logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane problemy praktyczne układów trakcyjnych KDP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W konstrukcji nowoczesnych pojazdów szynowych są szeroko stosowane rozwiązania energoelektroniczne przekształtniki i falowniki do napędów lokomotyw, elektrycznych zespołów trakcyjnych (ezt), pociągów metra, tramwajów oraz tranzystorowych przetwornic statycznych, wykorzystywanych do zasilania instalacji AC i DC w pojazdach. Urządzenia są wykonywane z zastosowaniem nowoczesnych podzespołów - tranzystory HV IGBT oraz rozwiązań technologicznych, zapewniających wysoką niezawodność oraz bardzo dobre parametry eksploatacyjne.
Układy napędowe prądu przemiennego
Silniki trakcyjne są zasilane z falowników trakcyjnych, projektowane do konkretnych pojazdów i wykorzystujące nowoczesne elementy IGBT. Falowniki charakteryzują się wysoką sprawnością i niezawodnością.
Wykorzystują one metody sterowania FOC SVPWM (Field Orientation Control Space Vector Pulse Width Modulation).
Zapewniają antypoślizgowe sterowanie momentem napędowym poszczególnych osi pojazdu, efektywne hamowanie elektrodynamiczne w całym zakresie prędkości pojazdu, hamowanie awaryjne przy braku napięcia w sieci trakcyjnej, zwrot energii do sieci podczas hamowania, z wytracaniem nadmiaru energii w rezystorach hamowania - po przekroczeniu maksymalnej wartości napięcia rekuperacji, pracę przy szerokim zakresie zmian napięcia w sieci trakcyjnej jak i szerokim zakresie zmian temperatury otoczenia. Nowoczesne rozwiązania spełniają europejskie normy w zakresie bezpieczeństwa oraz zakłóceń radiowych. Falowniki mogą być chłodzone powietrzem w obiegu wymuszonym (rozwiązanie bezobsługowe) lub mieć chłodzenie cieczowe. Najlepszym rozwiązaniem technicznym jest zastosowanie układu jednego falownika na każdy silnik trakcyjny, spotyka się też rozwiązania jednego falownika zasilającego dwa silniki trakcyjne.
Proces sterowania rozruchem i hamowaniem uwzględnia przy tym eliminacje poślizgu podczas rozruchu i hamowania, realizacje funkcji jazdy z zadana prędkością jak i pracę z zadanym momentem - zarówno rozruchowym jak i hamowania, czyli zapewnie właściwego przyspieszenia w czasie rozruchu i opóźnienia w czasie hamowania. W czasie trwania hamowania elektrodynamicznego bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie właściwej współpracy hamulca pneumatycznego z hamulcem elektrodynamicznym, zwłaszcza w zakresie małych prędkości jazdy (tzw. blending).
Do realizacji procesów sterowania wykorzystuje się czujniki temperatury uzwojeń i czujniki prędkości obrotowej (najczęściej magnetyczne), zabudowane w silniku trakcyjnym. (...)

Artykuł zawiera 11720 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Opakowania w Hillwood Marki

Opakowania w Hillwood Marki

Producent i dystrybutor opakowań, właściciel sklepu internetowego www.e-hurtownia-opakowan.pl wynajął ponad 2 300 m kw. powierzchni...

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 to już druga edycja cenionej na świecie aplikacji mobilnej o towarach niebezpiecznych...

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj