bezpośrednio z logistyką, produkcją i zbytem. Z kolei cztery czynności pomocnicze polegają na zarządzaniu, obsłudze finansowo – kadrowej, B+R i zaopatrzeniu.

Pierwszą czynnością podstawową jest logistyka wejścia. Zarówno surowce, półprodukty muszą fizycznie przekroczyć bramę zakładu. W tym też czasie następuje ich weryfikacja ilościowa i jakościowa. Przyjęcie z zewnątrz surowców czy półproduktów na stan magazynowy, jest równoznaczne z sporządzeniem wyceny przez księgowość materiałową. Z uwagi na realizowane zamówienia, produkcja pobiera z magazynu odpowiednie komponenty. Podczas operacji produkcyjnych następuje ich przetworzenie lub też montaż. Powstaje nowy produkt. W procesie logistyki wyjściowej organizuje się ekspedycję towarów zgodnie z zamówieniami. Wszystkie te czynności monitoruje Dział Marketingu i Zbytu, który w praktyce zwany jest również Działem Handlowym. Jest to niezwykle ważna komórka w przedsiębiorstwie. Bowiem umiejętność pozyskiwania i utrzymania klientów, przekłada się za składane zamówienia. Tym samym uruchamiane są operacje produkcyjne. Ostatnią czynnością podstawową są usługi dodatkowe oferowane przez przedsiębiorstwo.

Artykuł zawiera 26700 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany piątek, 17 luty 2017 10:05

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości po nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym

Zmiany w opodatkowaniu nieruchomości po nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym

Przedsiębiorstwa posiadające na swoim terenie elementy infrastruktury kolejowej powinny przyjrzeć się ich opodatkowaniu. Zmiany mogą...

Jubileuszowa edycja raportu Transport Market Monitor

Jubileuszowa edycja raportu Transport Market Monitor

Transporeon i Capgemini Consulting opublikowały kolejną, już trzydziestą edycję kwartalnego raportu Transport Market Monitor. Celem analizy...

Nowy obowiązek dla firm - raportowanie pozafinansowe. Sprawdź, co czeka…

Nowy obowiązek dla firm - raportowanie pozafinansowe. Sprawdź, co czeka polskie przedsiębiorstwa

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility) stała się w ostatnich latach coraz powszechniejszym...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj