logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane problemy praktyczne układów trakcyjnych KDP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W konstrukcji nowoczesnych pojazdów szynowych są szeroko stosowane rozwiązania energoelektroniczne przekształtniki i falowniki do napędów lokomotyw, elektrycznych zespołów trakcyjnych (ezt), pociągów metra, tramwajów oraz tranzystorowych przetwornic statycznych, wykorzystywanych do zasilania instalacji AC i DC w pojazdach. Urządzenia są wykonywane z zastosowaniem nowoczesnych podzespołów - tranzystory HV IGBT oraz rozwiązań technologicznych, zapewniających wysoką niezawodność oraz bardzo dobre parametry eksploatacyjne.
Układy napędowe prądu przemiennego
Silniki trakcyjne są zasilane z falowników trakcyjnych, projektowane do konkretnych pojazdów i wykorzystujące nowoczesne elementy IGBT. Falowniki charakteryzują się wysoką sprawnością i niezawodnością.
Wykorzystują one metody sterowania FOC SVPWM (Field Orientation Control Space Vector Pulse Width Modulation).
Zapewniają antypoślizgowe sterowanie momentem napędowym poszczególnych osi pojazdu, efektywne hamowanie elektrodynamiczne w całym zakresie prędkości pojazdu, hamowanie awaryjne przy braku napięcia w sieci trakcyjnej, zwrot energii do sieci podczas hamowania, z wytracaniem nadmiaru energii w rezystorach hamowania - po przekroczeniu maksymalnej wartości napięcia rekuperacji, pracę przy szerokim zakresie zmian napięcia w sieci trakcyjnej jak i szerokim zakresie zmian temperatury otoczenia. Nowoczesne rozwiązania spełniają europejskie normy w zakresie bezpieczeństwa oraz zakłóceń radiowych. Falowniki mogą być chłodzone powietrzem w obiegu wymuszonym (rozwiązanie bezobsługowe) lub mieć chłodzenie cieczowe. Najlepszym rozwiązaniem technicznym jest zastosowanie układu jednego falownika na każdy silnik trakcyjny, spotyka się też rozwiązania jednego falownika zasilającego dwa silniki trakcyjne.
Proces sterowania rozruchem i hamowaniem uwzględnia przy tym eliminacje poślizgu podczas rozruchu i hamowania, realizacje funkcji jazdy z zadana prędkością jak i pracę z zadanym momentem - zarówno rozruchowym jak i hamowania, czyli zapewnie właściwego przyspieszenia w czasie rozruchu i opóźnienia w czasie hamowania. W czasie trwania hamowania elektrodynamicznego bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie właściwej współpracy hamulca pneumatycznego z hamulcem elektrodynamicznym, zwłaszcza w zakresie małych prędkości jazdy (tzw. blending).
Do realizacji procesów sterowania wykorzystuje się czujniki temperatury uzwojeń i czujniki prędkości obrotowej (najczęściej magnetyczne), zabudowane w silniku trakcyjnym. (...)

Artykuł zawiera 11720 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

Dachser, globalny operator  logistyczny, już od 10 lat współpracuje z międzynarodową organizacją charytatywną terre des...

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

Już wiosną przyszłego roku na wybranych stacjach paliwowych ORLEN w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach...

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj