logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dwuetapowa metoda projektowania balansu linii montażowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W artykule przedstawiono opis i zasadę postępowania w dwuetapowej metodzie balansowania linii montażowej. We wstępnej części pracy omówiono system produkcyjny przypływowy oraz linię montażową. Następnie został zaprezentowany algorytm balansu linii dla problemu typu 2 (modyfikacja metody IUFF-WET) oraz algorytm balansu linii w wersji z buforami. Dla zobrazowania działania opisanych algorytmów zamieszczono przykłady numeryczne. W części końcowej pracy przedyskutowano uzyskane wyniki.
1. WPROWADZENIE
Przepływowe systemy produkcyjne są obecne w różnych środowiskach przemysłowych i wykorzystywane są do wytwarzania wielu różnych produktów. Zazwyczaj kilka modeli (wersji) standaryzowanego produktu różniące się od siebie opcjonalnymi składnikami i osprzętem, produkowane są wspólnie na jednej linii montażowej. Ciągły rozwój techniczny powoduje pojawianie się na rynku coraz to bardziej złożonych produktów. Z punktu widzenia klienta różnorodność dostępnych produktów pozwala mu na wybór tego najbardziej odpowiedniego, spełniającego jego indywidualne wymagania. Producentowi zaś zależy na efektywnej produkcji, czyli możliwie jak najtańszej, szybkiej i bez konieczności wprowadzania częstych modyfikacji ustawień linii produkcyjnej. Tego typu systemy na wstępie potrzebują rozwiązania dwóch podstawowych problemów decyzyjnych, aby umożliwić ich instalację oraz poprawne działanie. Problem balansowania (równoważenia) linii montażowej polega na odpowiednim podziale prac montażowych na różne stacje linii.
Problem ten wiąże się z problemem znalezienia odpowiedniej sekwencji wytwarzanych modeli potrzebnej do spełnienia wymagań klientów.
2. SYSTEM PRZEPŁYWOWY I LINIA MONTAŻOWA
Linia montażowa jest specyficznym przykładem systemu przepływowego i jest bardzo typowa dla produkcji przemysłowej dużych ilości standaryzowanego produktu.
Ważną cechą produkcji przemysłowej jest rodzaj produkcji. W systemie produkcyjnym typu jobshop urządzenia, które wykonują podobne operacje są połączone razem.
W przeciwieństwie do tego organizacja systemu przepływowego charakteryzuje się obiektami, które ułożone są według odpowiedniej kolejności wynikającej z technologii produkcji. Dzięki temu jest ona dobrze dostosowana do produkcji masowej lub produkcji wielkoseryjnej, podczas gdy system gniazdowy jobshop jest stosowany głównie przy produkcji małych partii i produkcji na zamówienie. (...)

Artykuł zawiera 21977 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowy oddział Dachser w Austrii

Nowy oddział Dachser w Austrii

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej...

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej, podsumował...

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

eDelivery 2017 to już druga edycja konferencji o posprzedażowej obsłudze klienta w e-commerce. Przeznaczona jest...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj