logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Badanie funkcjonalności stron www wybranych firm logistycznych - II edycja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przedstawiamy drugą edycję badania funkcjonalności stron internetowych firm logistycznych. Pierwsze takie badanie firm z tej branży wykonano w ub. r., a jego wyniki opublikowano w numerze 3/2006 "Logistyki". W tym roku analiza jest ponawiana w niezmienionej formie dla sprawdzenia, czy firmy wprowadziły zmiany na swoich stronach, usuwając zidentyfikowane w 2006 roku błędy.
Badanie zostało tradycyjnie podzielone na cztery części. W pierwszej sprawdzono dostępne możliwości nawiązania kontaktu z firmą: telefon stacjonarny, kontakt z wykorzystaniem poczty e-mail oraz przy pomocy formularza kontaktowego umieszczonego na stronie WWW. W tej części praktycznie nie odnotowano większych zmian w porównaniu z zeszłym rokiem. Kilka firm niestety zrezygnowało z umieszczania na swoich stronach formularza kontaktowego, co znacznie utrudnia kontakt z firmą osób, które nie mają dostępu do programu pocztowego w trakcie korzystania ze strony danej firmy.
Główna część badania dotyczyła tradycyjnie funkcjonalności stron WWW. W tej części nie odnotowano praktycznie żadnych zmian w porównaniu z rokiem ubiegłym. Warto tutaj jedynie zauważyć zmiany na stronie firmy PKP CARGO SA, która dzięki przebudowie strony nie zajmuje już niechlubnego ostatniego miejsca, jak w 2006 roku. W tym roku najgorzej w tej części badania wypadły firmy No Limit i Rat-Pol, które uzyskały tylko 9 punktów na 20 możliwych do zdobycia. Bardzo złym przykładem jest też strona firmy DSV, która uniemożliwia korzystanie z niej użytkownikom przeglądarki Opera.
Firmy nadal ignorują potrzeby osób ze słabszym wzrokiem, uniemożliwiając im dostosowywanie rozmiarów czcionek do własnych preferencji. Często też bardzo rozbudowane strony nie posiadają ułatwienia w postaci wyróżnienia innym kolorem hiperłączy już odwiedzonych i innym kolorem tych, które jeszcze nie zostały odwiedzone. Różnych kolorów hiperłączy nie zastosowała żadna z firm biorących udział w badaniu. Tylko 8 firm ułatwia odnalezienie strony swoim klientom, umożliwiając korzystanie ze strony zarówno po wpisaniu jej adresu z subdomeną "www", jak i bez niej. Tylko 5 firm posiada własne, przydatne strony błędów, które w pewien sposób pomagają zagubionym użytkownikom, gdy wpiszą oni w przeglądarce błędny adres strony. W przypadku pozostałych błędów proporcje są bardziej wyrównane. Część firm zwraca uwagę na przestrzeganie pewnych zasad (wymienionych w poszczególnych rubrykach tabeli - przyp. red.), ignorując inne, a inna część firm robi dokładnie odwrotnie i ignoruje te zasady, które dla innych firm są ważne. Takie pośrednie rozwiązania nie zapewniają klientom należytego komfortu w korzystaniu ze stron firmowych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2007.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 sierpień 2007 14:28
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj