logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Warsztaty dla pełnomocników profesjonalnych - skuteczna windykacja należności pieniężnych

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W codziennej pracy pełnomocnika profesjonalnego coraz częściej przychodzi zmierzyć się z zagadnieniami na styku prawa krajowego oraz prawa europejskiego. W ramach projektu e-CODEX staramy się spojrzeć kompleksowo na problematykę europejskich postępowań sądowych - w tym przede wszystkim na europejski nakaz zapłaty, jak również europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń.

W przypadku relacji biznesowych z zagranicznymi kontrahentami ryzyko - z uwagi na bariery językowe, czy też nieznajomość przepisów prawnych obowiązujących na terytorium innego państwa - znacznie wzrasta. Odpowiedzią na te bolączki stanowią jednolite w całej Unii Europejskiej (poza Danią) procedury sądowe, których głównym celem jest przyspieszenie i usprawnienie windykacji należności pieniężnych. Dostarczyłeś towar do Niemiec i nie możesz odzyskać wynagrodzenia za wykonaną usługę/dostawę? Rozważ wszczęcie postępowania sądowego z wykorzystaniem standardowych formularzy. Jeśli nie wiesz jak przeprowadzić to postępowanie bardzo chętnie udzielę wszelkich niezbędnych informacji związanych z tą problematyką. Mam bowiem świadomość, że te z założenia uproszczone postępowania przysparzają niejednokrotnie wielu problemów praktycznych. Na etapie sporządzania pozwu, czy też przygotowywania innych pism procesowych z wykorzystaniem standardowych formularzy pojawiają się liczne pytania i wątpliwości zarówno natury technicznej, jak również formalnej: jaki okres odsetkowy mogę wskazać w pozwie o wydanie europejskiego nakazu zapłaty? Czy i kiedy należy podawać kod identyfikacyjny? W jakiej walucie można dochodzić zapłaty roszczenia przed polskim sądem? Na te i wiele innych pytań przyszło mi udzielać odpowiedzi w trakcie prowadzonych - wspólnie z adwokatem Andrzejem Żurawskim z Wrocławia - warsztatów dla pełnomocników profesjonalnych i przedsiębiorców. Ostatnie warsztaty miałam przyjemność prowadzić w dniu 16 lutego 2016 r. dla radców prawnych z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Ilość osób zgromadzonych w sali oraz liczba pytań, które padały, świadczą o tym, że problematyka dotycząca europejskich postępowań sadowych cieszy się niezwykłym zainteresowaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszam do odwiedzenia strony internetowej projektu e-CODEX.

W kolejnym wpisie podpowiem z jakich narzędzi informatycznych można skorzystać, aby przeprowadzenie europejskiego postępowania sądowego było jeszcze bardziej skuteczne. 

 

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 03 marzec 2016 11:38
Lucyna Łuczak-Noworolnik

Z wykształcenia radca prawny, z zamiłowania badacz, którego głównym przedmiotem zainteresowań naukowych jest problematyka prawna elektronizacji wszelkich aspektów życia codziennego.

W swojej pracy skupiam się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z e-administracją, e-wymiarem sprawiedliwości oraz e-zdrowiem. Z uwagi na zamiłowanie do przekazywania wiedzy innym staram się dyseminować zdobytą wiedzę i doświadczenie w trakcie konferencji naukowych, branżowych, prowadzonych warsztatów dedykowanych przedsiębiorcom i pełnomocnikom profesjonalnym, jak również zajęć ze studentami.

Na co dzień pracuję w poznańskim instytucie badawczym - Instytucie Logistyki i Magazynowania, w którym realizuję zadania związane z informatyzacją administracji publicznej oraz wymiaru sprawiedliwości zarówno na szczeblu krajowym, jak również w wymiarze międzynarodowym. Od ponad 5 lat jestem czynnie zaangażowana w prace w ramach projektów z grupy tzw. Large Scale Pilot tj. e-SENS oraz e-CODEX (wcześniej także epSOS oraz SPOCS), jak również projektów na szczeblu krajowym, w tym w szczególności związanych z uruchomieniem pojedynczego punktu kontaktowego (ePK). Wyniki prowadzonych badań znajdują odzwierciedlanie w postaci artykułów naukowych o tematyce związanej z e-wymiarem sprawiedliwości oraz e-administracją.

Zainteresowania naukowe mogę realizować nie tylko w trakcie pracy w Instytucie, ale także jako doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Katedrze Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego.

Prowadzony przeze mnie blog poświęcony będzie zagadnieniom prawnym związanym z obszarami e-administracji, e-wymiaru sprawiedliwości oraz e-zdrowia. Zdając sobie sprawę z tego, że bardzo często przepisy prawne mogą budzić wątpliwości interpretacyjne, a w gąszczu aktów prawnych bardzo łatwo zabłądzić i z trudem odnaleźć właściwą drogą, postaram się w sposób jasny i przystępny przedstawić to, co kryje się za obcobrzmiącymi paragrafami.

Zapraszam do lektury. Oczywiście, bardzo chętnie poznam inny punkt widzenia na prezentowane przeze mnie kwestie, jak również jestem otwarta na wszelkie sugestie dotyczące poruszanej problematyki, dlatego też wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu.

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

eDelivery 2017 to już druga edycja konferencji o posprzedażowej obsłudze klienta w e-commerce. Przeznaczona jest...

Polscy kierowcy pod lupą europejskich służb kontrolnych

Polscy kierowcy pod lupą europejskich służb kontrolnych

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Transporcie Drogowym, w Polsce do końca listopada 2017 r. powstanie...

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj