logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka w zarządzaniu antykryzysowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Słowem, które we współczesnym świecie nabiera często dramatycznego wymiaru i napawa strachem wielu decydentów jest kryzys. Oznacza ono przełomowy moment, swoistego rodzaju punkt zwrotny w dotychczasowym przebiegu zdarzeń. Niestety, pomimo czynionych wielu starań by do niego nie dopuścić, z reguły pojawia się on w najmniej oczekiwanych momentach i ma najczęściej jak najtrudniejsze do przewidzenia konsekwencje. Kiedy jednak mówi się o kryzysie, to prawie zawsze termin ten służy do określenia zmian w sytuacji politycznej lub ekonomicznej, a przecież nie mniej ważnym jego przejawem jest naruszenie bezpieczeństwa obywateli w związku z zagrożeniami ich życia, zdrowia, mienia czy też środowiska naturalnego. W dodatku nie można też zapominać o kryzysie, który coraz częściej dotyka same organizacje (instytucje i przedsiębiorstwa), powodując dramatyczną zmianę ich sytuacji rynkowej lub dotychczasowych zasad funkcjonowania.
Ponieważ kryzys jest z reguły zjawiskiem negatywnym (chociaż może on w przyszłości przerodzić się w nową jakość), należy podejmować działania anty-. Jeśli będą to działania zapobiegawcze, będą one minimalizowały jego potencjalne źródła powstawania, natomiast jeśli będą to działania korygujące, to w sytuacji, gdy już do niego dojdzie - jak najszybciej likwidowały skutki jego wystąpienia.

Czasami pojawia się opinia, że podejmując ten zespół działań, w istocie mamy do czynienia z zarządzaniem kryzysowym - ale przecież ten termin z oczywistych względów nie uwzględnia działań zapobiegawczych, czyli właśnie antykryzysowych. Nie zagłębiając się jednak w istotę tego dualizmu, podjęte działania w ramach usuwania zarówno przyczyn, jak i skutków, muszą być przede wszystkim racjonalne (w swojej istocie organizacyjno-ekonomicznej), dlatego należy nimi w odpowiedni sposób zarządzać (management); w tym konkretnym przypadku oznacza to ogół niezbędnych czynności do wykonania, mających na celu skuteczną, wydajną, oszczędną, niezawodną i bezpieczną gospodarkę posiadanymi zasobami, które zostaną zaangażowane w proces działania antykryzysowego. Dlatego należy w nim ująć takie zasoby jak np: zasoby techniczne, technologiczne, informacyjne (dane), finansowe, a przede wszystkim zasoby społeczno-organizacyjne. Całość tych działań ma oczywiście zmierzać do efektywnego wykorzystania zasobów ludzkich i środków materialnych, tak by osiągnąć wcześniej ustalone założenia, to znaczy przeciwdziałać zagrożeniu. W związku z tym, w procesie działania antykryzysowego można wyróżnić podstawowe funkcje do zrealizowania: planowanie, organizowanie, przekazywanie poleceń, koordynację i kontrolowanie. Natomiast w ramach każdej z tych funkcji, osoby zarządzające procesem mogą wykorzystywać określone zbiory instrumentów, które służą do realizacji wyznaczonych celów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2004.
Ostatnio zmieniany środa, 07 kwiecień 2010 11:11
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj