logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

XXIV Niemiecki Kongres Logistyczny BVL - przyszłość należy do logistyki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Przyszłość należy do logistyki" - stwierdził przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Logistycznego BVL prof. Raimund Klinkner, kończąc wystąpienie inauguracyjne tegorocznego XXIV Niemieckiego Kongresu Logistycznego BVL, który odbywał się w dniach 17-19.10.2007 roku w Berlinie. 3 500 uczestników z 45 krajów miało okazję zapoznać się między innymi z najnowszymi trendami w logistyce, rezultatami najlepszych europejskich projektów logistycznych i stanem edukacji logistycznej. Tegorocznemu Kongresowi BVL towarzyszył po raz pierwszy kongres Eurolog, zorganizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Logistyczne, skupiające obecnie 30 narodowych organizacji logistycznych (zrzeszających 50 000 członków). Obie imprezy, ze względu na ich rozmach i wartość merytoryczną, zasługują na miano najważniejszego wydarzenia logistycznego w tym roku.

Prof. Klinkner podkreślił bardzo istotny aspekt świadczący o dynamice rozwoju logistyki, wskazując, iż branża logistyczna w Niemczech potrzebuje rocznie 12 000 wykształconych fachowców. Uczelnie kształcące na kierunkach związanych z logistyką opuszcza obecnie zaledwie 3 000 absolwentów, 4 000 fachowców z tej dziedziny przedsiębiorstwa pozyskują w wyniku restrukturyzacji procesów wewnętrznych. Z przytoczonych danych wynika, że w Niemczech brakuje aż 5 000 wykształconych logistyków. Zagadnienia związane z edukacją i karierą w logistyce były przedmiotem specjalnej sesji, a także znalazły się jako jeden z punktów konferencji prasowej, zorganizowanej w pierwszym dniu kongresu. Zwrócił na nie uwagę w swojej wypowiedzi prof. Frank Straube z Technische Universität Berlin, który przedstawił interesujące i dość zaskakujące wyniki badań przeprowadzonych przez tę uczelnię. Wynika z nich, że w Niemczech w działania związane z logistyką zaangażowanych jest 2,6 mln pracowników, ale średnio tylko 17,5% posiada wykształcenie wyższe związane z logistyką (w przemyśle odsetek ten wynosi 24%, w handlu - 18% , w sferze usług logistycznych - 12%).
Warto przy tej okazji wspomnieć o innych projektach badawczych i raportach przedstawionych w Berlinie. Należą do nich: raport pt. "International Procurement in Emerging Markets" oraz projekt bestLog, jako źródła wiedzy o najlepszych praktykach w logistyce europejskiej. Kolejną ważną inicjatywą, przygotowaną w związku z kongresem, była prezentacja "wskaźnika logistycznego BVL". W już rozpoczętych badaniach bierze udział aż 200 przedsiębiorstw niemieckich, w których funkcja logistyki odgrywa kluczową rolę (wśród nich znajdują się takie przedsiębiorstwa jak np.: Audi, Bosch, Siemens, Kraft Foods i Metro). Wyniki będą prezentowane co kwartał.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2007.

Ostatnio zmieniany piątek, 21 marzec 2008 13:35
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj