logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Kryterium wzajemnie korzystnych powiązań z dostawcami w samoocenie systemów zarządzania jakością Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W przedsiębiorstwie nie wystarczy jedynie wprowadzić system zarządzania jakością oparty o normy ISO serii 9000. Należy ten system następnie utrzymywać i doskonalić. Aby jednak doskonalić system zarządzania jakością kluczowe jest, zmierzenie jego stanu obecnego i porównanie go ze stanem na przykład z poprzedniego roku, oraz z innymi organizacjami. Metodą, która może do tego celu służyć jest ocena własnej organizacji według wymagań zawartych w normie PN-ISO 10014:2008 Zarządzanie jakością. Wytyczne do osiągania korzyści finansowych i ekonomicznych.

Jednym z ośmiu kryteriów samooceny poziomu dojrzałości organizacji, według wspomnianej normy jest kryterium wzajemnie korzystnych powiązań z dostawcami, które zaprezentowano w niniejszym artykule. W normie poszczególne podkryteria wchodzące w skład kryterium nie są sparametryzowane, to znaczy, zakłada się, że są one równoważne. Tymczasem w rzeczywistości tak nie jest. Faktycznie, poszczególne podkryteria różnią się ważnością i różnica ta powinna być uwzględniana przez firmy w procesie samooceny. Na podstawie ważności podkryteriów można ustalić ich wagę co pozwoli na udoskonalenie metody. W publikacji zaprezentowano wyniki badań własnych prowadzonych w ramach projektu badawczego dotyczącego parametryzacji metod samooceny systemu zarządzania jakością.

Wzajemnie korzystne powiązania z dostawcami
Dostawcy dostarczają do organizacji surowce i półprodukty, z których wykonuje ona wyroby. Jakość wyrobów na wejściu - dostarczanych przez dostawcę, ma bardzo istotny wpływ na jakość wyrobów na wyjściu - dostarczanych przez daną organizację. Z tego powodu należy podjąć działania, które pozwolą poprawić współpracę z dostawcami, co z kolei pozwoli na wzrost jakości własnych wyrobów i tym samym na zwiększenie efektywności i skuteczności posiadanego systemu zarządzania jakością. Należy stosować takie metody postępowania, które z jednej strony pozwolą na wybór właściwych, przy zadanych kryteriach, dostawców a z drugiej umożliwiające długotrwałe, obopólnie korzystne stosunki biznesowe. Przykładem może być Toyota, organizacja, która pomaga swoim dostawcom osiągnąć wyższą jakość produktów. Można tego dokonać poprzez szkolenia dostawcy, pomoc w rozwiązywaniu problemów jakie pojawiają się u niego, dokładne informowanie go o swoich oczekiwaniach czy też planach strategicznych względem niego.

W relacjach z dostawcami istnieją dwa główne style relacji: konfrontacyjny i partnerski. Omawiana zasada zarządzania jakością zwraca uwagę na konieczność zastosowania stylu partnerskiego, w przypadku którego zwraca się uwagę na ścisłą długookresową współpracę, która przyniesie korzyści obu stronom. Współczesne zarządzanie stosunkami z dostawcami powinno opierać się na zasadzie zarządzania całym łańcuchem dostaw w taki sposób, aby mogła zostać zapewniona ciągłość dostaw w organizacji. (...)

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 styczeń 2014 13:04

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Goodyear EfficientGrip Cargo - zupełnie nowe rozwiązanie dla flot lekkich…

Goodyear EfficientGrip Cargo - zupełnie nowe rozwiązanie dla flot lekkich ciężarówek

Następca opon dla lekkich ciężarówek Goodyear Cargo Marathon wydłuża przebiegi flot nawet o 10 tys....

Nagroda FDI Poland Investor Awards dla Amazona

Nagroda FDI Poland Investor Awards dla Amazona

Amazon został uhonorowany nagrodą FDI Poland Investor Awards w kategorii Top North American Investor of...

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj