logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Manipulacja w komunikacji rynkowej, czyli jak „upolować” klienta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Współczesna rzeczywistość rynkowa spowodowała, że punktem wyjścia do wszystkich działań marketingowych przedsiębiorstw jest konsument. Sprzedawcy prześcigają się w zdobywaniu unikalnej wiedzy o konsumencie; jego postępowaniu, oczekiwaniach, potrzebach. Nie zawsze jednak informacje o kliencie są wykorzystywane w sposób etyczny; niezwykle często dochodzi do manipulowania konsumentami na rynku sprzedaży. Celem niniejszego opracowania jest pokazanie najbardziej wyrafinowanych technik manipulacji oraz istoty i zasad ich oddziaływania na konsumenta (na jego uczucia, psychikę, skłonność do zakupu). Dla zrealizowania celu wykorzystano analizę literatury przedmiotu, analizę raportów Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych oraz metodę obserwacji uczestniczącej. Obserwacje poczyniono w okresie wakacyjnym w roku 2011 w wybranych punktach handlowych Centrum Handlowego „Manufaktura” w Łodzi.
Manipulacja3- istota, definicje
Istnieje wiele definicji manipulacji i odnoszą się one do różnych obszarów życia człowieka. Potocznie kojarzona jest z takimi pojęciami jak: propaganda, agitacja, reklama, czy polityka. Wiele osób w społeczeństwie jest przekonanych o tym, że nawet niewielkie grupy ludzi mogą podstępnie kierować większością po to, aby osiągnąć swoje cele, czy korzyści [6, s. 78.].
Według Małego Słownika Języka Polskiego [5, s. 418] w terminie manipulacja zawierają się takie pojęcia jak: oddziaływanie, komunikacja, socjotechnika, perswazja, propaganda, agitacja, indoktrynacja, manipulacja, przy czym sama manipulacja może być elementem składowym każdego z tych pojęć. Zaś istotą manipulacji zawartą w tym samym źródle jest kierowanie kimś bez jego wiedzy i posługiwanie się nim w celu osiągnięcia określonych własnych celów. Z obserwacji poczynionych przez autorkę w wybranych punktach handlowych wynika, że osiąganie osobistych korzyści jest podstawową przesłanką w konstruowaniu coraz bardziej wyrafinowanych technik manipulacyjnych. Zauważyć należy, że niemal zawsze obiekt manipulacji jest ostatecznym celem dla osoby manipulującej, którą przeważanie jest szeroko rozumiany sprzedawca.
Techniki manipulowania wielkością produktu, czyli „sztuka” downsizingu
Z przeprowadzonych badań wynika, że proces przyswojenia przez przeciętnego konsumenta najistotniejszych informacji dotyczących konkretnego zakupu wynosi 5 sekund [4]. Walka między firmami toczy się więc o te 5 sekund. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj