logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logiści armii rzymskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W starożytnym Rzymie kwestorzy zajmowali się administracją i finansami, pełniąc funkcje intendentów armii. Mały sztab kwestorów znajdował się przy imperatorze (głównodowodzącym). Pomocnika - kwestora miał również konsul, dowódca armii polowej. Stanowiska i obowiązki kwestorów są tożsame logistikas - oficerom odpowiedzialnym w armii rzymskiej za sprawy finansowe, zaopatrzenie wojsk w środki materiałowe i ich dystrybucję. Praktycznie wiązało się to z planowaniem tras przejścia legionów tak, aby w miejscu postoju znajdowały się zasoby pozwalające na zaspokojenie potrzeb przemieszczających się wojsk.

Armia rzymska
Uzbrojenie zaczepne żołnierza rzymskiego stanowiły: włócznia, krótki obosieczny miecz oraz 2 - 3 oszczepy, a ochronne: tarcza, miedziany hełm, metalowy napierśnik i naplecznik oraz ochraniacze na ręce i nogi. Konnica rzymska posiadała na uzbrojeniu włócznie, miecze i tarcze.
Przeciętny legionista rzymski mierzył zaledwie 162 cm, głównie za sprawą wyżywienia, opartego na chlebie i zacierce pszennej. Racja dzienna obejmowała 850 g śruty pszennej. Czterodniowy zapas tych płatków znajdował się przy żołnierzu. Mięso i warzywa uważano za mało istotne. Jednak mimo swojej drobnej postury, legioniści rzymscy byli bardzo sprawni i walczyli skutecznie.

Drogi
Rzymianie dużo uwagi poświęcali budowie dróg strategicznych, które podzielone na odcinki kamieniami milowymi, biegły w linii prostej od jednego do drugiego miasta. Środkowy pas drogi, tworzący taras górujący nad przyległą okolicą, był wzniesiony z kilku warstw piasku, żwiru, cementu i wybrukowany dużymi kamieniami, a bliżej stolicy granitem. Rzymskie gościńce były niezwykle trwałe, dlatego wiele przetrwało do dnia dzisiejszego. Łączyły najodleglejsze z prowincji, ułatwiając nie tylko przemarsze wojsk, ale także transport osobowy i towarowy. Żadnego kraju nie uważano za całkowicie podbity, dopóki nie poprowadzono w nim odpowiednich dróg.

Marsze
Przemieszczenie legionu liczącego około 4 800 żołnierzy, odbywało się po rozwinięciu oddziałów w kolumnę marszową. Razem z wojskiem ciągnęły tabory, składające się z 500 - 550 mułów jucznych, transportujące skórzane namioty (po jednym na 10 żołnierzy), racje żywnościowe, balisty, katapulty itd. Indywidualne uzbrojenie i wyposażenie żołnierza ważyło około 33 - 36 kg, dlatego każdy z nich część ładunku niósł na rozwidlonej żerdzi, co ułatwiało szybki marsz, czyniąc legion jednostką wysoce mobilną.
Stosując wprowadzoną przez Juliusza Cezara technikę wykonywania marszów, legion mógł przebyć 74 km w ciągu 30 godzin.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2010.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 kwiecień 2012 11:17

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek...

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Bardziej przyjemna i bezpieczniejsza jazda, łatwiejsze odnajdywanie drogi i sprawniejsze zarządzanie flotą. To główne zalety...

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj