logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transfer wiedzy między uczelniami i biznesem to zyskowna konieczność

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuł zawiera wypowiedzi Janusza Górskiego - prezesa firmy Schenker Sp. z o.o. oraz dra Jakuba Brdulaka - opiekuna zajęć "managing in the Company of the Future" na SGH.

Gdy gospodarka rozwija się, a przedsiębiorstwa zdobywają kolejne rynki i nowych klientów, firmy potrzebują nowych technologii i rozwiązań, dzięki którym są w stanie uzyskiwać przewagę konkurencyjną. W poszukiwaniu innowacji biznes korzysta między innymi ze wsparcia instytucji naukowych. Uczelnie prezentują firmom wyniki swoich badań: zarówno tych, zamówionych przez przedsiębiorstwa, jak i przeprowadzanych z własnej inicjatywy.

W ramach wzajemnych korzyści rodzi się współpraca, która w efekcie zasila uczelnie praktyczną wiedzą, pomagając im zarazem finansować badania, a praktycy otrzymują świeże wyniki analiz zachodzących procesów rynkowych. Jednym słowem, patenty i nowe technologie usprawniają działanie biznesu, a zapotrzebowanie na nowe rozwiązania daje możliwość rozwoju nauki i prowadzenia badań. Trwający nieprzerwanie z coraz większą intensywnością transfer wiedzy oraz wymiana doświadczeń między firmami i uczelniami otwiera nowe możliwości rozwoju wszystkim uczestnikom tego procesu. Cieszy zatem fakt, że coraz więcej polskich firm i uczelni dostrzega ten potencjał, podejmując inicjatywy prowadzące do zacieśnienia więzi między swoimi środowiskami. Przykładem rynku, który rozwinął się dzięki współpracy firm z uczelniami i instytutami badawczymi, są Stany Zjednoczone. Uczelnie w USA ściśle współpracują z sektorem przedsiębiorstw, wychodząc naprzeciw ich potrzebom. Dzięki takiemu podejściu firmy są zaangażowane w proces badawczy. Działanie to zwiększa efektywność zarówno uczelni, która przeprowadza badania, jak i przedsiębiorstw wykorzystujących ich efekty.

Przykładem takiego rozwiązania jest system motywacyjny pracowników naukowych University of Denver. Pracownik naukowy rozwija swoje kompetencje z zakresu przedsiębiorczości i otrzymuje informację zwrotną, na ile jego wiedza, podejmowane badania, odpowiadają na potrzeby przedsiębiorstw. W Polsce, która jest obecnie rynkiem dynamicznie rozwijającym się, współpraca uczelni z biznesem nie jest jeszcze rozwinięta w takim stopniu, jak w przypadku Stanów Zjednoczonych. Można jednak zauważyć dążenie, zarówno ze strony uczelni, jak i firm, do zacieśniania tych więzi. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej jednym z najprężniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki w ostatnich latach jest branża TSL. Rozwój rynku sprawia, że logistyka staje się znaną i bardzo dynamiczną dziedziną wiedzy. Tym samym, zawód logistyka zyskuje międzynarodową renomę z dużymi perspektywami rozwoju. Wysokiej klasy specjalista, wykształcony w dziedzinie procesów transportu, spedycji, logistyki, zarządzania logistycznego, wdrażania nowych procesów podnoszących jakość usług i firmy, czy outsourcingu, jest poszukiwanym pracownikiem zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Z drugiej strony dynamiczny rynek wymusza szybki rozwój i innowacyjne rozwiązania w procesie obsługi klienta. Naturalnym stało się zapotrzebowanie na podjęcie współpracy branży logistycznej z uczelniami kształcącymi przyszłych pracowników, wyspecjalizowanych w tej dziedzinie.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka” 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany środa, 10 październik 2012 09:51

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj