logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka humanitarna - istota, warunki skuteczności i zastosowanie w sferze współpracy cywilno-wojskowej - cz. 4

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polski Kontyngent Wojskowy CZAD
W skład I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie (PKW MINURCAT) wchodziły dwie kompanie manewrowe z 1 Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego (Wojska Lądowe) oraz Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic. Elementy zabezpieczenia stworzono na bazie żołnierzy 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina oraz 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. PKW MINURCAT działał z określonymi ograniczeniami to jest:

 • działania operacyjne prowadzono tylko z jednej bazy IRIBA (FOB - Forward Operational Base), za wyjątkiem personelu wydzielonego do Kwatery Głównej Sił MINURCAT (FHQ - Forward Headquarters)
 • dopuszczano czasowe rozmieszczenie części PKW w innym miejscu
 • całość sił PKW przejęła odpowiedzialność za wydzielony obszar wyłącznie na terytorium Czadu (głównie region Wadi Fira - 60 684 km kw.).

Podstawowe zadania PKW dotyczyły:

 • zapewnienia ochrony personelowi MINURCAT oraz organizacjom humanitarnym działającym w rejonie odpowiedzialności,
 • ubezpieczania konwojów z międzynarodową pomocą humanitarną,
 • realizacji tak zwanych projektów humanitarnych,
 • współpracy z władzami oraz lokalnymi liderami (formalnymi i nieformalnymi) między innymi w zakresie dystrybucji darów,
 • zapewnienia bezpieczeństwa personelu i sprzętu w rejonie pełnienia misji,
 • zapewnienia kontroli osób, miejsc, obiektów i rejonów, w tym patrolowania, rozpoznania i monitorowania sytuacji w rejonie odpowiedzialności.

I etap misji - wyzwanie dla logistyki
Udział PKW w operacji w Czadzie był przede wszystkim wyzwaniem i sprawdzianem dla logistyki, polegającym na stworzeniu odpowiednich warunków bytowych oraz funkcjonowania dla wojsk - w tym działań humanitarnych - przy całkowitym braku lokalnej infrastruktury. Bazy przeznaczone do rozmieszczenia wojsk nie posiadały żadnej infrastruktury, poza pasami startowymi. W ramach wspólnego finansowania, Dowództwo Operacji Unii Europejskiej zleciło cywilnym kontraktorom jedynie wykopanie studni dla każdej z baz. Pozostałe prace były w gestii narodowej. Znacznym problemem rzutującym na przygotowanie i przebieg operacji były odległości. Przykładowo, przejazd 600 - 700 km, (przy braku linii kolejowych i odpowiednich dróg) w porze suchej zajmował od 2 do 3 dni, a w porze deszczowej trwał 2 - 3 razy dłużej. Te czynniki uwzględniono w procesie planowania przerzutu polskich wojsk i realizacji mandatowych zadań w rejonie misji. W pierwszej kolejności (17-22.04.2008 r.) w rejon misji przemieszczona została tak zwana Inżynieryjna Grupa Przygotowawcza (IGP) w celu rozpoczęcia budowy bazy i stworzenia warunków do przyjęcia sił głównych. Grupa ta, licząca 64 żołnierzy, była samowystarczalna, gdyż składała się z pododdziału inżynieryjnego, pododdziału logistycznego (między innymi kucharze, kierowcy, pododdział łączności, pododdział ochrony, sekcja medyczna). Ich zadaniem było przygotowanie terenu 7 ha pod budowę bazy.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2010.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 marzec 2012 12:19

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO zaprezentowało efekty działań prewencyjnych i przeciw kradzieżowych ze wsparciem dronów. Dzięki ich zastosowaniu...

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

DHL poszerza swoje portfolio zarządzania łańcuchem dostaw i analizy poprzez uruchomienie Portalu Transparency DHL Resilience360....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj