logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

E-reklama - nowa forma promocji na rynku internetowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Internet jako nowy rynek zbytu i kanał dystrybucji, stał się również medium coraz częściej wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa do reklamowania i promowania swoich produktów. Internet jest medium szeroko dostępnym i tanim, co czyni je niezwykle atrakcyjnym dla firm.
Dlatego też na nowo stworzonym e-rynku, musiała powstać zupełnie nowa forma e -reklamy.
E-reklama posiada dziś wiele ciągle ulepszanych i rozwijanych narzędzi.
Przy tak ogromnym ich natłoku, sposobach zastosowania, zasięgu itd., firma musi nauczyć się dostosowywać je do swojego wizerunku, sposobu prowadzenia kampanii w innych mediach oraz ogólnej wizji i wrażenia jakie zamierza stworzyć. Przykładowo, stabilna firma z tradycjami i dużym doświadczeniem nie może pozwolić sobie na rozkrzyczane, kolorowe pop-up`y, które swoją nachalnością odstraszą większość klientów.
Natomiast firmy dopiero wchodzące na rynek, które nie są jeszcze rozpoznawalne, z pewnością wybiorą właśnie te agresywne formy reklamy. Zatem kluczem do stworzenia skutecznej i efektywnej kampanii reklamowej jest zapoznanie się z narzędziami (formami reklamy internetowej) jaki daje nam reklama internetowa oraz właściwy ich dobór oczywiście w oparciu o strategie, badania i plany marketingowe.
Narzędzia reklamy internetowej
Mailing. Pierwszą i jednocześnie nadal bardzo aktualną forma reklamy w Internecie jest rozsyłanie do potencjalnych klientów posiadających darmowe konta poczty elektronicznej, listów reklamowych czyli tak zwany mailing. Ilość rozsyłanych ofert przyjmuje już formę SPAM-u, klienci są wprost „bombardowani” ogromem reklam, promocji oraz bonusów reklamowych.
Reklamy mailowe są kolorowe, wyraziste, z jasno zarysowanym logiem firmy oraz celnym i przykuwającym uwagę tematem. Mogą występować w formie ruchomej jak i statycznej grafiki, gdzie po kliknięciu klient zostaje od razu przekierowany na stronę sklepu, w który może dokonać zakupu.
Dla te go też fir my prze ści ga ją się w tworzeniu przyjaznego interfejsu, poszerzania asortymentu, dodają możliwość łatwego i szybkiego kontaktu z doradcą poprzez infolinie, formularze kontaktowe umieszczone na stronie czy też „Gadu-gadu”. Konkurują atrakcyjnymi cenami, pakietami lojalnościowymi, szybką dostawą, wieloma formami płat no ści etc. Sło wem, każ dym elementem, który byłby w stanie wyróżnić firmę na tle konkurencji i zachęcić konsumenta do kupna. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE…

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE i Panattoni Europe

Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce rozwija się dynamicznie od kilkunastu lat. CBRE i Panattoni Europe,...

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Jeden z wiodących dostawców usług dla branży e-commerce, Arvato, przygotował rzetelny raport z rynków zagranicznych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj