logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logiści w Bizancjum

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Cesarstwo Bizantyjskie było spadkobiercą Cesarstwa Rzymskiego, które przez stulecia zespalało pod jedną władzą cały świat śródziemnomorski i wiele terytoriów do niego przyległych. Członkowie bizantyjskiej społeczności uważali swoje państwo za centrum świata, a Konstantynopol za następcę Rzymu. W Bizancjum zachowano rzymską organizację administracji. Stanowiska logistów występowały na różnych poziomach struktury organizacyjnej bizantyjskiej administracji. Logiści byli urzędnikami administracyjnymi, zarządzającymi działami administracji i jednostkami organizacyjnymi. Zajmowali się problematyką: finansową, podatkową, porządku i bezpieczeństwa, robót publicznych, prac budowlanych, dostaw i zaopatrzenia.

Logiści we władzach cesarstwa
Szeroką i głęboką renowację cesarstwa przeprowadził Leon III. Na czele administracji skarbowej sekretikoi postawił pierwszego ministra z tytułem sakellarios, któremu podlegali czterej logotheci:

  • logothete ton dromon - minister komunikacji i zarazem minister spraw zagranicznych
  • logothete ton genikon - generalny poborca podatków
  • logothete ton stratiotikon - generalny skarbnik armii
  • logothete ton agelon - zarządca dóbr cesarskich.

Część z tych urzędów funkcjonowała wcześniej. Jednak Leon III stworzył, jako logiczną całość, nowy doskonały system władzy o przejrzystym układzie i dokładnie rozgraniczonych kompetencjach. Urząd logothety dawał kontrolę nad jedną z dziedzin administracji, lecz waga ich, podobnie jak tytułów, zmieniała się w czasie; na przykład logothete ton genikon to także naczelny urzędnik finansowy zarządzający publicznym skarbcem lub logistes ton foron - cesarski komisarz i inspektor podatkowy.
Władze administracyjne bardzo wcześnie podejmowały starania mające na celu integrowanie miast i związanych z nimi obszarów, jak i regionów słabiej zurbanizowanych, w całości bardziej zorganizowane - prowincje. Urzędnicy podatkowi przekazywali raporty z prowincji do Konstantynopola. Raporty i odpowiedzi na nie, na przykład cesarza Aleksego I, ukazujące jak przeliczano podatki w prowincjach po wprowadzeniu nowego pieniądza, zawiera traktat na temat podatków Logarike.

Logiści w miastach
W IV w. po Chr., w miastach pojawiają się urzędy magistrackie charakterystyczne dla epoki bizantyjskiej, to jest exactor civitatis zajmujący się podatkami (spadkobierca strategosa - reprezentanta cesarza) oraz curator civitatis (logistes) sprawujący nadzór między innymi nad sprawami finansowymi, porządkiem i bezpieczeństwem w mieście, pracami budowlanymi, robotami publicznymi, zaopatrzeniem w żywność. Strategos przyswajając nowy tytuł utracił wiele ze swojej władzy na rzecz curatora.
W pierwszej połowie V w. po Chr., administrowaniem i utrzymaniem porządku na przykład w Konstantynopolu, podzielonym (podobnie jak Rzym) na 14 dzielnic (w mieście było 5 cesarskich i 9 książęcych pałaców, 8 publicznych i 153 prywatne łaźnie, 4 fora, 5 spichlerzy, 2 teatry oraz hipodrom, 322 ulice, 4 388 budynków mieszkalnych, 52 portyki, 20 publicznych i 120 prywatnych piekarń, 14 kościołów) pracowało, pod dowództwem prefekta, 13 curatores (każdy dla dzielnicy), 65 stróżów nocnych, 560 strażaków i in. Urząd prefekta musiał zatem zatrudniać około 1000 osób.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2010.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 13 marzec 2012 13:16

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj