logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

6 lat oznaczenia CE

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Minęło ponad 6 lat od 1 maja 2004 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej, a niektórzy z nas nadal nie zdają sobie sprawy z obowiązku stosowania unijnego prawa. Dlatego poniżej wymienimy i krótko scharakteryzujemy dyrektywy, z jakimi możemy spotkać się w logistyce.

I. Dyrektywa maszynowa
Zakres stosowania:

  • maszyny (także nieukończone)
  • wyposażenie wymienne
  • elementy bezpieczeństwa
  • osprzęt do podnoszenia
  • łańcuchy, liny, pasy
  • urządzenia do mechanicznego przenoszenia napędu.

Dyrektywa ta jest podstawową Dyrektywą, mającą zastosowanie w branży logistycznej, podlegają pod nią wszystkie urządzenia do transportu bliskiego, począwszy od wózków z napędem i układnic, a na przenośnikach z napędem skończywszy. Dyrektywa obejmuje także regały szczególne posiadające własny mechaniczny napęd, to jest regały tupu "pater noster" oraz regały jezdne (mobilne).

II. Dyrektywa dźwigowa.
Stosuje się do dźwigów/wind towarowych tam, gdzie kabina umożliwia także transport ludzi. Dyrektywa ta ma zastosowanie głównie w przypadkach, gdy budynki magazynu lub centrum logistycznego wyposażone są w windy towarowe umożliwiające przewóz osób w kabinie lub zbliżone do nich urządzenia dźwigowe.

III. Dyrektywa niskonapięciowa.
Zakres stosowania obejmuje większość urządzeń, gdzie może wystąpić: prąd przemienny o napięciu 50-1000 V; prąd stały o napięciu 75-1500 V. Dyrektywa ta ma zapewnić bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych. Jej stosowanie ma wykluczyć dwa podstawowe niebezpieczeństwa, związane z użytkowaniem prądu elektrycznego, to jest porażenie elektryczne oraz pożar.

IV. Dyrektywa EMC
Zakres stosowania - urządzenia elektryczne. Dyrektywa ta ma zapewnić ochronę przed zewnętrznym polem elektromagnetycznym, jak i generowanie pola, które mogłoby wpływać na pracę innych urządzeń. Dyrektywa nie jest doceniana, a przecież wszystkie zautomatyzowane procesy logistyczne są sterowane za pomocą elementów elektronicznych, a od ich bezpieczeństwa zależy niekiedy nawet życie.

V. Dyrektywa radiowa
Zakres stosowania - urządzenia służące do nadawania i odbierania informacji, dołączone bezpośrednio lub pośrednio do publicznej sieci telekomunikacyjnej za pomocą kabla, terminala radiowego, optycznego lub innego elektromagnetycznego. Dyrektywa służy w logistyce głównie dla zapewnienia bezpieczeństwa transmisji radiowej.
Coraz częściej w branży stosuje się systemy informacyjne, posługujące się jako medium falami radiowymi, a właśnie ta Dyrektywa ma zapewnić bezpieczeństwo ich stosowania. Nie możemy w tym przypadku mówić o wykluczeniu Dyrektywy ze stosowania ze względu na to, że użytkujemy system na terenie firmy. W przypadku fal radiowych, nie mamy do czynienia z medium prywatnym; po drugie - systemy logistyczne posługujące się terminalami radiowymi są zwykle połączone w sposób pośredni z publiczną siecią telekomunikacyjną.
Należy zwrócić uwagę, że system radiowy powinien posiadać oznaczenie CEnnnn, gdzie indeks numeryczny wskazuje na notyfikowaną przy Komisji Europejskiej jednostkę certyfikującą, która potwierdza zgodność wyrobu z obowiązującymi normami. Jeżeli dostawca przekazuje nam system radiowy do użytkowania bez potwierdzenia zgodności poprzez jednostkę notyfikowaną, to przekazuje nam system wadliwy.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2010.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 13 marzec 2012 13:10

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year…

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year 2017”

Nagroda została przyznana za Daily Electric w kategorii VAN oraz za Eurocargo CNG w kategorii...

Projekt Sarpsborg

Projekt Sarpsborg

Stalowa kładka pieszo-rowerowa, dostarczona przez Scandinavian Express, połączy dzielnicę domków jednorodzinnych nad rzeką Glomma w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj