logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

W kolejowej sieci trakcyjnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Streszczenie: W artykule przedstawione zostały wybrane przebiegi napięć w kolejowej sieci trakcyjnej o napięciu znamionowym 3kV. Przebiegi zarejestrowane zostały podczas jazdy pociągu EN-57 z czoperowym układem napędowym oraz podczas postoju pojazdu. Przedstawiono wpływ pobieranego prądu przez pojazd szynowy na chwilowe wartości napięcia w kolejowej sieci zasilającej. Szczególną uwagę zwrócono na przebiegi prądu i napięcia zasilania pojazdu podczas przejazdu pod izolatorem dzielącym odcinki zasilania. Jest to bardzo niebezpieczny moment podczas jazdy pociągu, gdyż pojawiające się przepięcia i udary prądu negatywnie oddziaływają na sieć oraz na przekształtnik pojazdu.
1. WSTĘP
Producenci elektrycznych pojazdów trakcyjnych coraz częściej wyposażają swoje pojazdy w energoelektroniczne układy napędowe. Umożliwiają one płynne dostarczanie energii do silników pojazdu, co charakteryzuje się większym komfortem jazdy, a także mniejszym zużyciem energii, szczególnie w przypadku, gdy pojazd pokonać musi dany odcinek ze zmniejszona prędkością (np. na terenach górskich). W celu zmniejszenia prędkości pojazdu w klasycznym rozwiązaniu włącza się opornik w obwód prądowy silnika. Energia cieplna wytworzona w oporniku w wyniku przepływu prądu trakcyjnego jest energią straconą.
Najbardziej powszechnymi energoelektronicznymi (przekształtnikowymi) układami napędowymi są rozwiązania umożliwiające zasilanie silnika prądu stałego (tzw. napęd czoperowy) oraz trójfazowego silnika indukcyjnego (tzw. napęd falownikowy) [1, 2].
Spotyka się także układy napędowe sterujące silnikami z magnesami trwałymi.
Zastosowanie energoelektronicznego układu napędowego narzuca wiele wymagań jakie ma spełnić przekształtnik pojazdu trakcyjnego. Ze względu na dużą liczbę przełączeń półprzewodnikowych tranzystorów mocy zastosowanych w budowie przekształtnika oraz dużych prądów komutowanych pojawia się zjawisko zakłóceń elektromagnetycznych
generowanych przez pojazd. W związku z tym przekształtnik przed dopuszczeniem do użytku spełnić musi wymagania kompatybilności elektromagnetycznej.
Przekształtnik energoelektroniczny jest układem impulsowym, zatem prąd pobierany do zasilania ma także charakter impulsowy. Aby zniwelować to zjawisko, bezpośrednio na zaciskach tranzystorów mocy stosuje się kondensator o niskiej indukcyjności i dużej pojemności, oraz dławik wygładzający przebieg pobieranego prądu. (...)

Artykuł zawiera 11063 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które…

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które kształtują miejsca pracy

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie...

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Dostawca usług logistycznych DHL wydał swój najnowszy Raport dotyczący trendów DHL - Technologia druku 3D...

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj