logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka w zarządzaniu antykryzysowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Słowem, które we współczesnym świecie nabiera często dramatycznego wymiaru i napawa strachem wielu decydentów jest kryzys. Oznacza ono przełomowy moment, swoistego rodzaju punkt zwrotny w dotychczasowym przebiegu zdarzeń. Niestety, pomimo czynionych wielu starań by do niego nie dopuścić, z reguły pojawia się on w najmniej oczekiwanych momentach i ma najczęściej jak najtrudniejsze do przewidzenia konsekwencje. Kiedy jednak mówi się o kryzysie, to prawie zawsze termin ten służy do określenia zmian w sytuacji politycznej lub ekonomicznej, a przecież nie mniej ważnym jego przejawem jest naruszenie bezpieczeństwa obywateli w związku z zagrożeniami ich życia, zdrowia, mienia czy też środowiska naturalnego. W dodatku nie można też zapominać o kryzysie, który coraz częściej dotyka same organizacje (instytucje i przedsiębiorstwa), powodując dramatyczną zmianę ich sytuacji rynkowej lub dotychczasowych zasad funkcjonowania.
Ponieważ kryzys jest z reguły zjawiskiem negatywnym (chociaż może on w przyszłości przerodzić się w nową jakość), należy podejmować działania anty-. Jeśli będą to działania zapobiegawcze, będą one minimalizowały jego potencjalne źródła powstawania, natomiast jeśli będą to działania korygujące, to w sytuacji, gdy już do niego dojdzie - jak najszybciej likwidowały skutki jego wystąpienia.

Czasami pojawia się opinia, że podejmując ten zespół działań, w istocie mamy do czynienia z zarządzaniem kryzysowym - ale przecież ten termin z oczywistych względów nie uwzględnia działań zapobiegawczych, czyli właśnie antykryzysowych. Nie zagłębiając się jednak w istotę tego dualizmu, podjęte działania w ramach usuwania zarówno przyczyn, jak i skutków, muszą być przede wszystkim racjonalne (w swojej istocie organizacyjno-ekonomicznej), dlatego należy nimi w odpowiedni sposób zarządzać (management); w tym konkretnym przypadku oznacza to ogół niezbędnych czynności do wykonania, mających na celu skuteczną, wydajną, oszczędną, niezawodną i bezpieczną gospodarkę posiadanymi zasobami, które zostaną zaangażowane w proces działania antykryzysowego. Dlatego należy w nim ująć takie zasoby jak np: zasoby techniczne, technologiczne, informacyjne (dane), finansowe, a przede wszystkim zasoby społeczno-organizacyjne. Całość tych działań ma oczywiście zmierzać do efektywnego wykorzystania zasobów ludzkich i środków materialnych, tak by osiągnąć wcześniej ustalone założenia, to znaczy przeciwdziałać zagrożeniu. W związku z tym, w procesie działania antykryzysowego można wyróżnić podstawowe funkcje do zrealizowania: planowanie, organizowanie, przekazywanie poleceń, koordynację i kontrolowanie. Natomiast w ramach każdej z tych funkcji, osoby zarządzające procesem mogą wykorzystywać określone zbiory instrumentów, które służą do realizacji wyznaczonych celów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2004.
Ostatnio zmieniany środa, 07 kwiecień 2010 11:11
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj