logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Manipulacja w komunikacji rynkowej, czyli jak „upolować” klienta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Współczesna rzeczywistość rynkowa spowodowała, że punktem wyjścia do wszystkich działań marketingowych przedsiębiorstw jest konsument. Sprzedawcy prześcigają się w zdobywaniu unikalnej wiedzy o konsumencie; jego postępowaniu, oczekiwaniach, potrzebach. Nie zawsze jednak informacje o kliencie są wykorzystywane w sposób etyczny; niezwykle często dochodzi do manipulowania konsumentami na rynku sprzedaży. Celem niniejszego opracowania jest pokazanie najbardziej wyrafinowanych technik manipulacji oraz istoty i zasad ich oddziaływania na konsumenta (na jego uczucia, psychikę, skłonność do zakupu). Dla zrealizowania celu wykorzystano analizę literatury przedmiotu, analizę raportów Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych oraz metodę obserwacji uczestniczącej. Obserwacje poczyniono w okresie wakacyjnym w roku 2011 w wybranych punktach handlowych Centrum Handlowego „Manufaktura” w Łodzi.
Manipulacja3- istota, definicje
Istnieje wiele definicji manipulacji i odnoszą się one do różnych obszarów życia człowieka. Potocznie kojarzona jest z takimi pojęciami jak: propaganda, agitacja, reklama, czy polityka. Wiele osób w społeczeństwie jest przekonanych o tym, że nawet niewielkie grupy ludzi mogą podstępnie kierować większością po to, aby osiągnąć swoje cele, czy korzyści [6, s. 78.].
Według Małego Słownika Języka Polskiego [5, s. 418] w terminie manipulacja zawierają się takie pojęcia jak: oddziaływanie, komunikacja, socjotechnika, perswazja, propaganda, agitacja, indoktrynacja, manipulacja, przy czym sama manipulacja może być elementem składowym każdego z tych pojęć. Zaś istotą manipulacji zawartą w tym samym źródle jest kierowanie kimś bez jego wiedzy i posługiwanie się nim w celu osiągnięcia określonych własnych celów. Z obserwacji poczynionych przez autorkę w wybranych punktach handlowych wynika, że osiąganie osobistych korzyści jest podstawową przesłanką w konstruowaniu coraz bardziej wyrafinowanych technik manipulacyjnych. Zauważyć należy, że niemal zawsze obiekt manipulacji jest ostatecznym celem dla osoby manipulującej, którą przeważanie jest szeroko rozumiany sprzedawca.
Techniki manipulowania wielkością produktu, czyli „sztuka” downsizingu
Z przeprowadzonych badań wynika, że proces przyswojenia przez przeciętnego konsumenta najistotniejszych informacji dotyczących konkretnego zakupu wynosi 5 sekund [4]. Walka między firmami toczy się więc o te 5 sekund. (...)

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Świąteczny szczyt paczkowy

Świąteczny szczyt paczkowy

Na rynku kurierskim rozpoczął się świąteczny szczyt paczkowy. Rośnie liczba zamówień w sklepach internetowych i...

Nowe centrum logistyczne DSV w Pradze

Nowe centrum logistyczne DSV w Pradze

Pod koniec października br. DSV oficjalnie zainaugurowało nowy obiekt w Pradze o powierzchni 23 tys....

Firmy UPS i Sealed Air nawiązały współpracę w celu udostepnienia…

Firmy UPS i Sealed Air nawiązały współpracę w celu udostepnienia wydajnych rozwiązań do pakowania

Firmy UPS i Sealed Air Corporation poinformowały o nawiązaniu strategicznej współpracy, dzięki której sprzedawcy detaliczni,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj