logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

XXIV Niemiecki Kongres Logistyczny BVL - przyszłość należy do logistyki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Przyszłość należy do logistyki" - stwierdził przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa Logistycznego BVL prof. Raimund Klinkner, kończąc wystąpienie inauguracyjne tegorocznego XXIV Niemieckiego Kongresu Logistycznego BVL, który odbywał się w dniach 17-19.10.2007 roku w Berlinie. 3 500 uczestników z 45 krajów miało okazję zapoznać się między innymi z najnowszymi trendami w logistyce, rezultatami najlepszych europejskich projektów logistycznych i stanem edukacji logistycznej. Tegorocznemu Kongresowi BVL towarzyszył po raz pierwszy kongres Eurolog, zorganizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Logistyczne, skupiające obecnie 30 narodowych organizacji logistycznych (zrzeszających 50 000 członków). Obie imprezy, ze względu na ich rozmach i wartość merytoryczną, zasługują na miano najważniejszego wydarzenia logistycznego w tym roku.

Prof. Klinkner podkreślił bardzo istotny aspekt świadczący o dynamice rozwoju logistyki, wskazując, iż branża logistyczna w Niemczech potrzebuje rocznie 12 000 wykształconych fachowców. Uczelnie kształcące na kierunkach związanych z logistyką opuszcza obecnie zaledwie 3 000 absolwentów, 4 000 fachowców z tej dziedziny przedsiębiorstwa pozyskują w wyniku restrukturyzacji procesów wewnętrznych. Z przytoczonych danych wynika, że w Niemczech brakuje aż 5 000 wykształconych logistyków. Zagadnienia związane z edukacją i karierą w logistyce były przedmiotem specjalnej sesji, a także znalazły się jako jeden z punktów konferencji prasowej, zorganizowanej w pierwszym dniu kongresu. Zwrócił na nie uwagę w swojej wypowiedzi prof. Frank Straube z Technische Universität Berlin, który przedstawił interesujące i dość zaskakujące wyniki badań przeprowadzonych przez tę uczelnię. Wynika z nich, że w Niemczech w działania związane z logistyką zaangażowanych jest 2,6 mln pracowników, ale średnio tylko 17,5% posiada wykształcenie wyższe związane z logistyką (w przemyśle odsetek ten wynosi 24%, w handlu - 18% , w sferze usług logistycznych - 12%).
Warto przy tej okazji wspomnieć o innych projektach badawczych i raportach przedstawionych w Berlinie. Należą do nich: raport pt. "International Procurement in Emerging Markets" oraz projekt bestLog, jako źródła wiedzy o najlepszych praktykach w logistyce europejskiej. Kolejną ważną inicjatywą, przygotowaną w związku z kongresem, była prezentacja "wskaźnika logistycznego BVL". W już rozpoczętych badaniach bierze udział aż 200 przedsiębiorstw niemieckich, w których funkcja logistyki odgrywa kluczową rolę (wśród nich znajdują się takie przedsiębiorstwa jak np.: Audi, Bosch, Siemens, Kraft Foods i Metro). Wyniki będą prezentowane co kwartał.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2007.

Ostatnio zmieniany piątek, 21 marzec 2008 13:35
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pociąg do Internetu rzeczy - analityka zmienia branżę transportową

Pociąg do Internetu rzeczy - analityka zmienia branżę transportową

Branża transportowa działa w wyjątkowo konkurencyjnym środowisku. Z jednej strony obowiązują w niej niezwykle krótkie...

Nowy raport Prologis wskazuje najbardziej pożądane lokalizacje logistyczne w Europie

Nowy raport Prologis wskazuje najbardziej pożądane lokalizacje logistyczne w Europie

Prologis przyznał nagrody „100 Najbardziej Pożądanych Lokalizacji Logistycznych w Europie” podczas targów EXPO REAL 2017.

Dachser inwestuje 5 mln euro na Słowacji

Dachser inwestuje 5 mln euro na Słowacji

Dachser, globalny operator logistyczny, rozszerza swoje centrum logistyczne w Lozorno, położonym niedaleko Bratysławy. W ramach...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj