logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Paradygmat filozofia - logistyka - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podstawy logistyki utworzyła logika. Podstawy logiki dała nam filozofia. Rozwijając logistykę jako obszar działań interdyscyplinarnych, podstaw jej rozwoju poszukujemy w korzeniach nauki - filozofii.
Przeprowadzony ze mną ("Logistyka" 1/2004) przez redaktora naczelnego Iwo Nowaka wywiad zawiera szereg skrótów myślowych. Tak fundamentalny temat, jak filozofia logistyki, wymaga wielowarstwowego naświetlenia, a i tak zawsze u wielu będzie budził liczne obawy i zastrzeżenia. Problem został bardzo owocnie uzupełniony (nr 2/2004 "Logistyki") przez prof. Bernarda Rzeczyńskiego, który kończąc zachęca społeczność do dyskusji: "winien być asumptem do szerszej analizy problemu filozofii logistyki w tym czasopiśmie". Sprowokowany, a nie chcąc być źle zrozumianym, czuję się w obowiązku podać nieco więcej informacji o moich zainteresowaniach w tym obszarze. Jako mechanik, współautor 80 typów maszyn roboczych, czy powinienem to robić?
Dziedziny wiedzy, jak przedmioty w szkole, okopały się na swoich terenach. Natomiast praktyka udowadnia, że rozwój cywilizacji najtaniej i najszybciej realizowany jest poprzez wykorzystywanie obszarów interdyscyplinarnych. Nie moda a prawidłowość i rzeczywiste zapotrzebowanie kreuje rozwój logistyki, jako wiedzy wykorzystującej badania wielu dziedzin. Stąd na starość zainteresowanie moje dziedzinami mniej sformalizowanymi, jak filozofia i ekonomia, kreującymi szerokie ujmowanie zagadnień.
Rodzą się inicjatywy, jak np. Akademia Techniczno - Humanistyczna Bielsko-Biała, gdzie wzajemne współistnienie na tym samym terenie tak rozbieżnych dyscyplin może stworzy nici powiązań międzydziedzinowych. Integracja dziedzin, moim zdaniem, stanowi podstawowy element naszej transformacji ku epoce wiedzy i ku Europie, gdzie rozbicie dziedzinowe nie jest tak ostre, jak u nas.
Przedmiot plus metody badawcze dają podstawę dziedziny wiedzy. Moje zainteresowanie skupiam na metodach badawczych przydatnych w logistyce. Ich jednoznaczne rozumienie wymaga uporządkowania i przypisania znaczeń normatywnych określeniom obiegowo używanym w dydaktyce i zastosowaniach. Rozwój każdej dziedziny, w której przewidujemy podjęcie dyskusji, moim zadaniem należy rozpocząć od posegregowania i posprzątania przedpola, szczególnie jeżeli chcemy analizować perspektywę ich rozwoju. Temu ma służyć p. 3 artykułu.
Jesteśmy różni i każdy, szczególnie jeżeli zahaczamy o metafizykę, ma prawo nadawać różne znaczenie słowom - byle jednak była znana semiotyka i semantyka tego języka.
Prace naukowe wg ankiety "Logistyki" budzą zainteresowanie 2% czytelników. Starałem się zredagować mój artykuł w formie popularno-naukowej licząc, że może przez to zainteresuje on nieco szersze grono czytelników, chociaż dotyczy powszechnie przez techników lekceważonej filozofii.
Obszar wiedzy - filozofia - logistyka - działanie - odniesiony do obiektów martwych, żywych, w tym ludzi, omówiono w wielu publikacjach. Moja próba syntezy i akcjologii na ten temat w jednym artykule stanowi przedsięwzięcie karkołomne. Staram się zaradzić temu operując w zasadzie zdaniami kluczowymi i schematami rysunkowymi.
Mój artykuł dotyczy paradygmatu człowiek - świat. Czy człowiek na świecie jest przedmiotem, czy podmiotem. W nauce trywializując paradygmat od czasów helleńskich toczy się spór między abstrakcjonizmem, a konkretyzmem. W artykule propaguję abstrakcjonizm na przekór ogólnie obowiązującemu determinizmowi, behawioryzmowi, konkretyzmowi.
Filozofia logistyki
Działanie powinno wynikać z mądrości i wiedzy. W języku greckim philosophia oznacza umiłowanie mądrości
i stanowi najbardziej ogólną, fundamentalną, racjonalną i krytyczną wiedzę o wszystkim, co istnieje. Przyjmuję w znaczeniu źródłowym, że filozofia stanowi umiłowanie mądrości - stąd w wywiadzie moja paralela "Logistyka powinna mieć własną filozofię" - i nie może być sprowadzana do skwantyfikowanego algorytmu działania.
W filozofii można wydzielić trzy działy. Pierwszy dotyczy teorii bytu i metafizyki.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2004.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 marzec 2007 10:38
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj