logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logiści w armiach starożytnej Grecji

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W armiach greckich miast - państw (poleis) występowali urzędnicy wojskowi nazywani logistikas, odpowiedzialni za zaopatrzenie, utrzymywanie zapasów i dystrybucję środków materiałowych do oddziałów. Do ich obowiązków należał także wybór miejsc rozmieszczenia zapasów podczas wojny.

Uwarunkowania gospodarcze i logistyczne greckich wojen
Na przebieg ówczesnych największych wojen, w poważnej mierze wywierały wpływ względy gospodarcze i logistyczne. Przed rywalizującymi między sobą i walczącymi z Persją małymi państwami greckimi stanęła konieczność rozwiązania dwóch zasadniczych problemów:

  • wysoko rozwinięte i stosunkowo złożone organizmy greckich poleis były w znacznym stopniu uzależnione od dostaw żywności i surowców z zewnątrz, niekiedy z bardzo odległych rejonów zamorskich
  • w armiach wielu państw greckich używano nierzadko kosztowne i zaawansowane technologicznie liczne wzory broni i sprzętu (na przykład floty trier), których utrzymanie stanowiło ogromne obciążenie dla skarbu, a efektywne użycie w bitwie wymagało znakomicie wyszkolonego personelu.

Wojskowość grecka
Podstawę wojskowej potęgi Greków stanowili hoplici i falanga, ale od końca VI w. p. n. e. rośnie znaczenie floty. Hoplita był uzbrojony we włócznię o długości 2 - 3 m, miecz i tarczę. Nosił metalową zbroję, złożoną z pancerza, nagolenników i nabrzusznika oraz hełmu. Cały ekwipunek ważył około 35 kg, jednak był tańszy, niż utrzymanie konia i przez to dostępny większej liczbie ludzi. Każdy Ateńczyk musiał dbać o swe wyszkolenie i zakupić na własny koszt niezbędny ekwipunek.
Hoplici walczyli w szyku falangi polegającym na ustawieniu równolegle do frontu zwartej, ośmiorzędowej linii ciężkozbrojnych piechurów. Trzymaną w lewej ręce tarczą, hoplita osłaniał swego kolegę z lewej, sam zaś był osłaniany przez sąsiada z prawej. W bitwie nie było miejsca na indywidualny wyczyn, jej wynik zależał od zgrania żołnierzy. W 431 roku p. n. e. Ateny dysponowały armią, której trzon stanowiło 16 750 hoplitów oraz drugie tyle rezerwowych, a także kilka tysięcy lekkozbrojnych i konnicy (1 200).

Okręty greckie posiadały wiosła i wykorzystywały siłę wiatru (żagiel). Jednostki o trzech rzędach wioseł, trójrzędowce (triery) z czasem stały się podstawą wyposażenia floty wojennej miast greckich. Okręty nie były przystosowane do brania zapasów wody i żywności wystarczających na długą wyprawę, zatem musiały im towarzyszyć pomocnicze jednostki transportowe. Utrzymywanie floty należało częściowo do reprezentujących polis urzędników, a częściowo do zamożnych obywateli. Polis dostarczała kadłub okrętu, za którego wyposażenie i utrzymanie odpowiadał wyznaczony przez strategów obywatel - trierarch (kapitan triery). W 431 roku p. n. e. Ateny dysponowały około 300 trierami, a ich liczbę można było łatwo powiększyć o flotę Lesbos, Chios i Korkyry.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2010.

Ostatnio zmieniany wtorek, 27 marzec 2012 11:37

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj