logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wykrywanie korozji w strukturze statecznika pionowego samolotu mig-29

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Streszczenie: Artykuł przedstawia problem wykrywania korozji w nakładkach mocowania statecznika pionowego samolotu MiG-29. W celu zapewnienia dostępu do badanych powierzchni niezbędny był demontaż stateczników pionowych. Autorzy przedstawili część wyników badań, zaprezentowali podejście do badań, oraz wysunęli propozycję usprawnienia badań w przyszłości wykluczając konieczność demontażu stateczników.
1. GENEZA PROBLEMU
W 2008 roku dwa rosyjskie samoloty MiG-29 uległy wypadkom. Badania szczątków dowiodły, że przyczyną była korozja nakładek mocowania stateczników pionowych, która doprowadziła do osłabienia konstrukcji, a w rezultacie do jej zniszczenia. Niezwłocznie po ustaleniu przyczyny zostały wstrzymane loty wszystkich rosyjskich samolotów MiG-29 i poddano je natychmiastowej inspekcji. Po przebadaniu 291 samolotów okazało się że ponad 30 % nadaje się do remontu[1].
2. BADANIA
2.1. Przygotowania do badań
Badania odbywały się pod kątem wykrywania ubytków grubości materiału wywołanych korozją (przewężeń), oraz pęknięć usytuowanych równolegle do powierzchni nakładki (rozwarstwień). Producent samolotów przekazał wytyczne dotyczące sposobu badania.
Dodatkowo wykonano próbkę odniesienia z fragmentu rzeczywistej struktury samolotu.
Próbka stanowi element złożony z duralowej nakładki mocowania statecznika, oraz przynitowanego pokrycia z kompozytu polimerowego ze zbrojeniem w postaci włókna węglowego. Na nakładce wykonano poprzez obróbkę mechaniczną strefy o zmniejszonej
grubości, mające symulować obszary o różnym stopniu korozji. Minimalny spadek grubości wynosił 0.1 [mm] Inspekcja próbki w oparciu o zalecenia producenta samolotu potwierdziła skuteczność narzuconej metody w wykrywaniu ubytków korozyjnych.
ITWL od wielu lat przeprowadza inspekcje kompozytowej części struktury stateczników pionowych samolotów MiG-29 [2]. Prace te prowadzone są w związku z przechodzeniem tych samolotów z eksploatacji wg resursów na eksploatację wg stanu technicznego.
Kompozyt sprawdzany podczas tych badań połączony jest z nakładką, jednak metody stosowane dotychczas nie pozwalały na ocenę stanu nakładki. Wykonano również badania rentgenograficzne uzyskując bardzo dokładne obrazy uszkodzeń, jednak ze względu na geometrię obiektu badanego aplikacja na rzeczywistym obiekcie byłaby niezwykle trudna do zrealizowania. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dzień Burgera, czyli jak przebiega proces logistyki żywności na przykładzie…

Dzień Burgera, czyli jak przebiega proces logistyki żywności na przykładzie QSL Polska i Bobby Burger

28 maja będziemy obchodzić Światowy Dzień Burgera - dania, które cieszy się coraz większą popularnością...

DHL oficjalnym partnerem logistycznym Rugby World Cup 2019

DHL oficjalnym partnerem logistycznym Rugby World Cup 2019

DHL będzie oficjalnym partnerem logistycznym Pucharu Świata w Rugby (ang. Rugby World Cup) w 2019...

Odbyła się konferencja E-Administracja dla Biznesu

Odbyła się konferencja E-Administracja dla Biznesu

Konferencja e-Administracja dla Biznesu zgromadziła ponad 200 uczestników zainteresowanych wdrażaniem faktury elektronicznej w sferze finansów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj