logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej i Polski Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Definicja bezpieczeństwa energetycznego zawarta między innymi w Doktrynie zarządzania bezpieczeństwem energetycznym, w Prawie energetycznym, w Polityce energetycznej Polski do roku 2025, w projekcie strategii Bezpieczeństwo energetyczne i środowisko perspektywa 2020 r., jest w każdym z tych dokumentów inaczej sformułowana. Wszystkie jednak definicje obejmują trzy główne aspekty przedmiotowe bezpieczeństwa: energetyczny, ekonomiczny (rynkowy) i ekologiczny.

Aspekt energetyczny obejmuje bilansowanie strony popytowej i podażowej, zagadnienia techniczne związane z infrastrukturą techniczną i jej zarządzaniem oraz dywersyfikację dostaw surowców energetycznych. Aspekt ekonomiczny (rynkowy) bezpieczeństwa sprowadza się przede wszystkim do zapewnienia akceptowanej przez odbiorców końcowych ceny użytecznych nośników energii, określonych w umowach cywilnoprawnych lub w taryfach. Aspekt ekologiczny bezpieczeństwa wiąże się z troską o zachowanie w należytym stanie środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń i związany jest z takimi zagadnieniami, jak rozwój odnawialnych i skojarzonych źródeł energii oraz nowych "czystych" technologii wytwarzania.

Europejski rynek energii
Obecny popyt na energię w Unii Europejskiej liczącej 27 członków jest zapewniany w 36% przez ropę naftową, w 24% przez gaz ziemny, w 18% przez węgiel, w 13% przez paliwa jądrowe oraz w blisko 8% przez odnawialne źródła energii. Na przestrzeni lat 1999-2009 zależność energetyczna (relacja importu netto do całkowitego zużycia energii pierwotnej) UE jako całości wzrosła z 45,1% do 53,9 %. Oczywiście w poszczególnych państwach Unii sytuacja ta kształtuje się odmiennie. Są kraje o prawie 100% zależności od importu - Cypr, Malta, Luksemburg, kraje o niewielkiej zależności, do których należy Wielka Brytania, Rumunia, Estonia, Czechy, Polska oraz kraje będące importerami paliw, których reprezentantem jest Dania. Głównym źródłem importu ropy naftowej do UE jest Rosja. W 2009 r. 31,1% sprowadzanej ropy pochodziło właśnie z tego kraju. Na drugim miejscu plasuje się Norwegia, z której sprowadzono 14,2% zakupionej poza obszarem Unii ropy. Kolejne miejsca zajmują kraje arabskie (ok. 22%), dalej Kazachstan (5%) oraz Nigeria (4,2%). Warto zwrócić uwagę na fakt, że wzrasta import ropy z Rosji, Kazachstanu i Azerbejdżanu, maleje natomiast z państw Zatoki Perskiej. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 marzec 2014 11:34

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty…

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty

Jako wieloletni lider w zarządzaniu oponami zespołów wyścigowych oraz flot ciężarowych i lotniczych, Goodyear Tire...

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we…

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we Włoszech

Mainfreight Europe, będący częścią nowozelandzkiej Grupy Mainfreight, ogłosił otwarcie kolejnego europejskiego oddziału, tym razem we...

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Podróżni w całej Polsce mogą już kupić pakiet biletów na przejazdy trzech przewoźników - PKP...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj