logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane problemy praktyczne układów trakcyjnych KDP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W konstrukcji nowoczesnych pojazdów szynowych są szeroko stosowane rozwiązania energoelektroniczne przekształtniki i falowniki do napędów lokomotyw, elektrycznych zespołów trakcyjnych (ezt), pociągów metra, tramwajów oraz tranzystorowych przetwornic statycznych, wykorzystywanych do zasilania instalacji AC i DC w pojazdach. Urządzenia są wykonywane z zastosowaniem nowoczesnych podzespołów - tranzystory HV IGBT oraz rozwiązań technologicznych, zapewniających wysoką niezawodność oraz bardzo dobre parametry eksploatacyjne.
Układy napędowe prądu przemiennego
Silniki trakcyjne są zasilane z falowników trakcyjnych, projektowane do konkretnych pojazdów i wykorzystujące nowoczesne elementy IGBT. Falowniki charakteryzują się wysoką sprawnością i niezawodnością.
Wykorzystują one metody sterowania FOC SVPWM (Field Orientation Control Space Vector Pulse Width Modulation).
Zapewniają antypoślizgowe sterowanie momentem napędowym poszczególnych osi pojazdu, efektywne hamowanie elektrodynamiczne w całym zakresie prędkości pojazdu, hamowanie awaryjne przy braku napięcia w sieci trakcyjnej, zwrot energii do sieci podczas hamowania, z wytracaniem nadmiaru energii w rezystorach hamowania - po przekroczeniu maksymalnej wartości napięcia rekuperacji, pracę przy szerokim zakresie zmian napięcia w sieci trakcyjnej jak i szerokim zakresie zmian temperatury otoczenia. Nowoczesne rozwiązania spełniają europejskie normy w zakresie bezpieczeństwa oraz zakłóceń radiowych. Falowniki mogą być chłodzone powietrzem w obiegu wymuszonym (rozwiązanie bezobsługowe) lub mieć chłodzenie cieczowe. Najlepszym rozwiązaniem technicznym jest zastosowanie układu jednego falownika na każdy silnik trakcyjny, spotyka się też rozwiązania jednego falownika zasilającego dwa silniki trakcyjne.
Proces sterowania rozruchem i hamowaniem uwzględnia przy tym eliminacje poślizgu podczas rozruchu i hamowania, realizacje funkcji jazdy z zadana prędkością jak i pracę z zadanym momentem - zarówno rozruchowym jak i hamowania, czyli zapewnie właściwego przyspieszenia w czasie rozruchu i opóźnienia w czasie hamowania. W czasie trwania hamowania elektrodynamicznego bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie właściwej współpracy hamulca pneumatycznego z hamulcem elektrodynamicznym, zwłaszcza w zakresie małych prędkości jazdy (tzw. blending).
Do realizacji procesów sterowania wykorzystuje się czujniki temperatury uzwojeń i czujniki prędkości obrotowej (najczęściej magnetyczne), zabudowane w silniku trakcyjnym. (...)

Artykuł zawiera 11720 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj