logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kryterium wzajemnie korzystnych powiązań z dostawcami w samoocenie systemów zarządzania jakością Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W przedsiębiorstwie nie wystarczy jedynie wprowadzić system zarządzania jakością oparty o normy ISO serii 9000. Należy ten system następnie utrzymywać i doskonalić. Aby jednak doskonalić system zarządzania jakością kluczowe jest, zmierzenie jego stanu obecnego i porównanie go ze stanem na przykład z poprzedniego roku, oraz z innymi organizacjami. Metodą, która może do tego celu służyć jest ocena własnej organizacji według wymagań zawartych w normie PN-ISO 10014:2008 Zarządzanie jakością. Wytyczne do osiągania korzyści finansowych i ekonomicznych.

Jednym z ośmiu kryteriów samooceny poziomu dojrzałości organizacji, według wspomnianej normy jest kryterium wzajemnie korzystnych powiązań z dostawcami, które zaprezentowano w niniejszym artykule. W normie poszczególne podkryteria wchodzące w skład kryterium nie są sparametryzowane, to znaczy, zakłada się, że są one równoważne. Tymczasem w rzeczywistości tak nie jest. Faktycznie, poszczególne podkryteria różnią się ważnością i różnica ta powinna być uwzględniana przez firmy w procesie samooceny. Na podstawie ważności podkryteriów można ustalić ich wagę co pozwoli na udoskonalenie metody. W publikacji zaprezentowano wyniki badań własnych prowadzonych w ramach projektu badawczego dotyczącego parametryzacji metod samooceny systemu zarządzania jakością.

Wzajemnie korzystne powiązania z dostawcami
Dostawcy dostarczają do organizacji surowce i półprodukty, z których wykonuje ona wyroby. Jakość wyrobów na wejściu - dostarczanych przez dostawcę, ma bardzo istotny wpływ na jakość wyrobów na wyjściu - dostarczanych przez daną organizację. Z tego powodu należy podjąć działania, które pozwolą poprawić współpracę z dostawcami, co z kolei pozwoli na wzrost jakości własnych wyrobów i tym samym na zwiększenie efektywności i skuteczności posiadanego systemu zarządzania jakością. Należy stosować takie metody postępowania, które z jednej strony pozwolą na wybór właściwych, przy zadanych kryteriach, dostawców a z drugiej umożliwiające długotrwałe, obopólnie korzystne stosunki biznesowe. Przykładem może być Toyota, organizacja, która pomaga swoim dostawcom osiągnąć wyższą jakość produktów. Można tego dokonać poprzez szkolenia dostawcy, pomoc w rozwiązywaniu problemów jakie pojawiają się u niego, dokładne informowanie go o swoich oczekiwaniach czy też planach strategicznych względem niego.

W relacjach z dostawcami istnieją dwa główne style relacji: konfrontacyjny i partnerski. Omawiana zasada zarządzania jakością zwraca uwagę na konieczność zastosowania stylu partnerskiego, w przypadku którego zwraca się uwagę na ścisłą długookresową współpracę, która przyniesie korzyści obu stronom. Współczesne zarządzanie stosunkami z dostawcami powinno opierać się na zasadzie zarządzania całym łańcuchem dostaw w taki sposób, aby mogła zostać zapewniona ciągłość dostaw w organizacji. (...)

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 styczeń 2014 13:04

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Poziom satysfakcji klientów stacji paliw systematycznie rośnie, maleją z kolei różnice w ocenie poszczególnych sieci....

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj